Reklam
Reklam
reklam reklam

Sınavsız İkinci Üniversite Başvuru Şartları Koşulları 2019 2020

22.12.2019
A+
A-

Sınavsız İkinci Üniversite Başvuru Şartları Koşulları nelerdir, kimler başvurabilir.İkinci üniversite okuna bilecek üniversiteler, bölümler

Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite

reklam

İkinci Üniversite İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri

İkinci Üniversite

Belki şu anda çok iyi bir üniversitede okuyorsun. Peki, gerçekten bu bölümde okumak mıydı hayalin? Ya da bir mesleğe sahip oldun sonunda; ama neden bununla yetinesin ki? Hayatında her şey yolunda olsa da, başka meslekler, başka meraklar, başka hayallere sahip olmak isteyebilirsin. İşte, Anadolu Üniversitesi sana tüm bunları gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Üstelik şartsız, sınavsız…

Şimdi, Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite Programları ile kariyerinde yükselme, merak ettiğin bölümde okuma ve hayallerini gerçekleştirme şansı ellerinde. Eğer senin de hayallerin bir diplomaya sığmıyorsa, İkinci Üniversite Programları seni bekliyor!

Şimdi İkinci Üniversite ön başvurusunda bulunabilirsin.

İkinci Üniversite hakkında detaylı bilgi almak ve ön başvuru yapmak için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr

İkinci Üniversite İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri

2019-2020 Öğretim Yılı İçin Planlanan İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri
İnternet Başvuru Tarihi 2 Eylül – 18 Ekim 2019
İnternet Başvuru Adresi http://aof.anadolu.edu.tr
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 2 Eylül – 18 Ekim 2019
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 18 Ekim 2019

Adaylar, http://aof.anadolu.edu.tr adresinden Kayıt Otomasyonu bağlantısı “İkinci Üniversite” linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştireceklerdir. Daha sonra kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak, banka ödemesini yaptıktan sonra AÖF Bürolarından kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARININ ÖRGÜN/UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMLARINDA OKUYANLAR VEYA MEZUN OLANLAR İLE AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARINDAN MEZUN OLANLARIN AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYDOLMALARINA İLİŞKİN ESASLAR

Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, ön lisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. Ancak;

 1. Örgün/uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunlarından,
  a) Meslek yüksekokullarında okuyan/mezun olanlar ile örgün lisans programlarından ön lisans diploması alarak ayrılmış olanlar,
  b) Lisans programlarında okuyan/mezun olanlar,
  c) Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarında okuyan/mezun olanlar;
  Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans /lisans programlarından birine,
  Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak kaydıyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilirler.
 2. Yukarıdaki koşullarda açık öğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açık öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.
 3. Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açık öğretim programına kayıt yaptırabilirler.
 4. ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.
 5. Bir yükseköğretim programından mezun olamadan yükseköğretim programından ilişiği kesilen, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açık öğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.
 6. Açık öğretim programlarının herhangi birinde öğrenci iken okumakta olduğu alan dışındaki örgün öğretim programlarından birine yerleştirilen adayların açık öğretimdeki kayıtları silinmez.
 7. Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açık öğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açık öğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.
 8. Açık öğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.
 9. Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

2019-2020 öğretim yılı İkinci Üniversite kapsamında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin birinci sınıfına kayıt yaptırılabilecek önlisans ve lisans programları;

Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları
 1. Acil Durum ve Afet Yönetimi **
 2. Adalet
 3. Aşçılık
 4. Bankacılık ve Sigortacılık
 5. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı *
 6. Coğrafi Bilgi Sistemleri
 7. Çağrı Merkezi Hizmetleri
 8. Dış Ticaret
 9. Emlak ve Emlak Yönetimi
 10. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon **
 11. Ev İdaresi
 12. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
 13. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 14. İlahiyat (Arapça) *****
 15. İlahiyat
 16. İnsan Kaynakları Yönetimi
 17. İş Sağlığı ve Güvenliği (Yeni)
 18. İşletme Yönetimi
 19. Kültürel Miras ve Turizm
 20. Laborant ve Veteriner Sağlık **
 21. Lojistik
 22. Marka İletişimi
 23. Medya ve İletişim
 24. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
 25. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 26. Özel Güvenlik ve Koruma ****
 27. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
 28. Radyo ve Televizyon Programcılığı
 29. Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 30. Sosyal Hizmetler
 31. Sosyal Medya Yöneticiliği (Yeni)
 32. Spor Yönetimi
 33. Tarım
 34. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik *
 35. Turizm ve Otel İşletmeciliği **
 36. Turizm ve Seyahat Hizmetleri **
 37. Web Tasarımı ve Kodlama
 38. Yaşlı Bakımı
 39. Yerel Yönetimler
Açıköğretim Fakültesi Lisans Programları
 1. Felsefe
 2. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 3. Sağlık Yönetimi
 4. Sosyoloji
 5. Tarih
 6. Türk Dili ve Edebiyatı
 7. Yönetim Bilişim Sistemleri
İktisat Fakültesi Lisans Programları
 1. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 2. İktisat
 3. Maliye
 4. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
 5. Uluslararası İlişkiler (İngilizce) ******
 6. Uluslararası İlişkiler
İşletme Fakültesi Lisans Programları
 1. Havacılık Yönetimi ****
 2. İşletme (İngilizce) ******
 3. İşletme
 4. Konaklama İşletmeciliği ***
 5. Uluslararasi Ticaret ve Lojistik Yönetimi

*  Bu programlarda uygulama dersi (Klavye Öğretimi) bulunmaktadır.
**  Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.
***  Bu programda isteğe bağlı staj uygulaması bulunmaktadır.
****  Özel koşullu olan programlar.
*****  Programın öğretim dili Arapçadır.
******  Programın öğretim dili İngilizcedir.

**** Açıköğretim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programına kayıt yaptıracak adayların ayrıca tam teşekküllü resmî bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.70 m’den, kız adayların 1.63 m’den kısa olmadığını belgeleyen sağlık kurulu raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini diğer kayıt belgeleri ile birlikte AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

**** İşletme Fakültesi Havacılık Yönetimi Lisans Programına kayıt yaptıracak adayların ayrıca havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmadığını gösteren belge ile bu mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı eksikliği vs.) bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunu diğer kayıt belgeleri ile birlikte AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat (Arapça) Önlisans, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Lisans ve İşletme Fakültesi İşletme (İngilizce) Lisans Programlarına İkinci Üniversite Kayıt İçin Özel Koşullar
 1. Bu programlarda zorunlu hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Bu programın eğitim dili Arapça ve İngilizcedir.
 2. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan yabancı dil sınavlarından en az 60 puan ya da ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından veya Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan YÖKDİL sınavından bu puanın eşdeğeri bir puan alınmış olanlar yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 3. Öğretim dili olarak belirlenen yabancı dilin resmî dil olarak konuşulduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretiminin en az son 3 yılını başarıyla tamamladığını belgeleyenler yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 4. Yabancı dil hazırlık eğitimi veren ve ÖSYS Kılavuzunda yer alan herhangi bir yükseköğretim kurumunun hazırlık eğitim-öğretimini son 5 yıl içinde başarıyla tamamladığını belgeleyenler yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 5. Mütercimlik-Tercümanlık programlarında okuyanlar/mezun olanlar yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 6. İngiliz Dili ve Edebiyatı programlarında okuyanlar/mezun olanlar yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 7. Eğitimlerini yabancı dil (İngilizce) okuyanlar /mezun olanlar yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 8. İngilizce Öğretmenliği programında okuyanlar/mezun olanlar yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 9. Diğer üniversitelerin yeterlilik sınavında başarılı olanlar yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.
 10. İlgili makama yazılan yazılarda yabancı dil hazırlık sınıfından başarılı olmuş bilgisi olup notu belirtilmeyenler yabancı dil yeterliğini sağlamış sayılır.

İkinci Üniversite hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)

1. İkinci Üniversite Nedir?

Sınavsız İkinci Üniversite, yükseköğretim kurumlarının aynı alanda olmamak şartıyla herhangi bir lisans veya önlisans programından mezun olan, okuyan ya da yeni başlayacak öğrenciler için ikinci diploma sahibi olma şansı veren kaçırılmayacak bir fırsattır.

2. İkinci Üniversiteye Kimler Başvuru Yapabilir?

İkinci Üniversiteye herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun/öğrenci olan ya da yükseköğrenimine bu yıl bir başka bölüm/programda başlayacak olan kişiler başvuru yapabilmektedir. Herhangi bir önlisans programından (üniversitelerin iki yıllık programları) mezun olan ya da öğrenciliği devam edenler Fakültemiz önlisans programlarına sınavsız ikinci üniversite fırsatıyla kayıt yaptırabilirken herhangi bir lisans programından (üniversitelerin dört yıllık programları) mezun olan ya da öğrenciliği devam edenler ise Fakültemiz önlisans veya lisans programlarını tercih edebilirler.

Not: Herhangi bir yükseköğretim kurumunda pasif  öğrenci (kayıtlı ancak ders kaydı yaptırmamış) durumunda bulunanlar da ikinci üniversite fırsatından yararlanabilir.

3. İkinci Üniversite Kapsamında Hangi Programlara Başvurabilirim?

İkinci Üniversite kapsamında başvurabileceğiniz lisans programları;

♦ Grafik

♦ Halkla ilişkiler ve Tanıtım

♦ İşletme

♦ Kamu Yönetimi

♦ Moda Tasarımı

♦ Reklamcılık

♦ Rekreasyon

♦ Sağlık Yönetimi

♦ Sosyoloji

♦ Spor Bilimleri

♦ Tarih

♦ Tekstil Tasarımı

programlarından oluşmaktadır.

İkinci Üniversite kapsamında başvurabileceğiniz önlisans programları;

♦ Acil Durum ve Afet Yönetimi♦ Adalet

♦ Bankacılık ve Sigortacılık

♦ Bilgi Yönetimi

♦ Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

♦ Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama

♦ Çağrı Merkezi Hizmetleri

♦ Çocuk Gelişimi

♦ Dış Ticaret

♦ Emlak ve Emlak Yönetimi

♦ Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

♦ Halkla İlişkiler ve Tanıtım

♦ İlahiyat

♦ İş Sağlığı ve Güvenliği

♦ İşletme Yönetimi

♦ Laborant ve Veteriner Sağlık♦ Lojistik

♦ Özel Koruma Güvenlik

♦ Radyo ve Televizyon Programcılığı

♦ Reklamcılık

♦ Sağlık Kurumları İşletmeciliği

♦ Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

♦ Sosyal Hizmetler

♦ Spor Yönetimi

♦ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

♦ Temizlik Hizmetleri

♦ Turizm ve Otel İşletmeciliği

♦ Turizm ve Seyahat Hizmetleri

♦ Yaşam Koçluğu

♦ Yeni Medya ve Gazetecilik

♦ Yerel Yönetimler

programlarından oluşmaktadır.

4. İkinci Üniversite Kapsamındaki Programlarla İlgili Nasıl Bilgi Sahibi Olabilirim?

Programlarla ilgili olarak;

Lisans için https://www.ataaof.edu.tr/Program/ProgramGrup/13

Önlisans için https://www.ataaof.edu.tr/Program/ProgramGrup/12 linklerinden bilgi alabilirsiniz.

5. İkinci Üniversite Başvuru Şartları Nelerdir?

İkinci üniversite kapsamında lisans öğrencileri (üniversitelerin dört yıllık programları) ya da mezunları LİSANS veya ÖNLİSANS Programlarına, önlisans öğrencileri (üniversitelerin iki yıllık programları) ya da mezunları sadece ÖNLİSANS Programlarına kayıt yaptırabilirler.

Not: Açık, uzaktan ve örgün eğitimden mezun ya da öğrenci durumunda olanlar aynı alanda olmamak şartı ile ikinci üniversite kaydı yaptırabilirler.

6. İkinci Üniversite Kayıt Tarihlerini Nasıl Öğrenebilirim?

İkinci üniversite kapsamında kayıt işlemleri ilan edilecek tarihlerde yapılabilecektir.

Not: Akademik takvimde belirtilen kayıt tarihleri kesinlikle uzatılmayacaktır. Belirtilen tarihlerde kaydını yaptıramayan adaylarımız kayıt hakkını kaybederler ve herhangi bir mazeret ileri sürerek hak iddia edemezler.

7. İkinci Üniversite Ön Kayıt İşlemini Nasıl Yapabilirim?

İkinci üniversite ön kayıt işlemini Yükseköğretim Bilgi Sisteminde (YÖKSİS) mezuniyet ya da öğrencilik bilgisi mevcut olan öğrenci adayları İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT SAYFASI‘ndan yapabilirler. Bu adresten ön kayıt işlemini yapan adayların kesin kayıt işlemleri için herhangi bir belge göndermelerine gerek yoktur. Bu adayların kesin kaydı materyal ücretinin yatırılmasının ardından Fakültemiz tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Ancak, Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programı ya da Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programına kayıt yaptıracak olanlar, en az %40 engel durumu olan öğrenciler, gaziler, birinci dereceden şehit ve gazi yakını olanlar ve  uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar aşağıda verilen ilgili belgeleri göndermek zorundadırlar.

Belge talep edilmediği halde herhangi bir belge gönderen öğrencilerin evraklarına ait sorumluluk Fakültemize ait olmayacaktır.

YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi olmayan öğrencilerin bilgilerini YÖKSİS’e işletmek üzere mezun oldukları yükseköğretim kurumu ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

YÖKSİS’e mezuniyet bilgisini işletemeyen adayların ön kayıt işlemleri ise ilgili belgeleri ulaştırdıkları takdirde Fakültemiz tarafından yapılacaktır.

YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi bulunmayan adayların Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

♦ Öğrencilerimizin hangi bölümü tercih ettiklerini belirten ve iletişim bilgilerinin (adres ve cep telefonu) yer aldığı başvuru dilekçesi,

♦ Önlisans veya lisans diplomasının resmi onaylı örneği (noter veya kurum onaylı belgeler kabul edilmekte olup, faks, fotokopi vb. nitelikteki belgeler kabul edilmemektedir).

Not: Öğrencilerimizin kayıt işlemleri için diplomanın aslını göndermemeleri gerekmektedir. Diplomanın aslının gönderildiği durumda sorumluluk Fakültemize ait olmayacaktır.

Gazilerin, birinci dereceden şehit ve gazi yakınlarının (anne, baba, eş ve çocukları) Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

♦ İlgili kurumlardan (Mensubu olunan Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Kurumundan) alacakları “Durum Belgesi” nin aslı ya da barkodlu e-devlet çıktısı (Dernek yazıları, SGK ekran çıktıları, VHKİ vb. tarafından imzalanmış yazılar, Resmi mühürle birlikte kurum yetkilisi tarafından imzalanmamış yazılar kabul edilmemektedir),

♦ Nüfus kayıt örneği,

♦ Ücret muafiyeti talebini belirten ıslak imzalı dilekçe.

En az %40 engel durumu olan adayların Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

♦ Durumlarını belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter onaylı örneği,

♦ Taleplerini belirten ıslak imzalı dilekçe,

♦ Nüfus cüzdan fotokopisi

Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programına kayıt yaptıracak adayların Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

♦ Tam teşekküllü bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını ve erkek adayların 1.70 m’den, kız adayların ise 1.63 m’den kısa olmadığını belgeleyen heyet raporu,

♦ 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde sayılan suçların birinden ceza almadığınıza dair güncel Adli Sicil Kayıt Belgesi.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programına kayıt yaptıracak adayların Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

♦ Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir güncel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmadığını gösteren belge,

♦ Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden (son 6 ay içinde almış olmak şartıyla) alınan heyet raporunun aslı.

Uyruğundan biri T.C. olan Yurt dışı yükseköğretim kurumlarından birini bitirerek YÖK denklik belgesi alan (denkliği sonradan iptal edilenler hariç)  öğrenci adaylarımız ikinci üniversite kapsamında Fakültemiz programlarına başvurabilirler.

Kayıt için gerekli evraklar;

♦ Başvuru Formu.  Başvuru formunu almak için tıklayınız.

♦ Üniversite diplomasının aslı veya onaylı sureti ile denklik belgesi,

♦ Öğrenci olanlar öğrenci belgesi,

♦ Pasaportun noter onaylı fotokopisi ile Türkçeye çevrili noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği,

♦ Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular için),

♦ Son üç ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,

Kayıt evraklarını Fakültemize elden ya da posta/kargo yolu ile ulaştırabilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi Adresi:

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı

25240 Yakutiye/ERZURUM

8. İkinci Üniversite Ön Kayıt İşlemimi Güncelleyebilir miyim?

İkinci üniversite kesin kayıt işlemi tamamlanmadan önce İkinci Üniversite Ön Kaydımı Güncelle bağlantısından mevcut ön kaydınızı görüntüleyebilir veya güncelleyebilirsiniz.

9. İkinci Üniversite Kesin Kayıt İşlemini Nasıl Yapabilirim?

YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi bulunan ve ön kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin materyal ücreti ödemelerini 24.08.2019 – 18.10.2019 tarihleri arasında Halkbank, Vakıfbank veya Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı aracılığıyla ya da kullanıcı adı ve şifre TC Kimlik Numaranız olmak üzere Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) girerek kredi kartı ile online olarak ödemeleri gerekmektedir.  Bu işlemin ardından kesin kayıt işlemi öğrencilerimizin belge göndermelerine gerek kalmaksızın (belge istenilen durumlar hariç) Fakültemiz tarafından yapılacaktır.

Not: Belge talep edilmediği halde herhangi bir belge gönderen öğrencilerin evraklarına ait sorumluluk Fakültemize ait olmayacaktır.

YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi bulunmadığı için istenilen evrakları göndermiş ve ön kayıt işlemini tamamlamış öğrencilerimizin materyal ücreti ödemelerini 24.08.2019 – 18.10.2019 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir. Ödeme işleminin ardından kesin kayıt işlemi tamamlanacaktır.

10. İkinci Üniversite Kapsamında Belirlenen Materyal Ücretlerini Nasıl Öğrenebilirim?

Öğrencilerimizin materyal ücretini T.C. kimlik numaraları ile Halkbank, Vakıfbank veya Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı aracılığıyla ya da kullanıcı adı ve şifre TC Kimlik Numaranız olmak üzere Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) girerek kredi kartı ile online olarak 24.08.2019 – 18.10.2019 tarihleri arasında ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler Fakültemiz akademik takviminde ilan edilen tarihler arasında, Güz ve Bahar Yarıyılı dönemlerinde yapılacaktır. T.C. kimlik numarası ile yapılmayan ödemeler Fakültemiz tarafından işleme alınmayacaktır.

Fakültemiz bünyesinde yürütülen programlar için belirlenen materyal ücretlerini öğrenmek için tıklayınız.

11. İkinci Üniversite Kapsamında Belirlenen Materyal Ücreti Dışında Herhangi Bir Ücret Ödemeli miyim?

Fakültemiz programlarına herhangi bir yükseköğretim programında öğrenci iken ikinci üniversite kapsamında başvurduğunuz durumda Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücreti Bakanlar Kurulu kararı ile alınmaktadır.

Fakültemiz programlarına herhangi bir yükseköğretim programından mezun olarak başvuruda bulunanlardan bu ücret talep edilmemektedir.

12. Gazi, Birinci Dereceden Şehit ve Gazi Yakınıyım İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Yaptırırken Materyal Ücretinden Muaf Olabilir miyim?

Evet, olabilirsiniz. Öğrencilerimiz;

♦ İlgili kurumlardan (Mensubu olunan Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Kurumundan) alacakları “Durum Belgesi” nin aslı ya da barkodlu e-devlet çıktısını (Dernek yazıları, SGK ekran çıktıları, VHKİ vb. tarafından imzalanmış yazılar, Resmi mühürle birlikte kurum yetkilisi tarafından imzalanmamış yazılar kabul edilmemektedir),

♦ Nüfus kayıt örneğini,

♦ Ücret muafiyeti talebini belirten ıslak imzalı dilekçelerini

Fakültemize elden ya da posta/kargo yolu ile ulaştırmalıdırlar.

Açıköğretim Fakültesi Adresi:

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM

13. İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Yaptırırken Engel Durumum Nedeniyle Materyal Ücretinden Muaf Olabilir miyim?

Evet, olabilirsiniz. En az %40 engel durumu olan öğrencilerimizin;

♦ Durumlarını belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter onaylı örneğini,

♦ Taleplerini belirten ıslak imzalı dilekçelerini,

♦ Nüfus cüzdan fotokopisini

Fakültemize elden ya da posta/kargo yolu ile ulaştırmalıdırlar.

Açıköğretim Fakültesi Adresi:

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM

14. Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programına İkinci Üniversite ile Kayıt Yapmak İstiyorum ve YÖKSİS’te Bilgilerim Var Herhangi Bir Belge Göndermeli miyim?

Evet, göndermelisiniz. Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programına kayıt yatıracak öğrencilerimiz;

♦ Tam teşekküllü bir hastaneden, bu mesleği yapmanızı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeliniz olmadığını ve erkek iseniz 1.70 m’den, kız iseniz 1.63 m’den kısa olmadığınızı belgeleyen heyet raporu,

♦ 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde sayılan suçların birinden ceza almadığınıza dair güncel Adli Sicil Kayıt Belgesini

Fakültemize elden ya da posta/kargo yolu ile ulaştırmalıdırlar.

Açıköğretim Fakültesi Adresi:

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM

15. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programına İkinci Üniversite ile Kayıt Yapmak İstiyorum ve YÖKSİS’te Bilgilerim Var Herhangi Bir Belge Göndermeli miyim?

Evet, göndermelisiniz. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programına kayıt yaptıracak öğrencilerimiz;

♦ Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir güncel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmadığını gösteren belge,

♦ Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden (son 6 ay içinde almış olmak şartıyla) alınan heyet raporunun aslı.

Fakültemize elden ya da posta/kargo yolu ile ulaştırmalıdırlar.

Açıköğretim Fakültesi Adresi:

Atatürk üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM

16. Kayıt İşlemleri Tamamlandıktan Sonra Bilgilerime Nasıl Ulaşabilirim?

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden kaydınızla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Kullanıcı adınız ve şifreniz T.C. kimlik numaranızın  tamamı olarak sisteme tanımlanmaktadır.

17. İkinci Üniversite Kaydı ile İlgili İstenen Belgeleri Eksik ya da Hatalı Gönderdim Ne Yapmalıyım?

Belge istenen öğrencilerin gönderdikleri kayıt evraklarının eksik ya da hatalı olması durumunda eksik ya da hatalı olduğu belirtilen evrakları web sayfamızda bulunan “KAYIT EKSİK EVRAK FORMU” ile birlikte Dekanlığımıza akademik takvimde belirtilen tarihe kadar elden ya da posta/kargo yolu ile mutlaka ulaştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde kesin kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir.

18. Başka Bir Yükseköğretim Kurumunda Çocuk Gelişimi Okumaktayım Fakültenizde Aynı Bölüme Kayıt Yaptırabilir miyim?

Hayır, aynı anda aynı bölüme kayıt yaptırmazsınız. Çocuk Gelişimi Programı dışında kalan bir programı tercih etmelisiniz.

19. Uyruğumdan Biri T.C. Olup Yurtdışı Yükseköğretim Kurumlarından Mezunum İkinci Üniversiteye Başvurabilir Miyim?

Yabancı uyruklu olup, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavında (YÖS) başarılı olan ve halen ülkemizde öğrenci ya da mezun olanlar, Fakültemiz programlarına “İkinci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilirler. Bu durumda olanlardan lisans mezunları önlisans veya lisansa, önlisans mezunları ise yalnızca önlisans programlarına başvurabilirler.

Yurt dışı yükseköğretim kurumlarından birini bitirerek YÖK denklik belgesi olanlar (denkliği sonradan iptal edilenler hariç)  ve uyruğundan biri T.C. olanlar fakültemiz programlarına “İkinci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilirler.

Başvuru için gerekli belgelere ve bilgilere Fakültemiz web sitesinden ulaşabilirsiniz.

20. İkinci Üniversite Kapsamında Okumaya Karar Verdiğimde Hangi Derslerden Muaf Olabilirim?

Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olup önlisans veya lisans diplomasına sahip olan öğrencilerin YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi varsa Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I- II derslerinden muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmadan yapılacaktır. YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi olmayan öğrenciler bilgilerini YÖKSİS’e işletmek üzere mezun oldukları yükseköğretim kurumu ile iletişime geçmelidirler. Halen başka bir yükseköğretim kurumunda öğreniminize devam ediyorsanız muafiyet talepleriniz dikkate alınmayacaktır. Ancak Fakültemizde kayıtlı iken okuduğunuz yükseköğretim programından mezun durumuna gelindiğinizde talebinizi iletmeniz halinde muafiyet işleminiz yapılacaktır.

Not: Muafiyet işlemleri  Fakültemize yatay ya da dikey geçişle gelen öğrenciler hariç yalnızca Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I- II dersleri için yapılmaktadır.

21. İkinci Üniversiteye Kimler Başvuru Yapamaz?

♦ Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kaydı ya da mezuniyeti bulunmayanlar,

♦ Kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler,

♦ Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi programlarının herhangi birinde kaydı bulunanlar.

22. İkinci Üniversite Kayıtları ile İlgili Bilgi Almak için Size Nasıl Ulaşabilirim?

Fakültemiz web sitesinden kayıtlarla ilgili bilgi edinebilir ya da çağrı merkezimizi arayarak Fakültemize doğrudan ulaşabilirsiniz.

Çağrı Merkezi: 0850 255 0 282

Web Sitesi: https://www.ataaof.edu.tr

23. Fakültenizin Türkiye Genelinde Hizmet Veren Büroları Var mı?

Fakültemizin Ankara’da İletişim Merkezi bulunmaktadır.

 Adres: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğrenci İletişim Merkezi Kültür Mahallesi İçel Sokak No:27 Kızılay/ANKARA

Telefon: 0312 432 0382

Faks: 0312 432 0383

Not: Kayıt için belge istenen öğrenciler ilgili belgeleri posta yoluyla göndereceklerse Ankara İletişim Merkezi’ne değil, Atatürk Üniveristesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlık Binası’na ulaştırmalıdırlar.

24. Derslere Ait Materyallere Nasıl Ulaşabilirim?

Fakültemizde kitap uygulaması bulunmamaktadır. Kayıtlı olduğunuz programın derslerine ait materyallerine Öğrenim Yönetim Sisteminden (LMS) ulaşabilirsiniz.  LMS’ye web sitemizde yer alan LMS bağlantısı üzerinden ya da http://lms3.ataaof.edu.tr// linkinden ulaşabilirsiniz.

25. Fakültenizde Sınavlar Nasıl Yapılmaktadır?

Fakültemizde bir eğitim – öğretim yılı içerisinde her dönem için bir adet ara sınav (Blok Uygulama hariç) ve bir yarıyıl sonu sınavı ile bir bütünleme sınavı yapılmaktadır. Ayrıca kayıtlı olduğu programın bütün derslerine kayıt yaptırmış  ancak FF harf notu alarak mezuniyeti için üç dersi kalmış olan öğrencilere eğitim-öğretim yılı sonunda bir defaya mahsus olmak üzere mezuniyet üç ders sınavı yapılır.  Sınavlar ülke genelinde 81 ilde merkezi sınav yöntemiyle gözetim altında (yüz yüze) gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yurtdışında Azerbaycan’da sınav yapılmaktadır.

26. İkinci Üniversite Okurken Askerlik ile İlgili Durumum Nasıl Değerlendirilmektedir?

İkinci Üniversite kapsamında okurken öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden (Örgün öğretimdeki kaydını sildirmiş ve askerlik ile ilgili tecil işlemi için örgün öğretimdeki kaydının silindiğini gösteren belgeyi ve askerlikle ilişiği bulunmadığına ait dilekçeyi Fakültemize ulaştıranlar hariç)  faydalanamamaktadırlar.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

LİSANS PROGRAMLARI

 • COĞRAFYA
 • ÇOCUK GELİŞİMİ
 • FELSEFE
 • İKTİSAT
 • İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
 • İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
 • İŞLETME
 • SOSYOLOJİ
 • TARİH
 • ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK YÖNETİMİ

ÖNLİSANS PROGRAMLARI

 • ADALET
 • HUKUK BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİĞİ
 • KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM
 • SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ
 • SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ YÖNETİMİ
 • SOSYAL HİZMETLER
 • TIBBİ DOKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK
 • YAŞLI BAKIMI

KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • ÖSYM’nin Yüksekögretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan üniversitelerde hâlen ögrenci olan ya da bu programlardan mezun olanlar,
 • Önlisans ögrencileri/mezunları önlisans programlarına,
 • Lisans öğrencileri/mezunları önlisans ve lisans programlarına,
 • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans/ön lisans düzeyindeki programlarına herhangi bir şekilde kayıtlı/mezunu yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Baskanlıgı’ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar fakülte programlarına başvuru yapabilir.
2018-2019 İkinci Üniversite Kayıt Kılavuzu’nu görüntülemek için tıklayın.

2018-2019 İkinci Üniversite Materyal Ücretleri için tıklayın.

KİMLER BAŞVURU YAPAMAZLAR? 
 • Herhangi bir üniversitenin ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında kaydı bulunmayanlar veya bu programlardan herhangi bir şekilde ilişiği kesilenler (kayıt sildirenler vb.)
 • ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer almayan herhangi bir ön lisans/lisans programının öğrencisi ya da mezunu olanlar
 • YÖK denkliği olmayan yurt dışındaki bir üniversitenin herhangi bir ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında öğrenci ya da mezun olanlar,
 • İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin lisans / önlisans programlarından herhangi birinde öğrenci olanlar kayıt olamazlar.
 • Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı/mezun olanlar, kayıtlı/mezun oldukları aynı programa kayıt olamazlar.
  (Örneğin, İktisat programı öğrencileri/mezunları, İktisat programına kayıt yaptıramazlar)
 • Ön lisans ögrencileri/mezunları lisans programlarına kayıt olamazlar.
 • AUZEF çalışanları fakülte programlarına kayıt olamaz.

Sınavsız İkinci Üniversite Harç Ücretleri

Sınavsız İkinci Üniversite ile ilgili soru ve cevaplar

Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri için tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. E.H. dedi ki:

  Azerbaycan’da bir üniversiteden mezun Azerbaycan vatandaşı biri ,Türkiye’de çalışma ve oturma izni alarak veya almadan Türkiye’de ikinci üniversite okuyabilir mi ?

 2. Dursun dedi ki:

  Şuan yıldırım beyazıt üniversitesinde okuyorum ikinci universite olarak ta anadolu üniversitesini seçtim ama bu sene yıldırım beyazıt universite kaydımı dondurmayı düşünüyorum ikinci universite kaydım geçersiz mi sayılır

 3. Mine dedi ki:

  2018 yılında çıkan af kararı tekrar çıkarmı?kayıt yaptıramadim yararlanmak istiyorum.

 4. Eylül dedi ki:

  Ön lisans mezunu olan lisans programına kayıt yaptırabiliyor mu yoksa sadece ön lisans kaydı mı yapabiliyor

 5. Neslihan dedi ki:

  Ben sivas da okuyorum atatürk üniversitesinde bir bölüm yazıcam sınavlara sivas da girebilirmiyim

  1. Nil dedi ki:

   Açıköğretimse elbetteki bulunduğun ilde girebilirsin

 6. EDA AYDIN dedi ki:

  sosyal hızmet mezunuyum ikinci ünüversite olarak ilahiyat bölüme kayıt yaptırabilirmiyim

reklam