2024 DGS Puan Hesaplama (En Güncel) – SON 6 YIL


Dersler Doğru Sayısı Yanlış Sayısı
Sayısal Test (50)
Sözel Test (50)
ÖN LİSANS BAŞARI PUANI (ÖBP)
Önceki DGS`de bir programa yerleştirildim


DİKKAT!!! : Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

Bu sayfamızda sizler de En doğru ve güncel 2024 DGS puan hesaplamanızı yapabilirsiniz.

➡ DGS NEDİR?

Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.

➡ DGS ‘ye KİMLER BAŞVURMALIDIR?

Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler bu sınava başvurmalıdır.

➡ DGS ‘na KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir

➡ DGS’DE KAÇ SORU VAR?

DGS 50 matematik ve 50 Türkçe olmak üzere toplam 100 sorudan oluşur.

➡ DGS’NİN SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

Sınav süresi 135 dakika yani 2 saat 15 dakikadır.

➡ DGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Arkadaşlar çok dikkat etmeniz gereken bir husu var ki bu çok önemli !!! Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. Buna çok dikkat edin. Yani en az bir Sözel ve birde sayısal Netiniz bulunmak zorunda.

➡ DGS KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

DGS her yıl ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla bir yıl geçerlidir.

2024 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 30 Haziran 2024 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 14 Ağustos 2024 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 150 YORUM
  1. Zuhal dedi ki:

    Puanım 184 ilahiyat seçmiştim yerleşebilirmişim.diploma puanım 2.50 olsa ne eklenir…tesekkurler

    1. Zeyn8 dedi ki:

      2 yıl ön lisans okuyorum yaz okuluna 2 ders bıraktım , Şuan agno 3,29 henüz ikinci dönemim de var , auzef çocuk gelişim lisansa tamamlamak istiyorum kaç net gerekir , ayrıca okul öncesi örgün için de bilgilendirirmisiniz

1 5 6 7
yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları