KPSS Önlisans Puan Hesaplama 2021Dersler Doğru Sayısı Yanlış Sayısı
GENEL YETENEK(60)
GENEL KÜLTÜR (60)KPSS Önlisans (P93) Puan Hesaplama 2021,KPSS Önlisans (P93) Puan Hesaplama 2020,Kamu Personeli Seçme Sınavı,(P93) ÖSYM-YENİ SİSTEM puanınızı derslerdeki doğru ve yanlış sayılarınızı girerek hesaplayabilirsiniz.KPSS Önlisans (P3) puan hesaplaması 2014,2016 ve 2018 yılına ait ortalama ve standart sapmalarına göre hesaplama yapmaktadır.En güncel 2020 KPSS Önlisans (P93) Puan Hesaplama,KPSS Lisans (P93) Puanı Nasıl Hesaplanır

KPSS KAÇ SORU?

KPSS ön lisans oturumunda adaylara Genel Kültür ile Genel Yetenek testlerinden 60’şar olmak üzere toplamda 120 soru sorulur.

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Allah'a şükür dedi ki:

  Yatti

 2. serkan dedi ki:

  gy:45 gk:48 90 puan üstü alırmıyım acaba

 3. Esra dedi ki:

  Hocam genel yetenek 30 doğru 4 yanlış genel kültür 54 doğru 3 yanlış anestezi bölümü kaç gelir sizce ?

  1. User dedi ki:

   85 ile 86 arası gelir

 4. Şeyma dedi ki:

  Genel yetenek 38 genel kültür 21 net bölümüm önlisans sosyal hizmetler atanma şansım var mı? 🙁

 5. Kadriye k. dedi ki:

  Hocam 39 D 10 Y gy 43 D 11 Y gk sizce kaç puan gelir ya da puan aralığı ne olur?

 6. Bahar dedi ki:

  Benim Türkçeden 28 doğru 2 yanlış mat 20 doğru 10 boş,gk 28,50 netim var sizce 85 üstü bir puan gelir mi anestezi bölümü için

  1. Tarkan dedi ki:

   Gelir hocam ya 84 yada 85 kesin gelir

  2. Esma dedi ki:

   Benim de gy 30 gk 48 net tahminen nerdeyse aynı netler hocam ben de 85 86 bekliyorum standart sapma da var

  3. Büşra dedi ki:

   Sınav sonucun nasıl

 7. azer dedi ki:

  hocam 36 dogru 4 yaniş genel yetenek 36 dogru 16 yanliş genel kultur kac puan gelir radyolojı tek bölümüm

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM) - 6. Sınıf Eklem ve Eklem Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 MSÜ Sınavı Sonuçları Açıklandı ÖSYM - 6. Sınıf Kemik ve Kemik Çeşitleri Konu Anlatımı -
reklam