2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM)

2021 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan DGS Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda DGS konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız.

2021 DGS konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2021 DGS Puanı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Matematik soruları Lise-1 matematik (ya da Mat-1 konuları) konuları ağırlıkta olup, grafik ve mantık soruları da yer almaktadır.

Türkçe soruları anlam, paragraf ve mantık  (problem benzeri 10-12 tane) soruları yer almaktadır.

2021 DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2021 DGS Matematik-Geometri Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

DGS’DE KAÇ SORU VAR?

DGS 60 Sayısal (Matematik) ve 60 Sözel (Türkçe) olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur.

DGS’NİN SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS ye KAÇ GÜN KALDI? GERİ SAYIM SAYACI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS MATEMATİK KONULARINA GÖRE SORU DAĞILIMI

2021 DGS MATEMATİK KONULARI;

Temel Kavramlar (Sayılar)
Rasyonel Sayılar ve Ondalık Kesirler
Sayı Sistemleri ve Basamak Kavramı
Asal Çarpanlar ve Tam Bölen Sayısı
Bölme ve Bölünebilme Kuralları
Faktöriyel
Obeb (Ebob) ve Okek (Ekok)
Taban Aritmetiği
Denklem Çözme
Basit Eşitsizlikler ve Sıralama
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Kareköklü Sayılar
Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler
Oran Orantı
Sayı Problemleri
Kesir Problemleri
Sayfa Problemleri
Saat Problemleri
Yaş Problemleri
Yüzde Problemleri
Kar ve Zarar Problemleri
Faiz Problemleri
Karışım Problemleri
Hız Hareket Problemleri
İşçi ve Havuz Problemleri
Kümeler
Fonksiyonlar
İşlem
Modüler Aritmetik
Permütasyon
Kombinasyon
Olasılık
Sayısal Mantık

2021 DGS GEOMETRİ KONULARI;

Geometrik Kavramlar ve Doğruda açılar
Çokgenler ve Dörtgenler
Çember ve Daire
Analitik Geometri
Katı Cisimler

2021 DGS Matematik-Geometri Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

DGS TÜRKÇE KONULARINA GÖRE SORU DAĞILIMI

Sözcükte Anlam
Cümlede Anlam
Paragraf
Anlatım Bozuklukları
Sözel Mantık

2021 DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2021 dgs Konuları (Yeni Müfredat), 2021 dgs konu dağılımı, 2020 dgs konulara göre soru dağılımı, 2021 dgs konuları, dgs konu dağılımı, dgs konuları, dgs konuları 2020, dgs konuları 2021,2020 2021 DGS Konuları / Yıllara Göre DGS Soru Dağılımı DGS’ye Kadar Hangi Konudan Ne Kadar Soru Çıktı?

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 71 YORUM
 1. hilal dedi ki:

  merhaba ben de özel üniversitede okuyorum ama devleti tutturmayı düşünüyorum bence geçis yapılır sonucta o okulu bitiriyoruz baska yeni bir okulu yazıyoruz diye düşünüyorum.

 2. hilal dedi ki:

  dgs sınava girdik ve sonuçlar açıklandı biz neye göre seçim yapacağız birde okudugumuz üniversitede mi yoksa baska bir üniversitede mi okuyabiliyoruz

  1. Öztürk dedi ki:

   Okuduğun bölüm hangi bölümlere denklik veriyorsa onlara tercih yapabilirsin acik veya örgün okuyabilirsin

 3. hilal dedi ki:

  üniversite 1.sınıfta basvuru yapılabilir mi
  birde örneğin üniversite 1.sınıfta ve 2.sınıfta girdim hangisi yüksekte kullanabiliyormuyuz böyle bir uygulama var mı

  1. frkn dedi ki:

   sadece 2.sınıf sonunda girebilirsiniz zaten aldığınız puan sadece 2.yılın sonunda ne aldıysanız sadece o yıl geçerliliği oluyor.

 4. narin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bi sorum rica etsem yardımcı olur musunuz ben harita kadastro okudum 4 yıllığa tamamlamak istiyorum tapu kadastro olsun istiyorum daha önce bu şekilde devam eden var mı ne kadar puan ya da sayısal sözel de hangisinde daha çok ağırlık olmalı ..yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mert Kunt dedi ki:

   Kaç net olması lazım bilmiyorum ama tapu ve kadastroya geçiş yapabilirsin ve eşit ağırlık puanı ile geçiş yapılıyo

 5. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben şu an 11 im TM yim 2 yıllık ilk ve acil yardım bölümünden nparamedik istiyorum ama ataması çok az ilerde sıkıntı olursa DGS ile hemşirelige geçmek istiyorum sizce olur mu bir de DGS cok zorlasirmi bı kaç yıla kadar cevap verirseniz sevinirim teşekkürler ?

  1. dilaaa dedi ki:

   kardeşim okuma boşuna biz okuduk noldu ? 96 ile atama yapıyor eczane hizmetleri okuyup 70 le atanabilirsin beleş meslek 🙂

  2. seda dedi ki:

   paramedik mezunuyum 3 senedir atanamadım dgs ye çalışıyorum bu sene, sana tavsiyem direk lisans için hazırlan nlisans için vakit kaybetme…

 6. İbrahim deo dedi ki:

  Kardeşim ben şuan memurum (mübaşir) lise kpss ile atandım inşaat teknolojisi bölümünü bitirdim mühendisliğe hazırlanıyorum tavsiyem lise kpss ye gir 85-90 alırsan adliyelerde şoför,mübaşir,katip,ve inşaat teknisyeni olarak çalışırsın inşaat teknisyenliğini 80 puanla kesin sıralamaya girersin işin mülakata kalır maaşlarıda sözleşmeli 4200

 7. Gizemmm dedi ki:

  Merhaba ben ata aöf açıktan okuyorum dgs ile 4 yıllık yine açıköğretime geçiş yapabiliyormuyum ? Yapıyorsamda barajı geçmem yeterlimi yoksa yine bi puan almam lazımmı ?

 8. ASLIHAN ÇOBAN dedi ki:

  Ahmet merhaba. Ben şuan 1. sınıftayım çalışmalara başladım fakat matematikte dersleri anlamayı geçtim konularını toparlamakta zorlanıyorum. Bu süreçte matematik konularını nasıl toparladın?

  1. Alp dedi ki:

   Ahmete sordun ama ben şöyle yapıyorum. İlk önce konulara bak. Dgs nin ilk konusundan başla sıra sıra git. Eğer sırayı bozarsan çok sıkıntı yaşarsın. Mat1 konuları birbirleri ile zincirli konular. O yüzden en baştan adım adım git. Stres yapmak için daha çok erken.

  2. Ahmet dedi ki:

   En önemlisi planlı gitmeni tavsiye ediyorum rastgele çalışmak bence çalışmak değil, haftalık program yapmanı tavsiye ediyorum, mesela konu mu çalışacaksın öncelikle program yaparken çalışacağın konu kitabını incele o gün içerisinde bitirebilir misin onu analiz et, veyahut test çözeceksin program yapmadan önce bi göz gezdir nekadar soru var ne oluyor ne bitiyor kesinlikle bunu yapman motivasyonunu yerine getirecek sana ders çalışma isteği katacaktır. Konuları sırayla gitmeni tavsiye ederim konuları bitirdikten sonra konuları unuturmuyum hissine kapılma sakın, sen elinden geldiğince konuları bitir ve her konunun ardından soru çöz, böyle böyle konular pekişecektir sen yeterki çalışmaya devam et

 9. Şengül Gündüzalp dedi ki:

  Önerdiğin bir kitap var mı yayın falan bende çalışmaya başlayacağım da hangi yayın daha iyi bilmiyorum

  1. Alp dedi ki:

   Bana soracak olursan kesinlikle Tasarı Akedemi. Soruları zor ve kaliteli. Bir aşağısını istiyorsan İNTİBAK Yayınları derim.

  2. ALP dedi ki:

   Konu anlatım ve soru bankası kesinlikle Tasarı Akedemi derim ben.

 10. Ayşegül dedi ki:

  Ben amasya üniverstesi nde okuyordum bitti dgs ile amasyadan bi bölüm okuyabiliyomuyum?

1 2 3 5
BİR YORUM YAZIN
18 milyon öğrencinin karne heyecanı uzaktan yaşandı - 6. Sınıf Farklı Cisimlerde Üretilen Sesler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sesin Yayılması Konu Anlatımı - 6. Sınıf Ses ve Özellikleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Konu Anlatımı - Kimya Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - 6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmeleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yenilebilir Enerji Kaynakları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yenilemez Enerji Kaynakları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Binalarda Isı Yalıtımı Konu Anlatımı -