2024 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

2024 dgs ne zaman,2024 DGS Tarihi,2024 DGS başvuru tarihleri,2024 DGS sınavı ne zaman, 2024 DGS sınavı saat kaçta?

ÖSYM, 2024 yılı DGS sınav tarihini ve başvuru tarihlerini açıklamadı. Peki 2024-DGS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

ÖSYM 2024 DGS başvuru tarihleri ve DGS sınav tarihi açıklamadı. Peki 2024 DGS başvuruları ne zaman başlayacak işte detaylar :

2024 DGS GERİ SAYIM SAYACI
Sınav Tarihi - 14.07.2024
0
00
00
00

2024 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2024-Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihlerini açıklandı başvurular 26 Mayıs 2024 ile 05 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 05 Haziran 2024 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir. Geç başvurular ise 13.06.2024 tarihinde yapılacaktır.

2024 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 14 Temmuz 2024 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 10 Ağustos 2024 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2024 DGS – Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak;

Sınav Tarihi : 14 Temmuz 2024 

Sınav Saati: 10:15

Sınav Sonuç Açıklanma Tarihi : 10 Ağustos 2024 

Başvuru Tarihleri: 26 Mayıs 2024 ile 05 Haziran 2024 tarihleri arası yapılacak

DGS’nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ

DGS’de; 50 Matematik, 50 Türkçe sorusu sorulmaktadır.

Toplam süre 135 dakikadır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 100 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav Başvuru Merkezleri : ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri, www.osym.gov.tr

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. mert dedi ki:

  merhaba ünüversiteye yabancı öğrenci olarak giriş taptım türk vatandaşı seğilim ama 2 lıllık makine okudum dikey geçişle 4 yılık yapılabilirmi acaba bilen varmı

 2. fatma dedi ki:

  Birileri çalışıyor 🙂

  1. SAMET ALKAŞI dedi ki:

   HEDEF 45+ SAYISAL AFFETMEYECEĞİM !!!

 3. kullanıcı dedi ki:

  İK önlisans mezunuyum . Aöf ten 4 yıllık bir bölüme tamamlamak istiyorum , dgs ye girmeme gerek varmı . bir de aöfte ik da verdiğim ortak derslerim sayılıyor mu ?

  1. kevserkuzey dedi ki:

   DGS sınavına girmek zorundasınız aldığınız dersler varsa muaf oluyorsunuz.

  2. Bir yolcu dedi ki:

   DGS ile açıköğretime başlayanlar direk 3. sınıftan başlar. bölümüne göre 2 yada 3 tane alttan ders olabilir. Ben olsam açıktan Anadolu Üniversitesi İktisat Fakütesi yada Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi bölümlerinde birini tercih ederdim. Aynı zaman da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde üsten ders alma hakkı var. Yani Dgs girip 1.5 senede lisans diploması alabilirsiniz. Eğer Ales girip Yükseklisans başvurusu da yapabilirsiniz.

 4. bilal dedi ki:

  sınav suresi 180 dk olmadımı?

 5. Uğur dedi ki:

  Merhaba Örgün 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum. daha önce dgsiz olarak Aöf lisans işletme bölümüne gectim ve mezun oldum şuan elimde iki diplomam var . Dgsye hala girme şansım varmıdır Aöften lisansa tamamlamış olmam dgsye girmeme engel mi ?

 6. Merve dedi ki:

  Açıköğretim Adalet son sınıf öğrencisiyim son 1 dersim kaldı
  Dikey geçiş sınavıyla Hukuk Fakültesine giriş yapabiLiyormuyum 3.sınıf olarak

  1. uğur dedi ki:

   Hukuk fakültesine girersin ama 3. sınıf olarak değil büyük bi ihtimalle 1. sınıftan tabi üniversitede den üniversiteye ve ders içeriklerine göre değişir

 7. Hilal dedi ki:

  Şuan da alttan derslerim var yaz okulu ne zaman bilmiyorum , dgs tercihleri ne zaman oluyor ve normal bi unide okuyup Anadolu açıköğretim geçişi yapabiliyor muyuz

 8. Büşra dedi ki:

  Uzatmalı mezun olanlar dgsye giremiyor mu ?

  1. Anonimoo dedi ki:

   2. Sınıf olup olmaman önemli. 2.sınıf Yaz dönemini alıyorsan şuan girebilirsin

 9. Alfred dedi ki:

  Anadolu üni açıköğretim fakültesinde 2 yıllık insan kaynakları yönetimini 4 yıllık insan kaynakları yönetimi yapmak istiyorum kaç puan ve nete ihtiyacım var?

 10. Selin dedi ki:

  Ben fizyoterapi 2. Sınıf ögrencisiyimm su an hemsirelige gecis yapmak istiyorumm ne yapmaliyimm yardimci olur musunuz

 11. Kkkkkkn dedi ki:

  Çevre mühendisliği için kaç sayıaal net gerekli acaba

 12. Nilsu dedi ki:

  Mrh adalet son sınıf dgs ile kamu yönetimine geçiş yapacim matemetik yapmam Şart mı

  1. Cengo dedi ki:

   Yarim net yani o.5 net kalacak şekilde yapmalısın yoksa istediğin kadar sözel yap sınav degerlendirilmiyor

 13. YAREN ARSLAN dedi ki:

  Merhaba ben mimari restorasyon mezunuyum ön lisans maliye bölümüne dikey geçiş yapabiliyor muyum, eğer yapabiliyorsam lisans mezunu mu olacağım?

 14. Kevser dedi ki:

  Engelli bakımdan özel eğitime geçiş yapabilir miyim?

 15. isimsiz dedi ki:

  merhaba kolay gelsin ;
  Bu 4 yıllık uluslararası ilişkler mezunuyum bu yıl aöf adalete başladım eğer ki tüm dersleri üssten dahil verir isem yaz okulunda mezun olabilyorum … bu şartlar altındda dgs ye başvuru yapabiliirmiyim ? teşekkürler

 16. Merve dedi ki:

  Açıköğretim sosyal hizmetler on lisans mezunuyum dikey geçiş ile sosyal hizmetler 4 yıllığa geçiş yapabiliyor muyum örgün eğitim oluyor mu yoksa açıköğretim mi oluyor teşekkürer

 17. Hakan dedi ki:

  Iki yıllık makina mezunuyum , aof den işletmeye dikey geçişle okudum mezun oldum,şimdi dgs ye girip mühendisliğe geçebilir miyim?

  1. Murat Bayraktar dedi ki:

   Evet geçebiliyorsunuz

 18. Sedef dedi ki:

  Üniversite 2. Sınıftayım şuan dgsye başvuru yapabilir miyim mezun olmadım ama daha

  1. Mrs.Preschool dedi ki:

   Başvurabilirsin zaten sinav günü gelene kadar sen coktan mezun olmus olursun.Simdiden calisma planini kur,kollari siva ve calismaya basla.Basarilar.

 19. ALİ HAYDAR GEZİCİ dedi ki:

  İsletme 2.sınıfım sene sonunda tüm derslerimi versem bile 1 dersim kalıyor yaz okulu büyük ihtimalle haziranın sonunda olacak bu sınava yetişemem ki ben keşke ileri tarihe alsalar

  1. Ktp dedi ki:

   DGS sınavına girmek için mezuniyet şartı yoktur sınavdan sonra kayıt yaptıracağınız program, üniv için vardır. Üniv kayıtlarına kadar mezun olursanız sıkıntı yok yani 👍

 20. Gunay dedi ki:

  Merhabalar ben banka ve sigortacılık önlisans mevzunuyum lisansa DGS ye girip açık öğretim den tamamlayabilyormuyum

 21. SEMİHA dedi ki:

  03 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ GÜNÜNE DENK GELİYOR

 22. fikret dedi ki:

  Merhaba AÇık öğretim halkla ilişkiler ıkı yıllık mezunum yıne açık ögertım 4 yıllığa geçiş için sınava gırmem gerekırmı ve kaçnet yapmam gerekır aöf için tşk ederim

  1. Dilara dedi ki:

   Evet DGS ye girmeniz gerekir.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları