Reklam
Reklam
reklam

2020 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı


Gün
Saat
Dakika
Saniye

2020 dgs ne zaman,2020 DGS Tarihi,2020 DGS başvuru tarihleri,2020 DGS sınavı ne zaman, 2020 DGS sınavı saat kaçta?

ÖSYM, 2020 yılı DGS sınav tarihini ve başvuru tarihlerini açıklamadı. Peki 2020-DGS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

ÖSYM 2020 DGS başvuru tarihleri ve DGS sınav tarihi açıklamadı. Peki 2020 DGS başvuruları ne zaman başlayacak işte detaylar :

2020 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020-Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihlerini açıklandı başvurular 13 ile 21 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 21 Mayıs 2020 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.Geç başvurular ise 02.06.2020 tarihinde yapılacaktır.

2020 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 05 Temmuz 2020 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 25 Temmuz 2020 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2020 DGS – Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak

Sınav Tarihi : 05 Temmuz 2020 

Sınav Saati: 10:15

Sınav Sonuç Açıklanma Tarihi : 29 Temmuz 2020 

Başvuru Tarihleri: 13 ile 21 Mayıs 2020 tarihleri arası yapılacak

DGS’nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ

DGS’de; 60 Matematik, 60 Türkçe sorusu sorulmaktadır.

Toplam süre 150 dakikadır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav Başvuru Merkezleri : ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri, www.osym.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10
 1. mahmut wrote:

  dgs ile tyt sınavı aynı mıdır konular sınav zorlugu vs. dgsye giren biri tyt de de başarılı olabılır mı ??

  1. Merve wrote:

   dgs ile tyt konuları %80 oranında benzer . başarılı olup olmayacağı ise , kişinin tamamen kendi çalışmasına bağlı .

 2. Kursat wrote:

  Ben onlisanstan mezun oldum ama 2 yıllık okulda derslerden dolayı 4 yıl okudum 4. Yılda ise mezun oldum. Dgs sınavına girme hakkım varmı yani sen 4 yıl okudun 2 yıllık okulda diye bu hakkı elimden alırlarmi yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Ahmet wrote:

   giriş hakkın var

 3. Taner wrote:

  Ön Lisans’tan mezun olalı 10 yıl oldu ve hiç denemedim. hakkım hala var mı ?

  1. Ahmet wrote:

   Hakkınız zamanla kaybolmaz. Sınava girebilirsiniz.

 4. Mehmet Emin Aşık wrote:

  Ben KKTC ön lisansımı tamamladım bu yıl dgs girmek için Türkiyeye gelmek zorundaymışım burda sınav olmaycakmı

 5. mahmut wrote:

  uzakdan eğitim okuyorum dgsye girebilir miyim?

  1. Zilan wrote:

   Ön lisans ise evet girebilirsin. Mezun olman yeterli

 6. edıp wrote:

  bayıldım ögrenmek istedigim her şey burada

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lavabo mu yoksa Lavobo mu? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Laboratuvar mı yoksa Labaratuar mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lanet mi yoksa Nalet mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Leğen mi yoksa Leyen mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lahana Köyü mü yoksa Lahana köyü mü? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Laubali mi yoksa Laubağli mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Layığını bulmak mı yoksa Layıkını bulmak mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Laleli-de Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lisansüstü mü yoksa Lisans üstü mü? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lakayıt mı yoksa Laukayt mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lazım mı yoksa Lağzım mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lale Devri mi yoksa Lale Deviri mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lafügüzaf mı yoksa Lafıgüzaf mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Latif mi yoksa Latüf mü? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Lateks mi yoksa Latex mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kılavuz mu yoksa Klavuz mu? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kalemşor mü yoksa Kalemşör mü? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Karnabahar mı yoksa Karnı bahar mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kâkül mü yoksa Kahkül mü? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kravat mı yoksa Kıravat mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Enerji Sistemleri Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Endüstri Ürünleri Tasarımı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Başarı Sıralaması Taban Puanları 2013 2014 - Uluslararası Ticaret ve Pazarlama 2015 2016 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Makine ve Malzeme Mühendisliği 2015 2016 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmenliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Radyo, Televizyon ve Sinema 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Nükleer Enerji Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Kazak Dili ve Edebiyatı 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları -

Menü

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter: logo Eniyiyurtlar