Reklam
Reklam
reklam reklam

2020 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım SayacıGün
Saat
Dakika
Saniye

2020 dgs ne zaman,2020 DGS Tarihi,2020 DGS başvuru tarihleri,2020 DGS sınavı ne zaman, 2020 DGS sınavı saat kaçta?

ÖSYM, 2020 yılı DGS sınav tarihini ve başvuru tarihlerini açıklamadı. Peki 2020-DGS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

ÖSYM 2020 DGS başvuru tarihleri ve DGS sınav tarihi açıklamadı. Peki 2020 DGS başvuruları ne zaman başlayacak işte detaylar :

2020 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020-Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihlerini açıklandı başvurular 09 ile 17 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 17 Haziran 2020 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.Geç başvurular ise 14.07.2020 tarihinde yapılacaktır.

2020 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 09 Ağustos 2020 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 09 Eylül 2020 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2020 DGS – Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak

Sınav Tarihi : 09 Ağustos 2020 

Sınav Saati: 10:15

Sınav Sonuç Açıklanma Tarihi : 09 Eylül 2020 

Başvuru Tarihleri: 09 ile 17 Haziran 2020 tarihleri arası yapılacak

DGS’nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ

DGS’de; 60 Matematik, 60 Türkçe sorusu sorulmaktadır.

Toplam süre 150 dakikadır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav Başvuru Merkezleri : ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri, www.osym.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11
 1. Mehtap wrote:

  Cocuk koruma Onlisans mezunuyum.okul oncesine tamamlayabiliyorum.açıköğretim okul öncesi okuma sansim var mi yoksa tek şart orgun mu

 2. mahmut wrote:

  dgs ile tyt sınavı aynı mıdır konular sınav zorlugu vs. dgsye giren biri tyt de de başarılı olabılır mı ??

  1. Merve wrote:

   dgs ile tyt konuları %80 oranında benzer . başarılı olup olmayacağı ise , kişinin tamamen kendi çalışmasına bağlı .

 3. Kursat wrote:

  Ben onlisanstan mezun oldum ama 2 yıllık okulda derslerden dolayı 4 yıl okudum 4. Yılda ise mezun oldum. Dgs sınavına girme hakkım varmı yani sen 4 yıl okudun 2 yıllık okulda diye bu hakkı elimden alırlarmi yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Ahmet wrote:

   giriş hakkın var

 4. Taner wrote:

  Ön Lisans’tan mezun olalı 10 yıl oldu ve hiç denemedim. hakkım hala var mı ?

  1. Ahmet wrote:

   Hakkınız zamanla kaybolmaz. Sınava girebilirsiniz.

 5. Mehmet Emin Aşık wrote:

  Ben KKTC ön lisansımı tamamladım bu yıl dgs girmek için Türkiyeye gelmek zorundaymışım burda sınav olmaycakmı

 6. mahmut wrote:

  uzakdan eğitim okuyorum dgsye girebilir miyim?

  1. Zilan wrote:

   Ön lisans ise evet girebilirsin. Mezun olman yeterli

 7. edıp wrote:

  bayıldım ögrenmek istedigim her şey burada

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 TYT'e Kalan Süre
Gün
Saat
Dakika
Saniye
II. Dünya Savaşı Konu Anlatımı - MEB’den YKS için çevrimiçi deneme sınavı - İki Savaş Arası Dönemde Türkiye ve Dünya Konu Anlatımı - 2020 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2020 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM) - Cumhuriyet Dönemi İlke ve İnkılapları Konu Anlatımı - Kurtuluş Savaşında Cepheler ve Antlaşmalar Konu Anlatımı - Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi Konu Anlatımı - Osmanlı Devleti’nde Demokratikleşme Hareketleri Konu Anlatımı - Devrimler Çağı Konu Anlatımı - Osmanlı Merkez Teşkilatlanması Konu Anlatımı - Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Konu Anlatımı - Beylikten Devlete Konu Anlatımı - Türklerin İslamiyeti Kabulü ve İlk Türk – İslam Devletleri Konu Anlatımı - İslam Medeniyetinin Doğuşu Konu Anlatımı - 2020 DGS Ne Zaman | DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2020 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2020 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2020 2 Yıllık Sağlık Bölümleri Taban Puanları Başarı Sıralamaları - 2020 KPSS Ne Zaman | KPSS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Konaklama İşletmeciliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İletişim Tasarımı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Rekreasyon Yönetimi 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Jeofizik Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Türk Halkbilimi 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Biyoteknoloji Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Organik Tarım İşletmeciliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Uzay Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Enerji Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Çeviribilim 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam