Reklam

2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

Gün
Saat
Dakika
Saniye

2021 dgs ne zaman,2021 DGS Tarihi,2021 DGS başvuru tarihleri,2021 DGS sınavı ne zaman, 2021 DGS sınavı saat kaçta?

ÖSYM, 2021 yılı DGS sınav tarihini ve başvuru tarihlerini açıklamadı. Peki 2021-DGS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

ÖSYM 2021 DGS başvuru tarihleri ve DGS sınav tarihi açıklamadı. Peki 2021 DGS başvuruları ne zaman başlayacak işte detaylar :

Buradaki tarihler tahmini şayet resmi açıklanma geldi an buradan ulaşabilirsiniz.

2021 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2021-Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihlerini açıklandı başvurular 26 Nisan 2020 ile 08 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 26 Nisan 2021 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.Geç başvurular ise 21.05.2021 tarihinde yapılacaktır.

2021 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 04 Temmuz 2021 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 27 Temmuz 2021 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2021 DGS – Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak

Sınav Tarihi : 04 Temmuz 2021 

Sınav Saati: 10:15

Sınav Sonuç Açıklanma Tarihi : 27 Temmuz 2021 

Başvuru Tarihleri: 26 Nisan 2020 ile 08 Mayıs 2021 tarihleri arası yapılacak

DGS’nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ

DGS’de; 60 Matematik, 60 Türkçe sorusu sorulmaktadır.

Toplam süre 150 dakikadır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav Başvuru Merkezleri : ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri, www.osym.gov.tr

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Sedef dedi ki:

  Üniversite 2. Sınıftayım şuan dgsye başvuru yapabilir miyim mezun olmadım ama daha

 2. ALİ HAYDAR GEZİCİ dedi ki:

  İsletme 2.sınıfım sene sonunda tüm derslerimi versem bile 1 dersim kalıyor yaz okulu büyük ihtimalle haziranın sonunda olacak bu sınava yetişemem ki ben keşke ileri tarihe alsalar

 3. Gunay dedi ki:

  Merhabalar ben banka ve sigortacılık önlisans mevzunuyum lisansa DGS ye girip açık öğretim den tamamlayabilyormuyum

 4. SEMİHA dedi ki:

  03 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ GÜNÜNE DENK GELİYOR

 5. fikret dedi ki:

  Merhaba AÇık öğretim halkla ilişkiler ıkı yıllık mezunum yıne açık ögertım 4 yıllığa geçiş için sınava gırmem gerekırmı ve kaçnet yapmam gerekır aöf için tşk ederim

  1. Dilara dedi ki:

   Evet DGS ye girmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN
Sayı Kümeleri Konu Anlatımı - Eş Aralık Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Estuar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Erken Otlatma Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Erime Dolini Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Erg Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Episantr (Dış Merkez) Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Denklem ve Eşitsizlikler Konu Anlatımı - Epirejonez Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Entansif Tarım (İntansif Tarım) Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Enlemin Etkileri Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Enlem Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Enine Boğaz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Enflasyon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Enerji Nakli Hatları Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi -
reklam