Reklam
Reklam
reklam reklam

2020 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM-MEB)2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan DGS Matematik-Geometri Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda DGS Matematik-Geometri konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız.

2020 DGS Matematik-Geometri konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2020 DGS Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2020 DGS Puanı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl
yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS’DE KAÇ SORU VAR?

DGS 60 Sayısal (Matematik) ve 60 Sözel (Türkçe) olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur.

DGS’NİN SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

2020 DGS MATEMATİK KONULARI;

Temel Kavramlar (Sayılar)
Rasyonel Sayılar ve Ondalık Kesirler
Sayı Sistemleri ve Basamak Kavramı
Asal Çarpanlar ve Tam Bölen Sayısı
Bölme ve Bölünebilme Kuralları
Faktöriyel
Obeb (Ebob) ve Okek (Ekok)
Taban Aritmetiği
Denklem Çözme
Basit Eşitsizlikler ve Sıralama
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Kareköklü Sayılar
Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler
Oran Orantı
Sayı Problemleri
Kesir Problemleri
Sayfa Problemleri
Saat Problemleri
Yaş Problemleri
Yüzde Problemleri
Kar ve Zarar Problemleri
Faiz Problemleri
Karışım Problemleri
Hız Hareket Problemleri
İşçi ve Havuz Problemleri
Kümeler
Fonksiyonlar
İşlem
Modüler Aritmetik
Permütasyon
Kombinasyon
Olasılık
Sayısal Mantık

2020 DGS GEOMETRİ KONULARI;

Geometrik Kavramlar ve Doğruda açılar
Çokgenler ve Dörtgenler
Çember ve Daire
Analitik Geometri
Katı Cisimler

2019 2020 DGS MATEMATİK-GEOMETRİ KONULARA GÖRE SORU DAĞILIMI:

Dikkat: Yeni güncellenen sisteme göre düzenlenmiş olup, DGS sınav sistemine uygun konular yayınlanmıştır.

[taq_review]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 66
 1. yağmur wrote:

  sosyal hizmetler için kaç net gerekir

 2. Alpay wrote:

  Açık ögretim kazanmak zor mu?

 3. Burak Y wrote:

  Yks öğrencisiysen hiç aklından bile geçirme dostum Dgs cidden düşündüğün gibi bir sınav değil bu konular sorular aytye göre basit gelebilir ama inan bu sınava 35 yaşında 40 yaşında adamlar 2-3-4 Yıllarını verip çalışıyorlar çözmedikleri soru kalmıyor kontenjan az bu şekilde dgsye başvuran çok kişi var matematik öğretmenlerinden tut devletin her kademesinden insanlar boş zamanlarında açıktan üniversite okuyup özellikle adalet dgs ile hukuka tamamlamak istiyorlar sayısal bölümler mühendisliklerde mantıklı değil 2 Yılına yazık çoğu üniversite saymıyor zaten ön lisans diplomanı 1 sınıftan başlıyorsun bir de hazırlık 5 Yıl sıfırdan git Yks çalış en azından bir bölüme mahkum değilsin puanına göre fikir değiştirip farklı bölüme de geçersin ama burada geçebileceğin bölüm bir veya iki bilemedin en iyi ihtimal üç yani inan hiç tavsiye etmem işin içindeyim netlerim de gayet yüksek 2 Yıldır ön lisans okurken okula başladığımdan beri düzenli çalışıyorum benim gibi o kadar kişi varki yani inan herkes bu sınav da fullemek için uğraşıyor çünkü bu sınav da iyi bir yere varabilmen için fullemen lazım Yks öyle değil ortalama netlerlede iyi yerlere gidersin ama burada otalama netler iyi yerlere yetmiyor tavsiye etmiyorum arkadaşlar çileli iş Yksden yazın lisans kafanız rahat etsin bende Yks öğrencisiydim Kazandığım üniversiteyi bırakıp ikinci üniversite kapsamından yazılıp gireceğim için bu sene söylüyorum sizden biriyim pişmanım

  1. S2MlEE wrote:

   Çoğu üniversite saymıyo derken , ben kocaelinde okuyorum eğer kazanırsam 3.sınıftan başlıycam , senin dediğin türkçe bölümden ing bölüme geçenler için

   1. Cumali wrote:

    Hangi bölüm okuyorsun hangi bölüme geçeceksin

  2. Remziye burak wrote:

   Bu şekilde insanların motivasyonu nu düşürmeye hakkınız yok. Madem yapılmayacağını düşünüyor sunuz siz kendiniz için ayrı bir yol çizebilirsiniz. Bu sınavında kazananı var sonuçta. Belkide bazıları için bu 2 yıl kayıp değil kazanç olacak. Insanların kararlarını etkilemeye çalışmayın bu şekilde. Yerinizde olsam bu yorumu kaldırırdım. Iyi akşamlar.

  3. İpek wrote:

   Hemşirelik içinde aynı şeyi mi düşünüyosun dostum.Araştırdımda ön lisans puanlarınıda katınca fazla bi net istemiyor.Gibi duruyor.Fullemek faln deynce korkuttun gözümü şuan.Hemşirelik istiyorum ama bu seneki olaylar faln şüpheliyim yani.Dgs ye kalmayı düşünüyorum

   1. Furkan wrote:

    Bende hemşirelik için sınava girecem geçen yılda girmiştim dendiği kadar abartılan bir sınav değil hemşirelik için özellikle gayet mantıklı bir sınav bence hiç moralinizi bozmadan elinizden geldiği kadar ders çalışıp başarabilirsiniz iyi çalışmalar kolay gelsin 🙂

    1. Merve wrote:

     Hemşirelik için mattan kaç net gerekiyor

  4. the_flowersfollower wrote:

   “İyi yer”den kasıt nedir? 35 Matematik netiyle Elektrik Elektronik Müh. yerleşen arkadaşım var. Konular basit. 5 ay çalışmak bile yeterli. Önce baştan konu anlatımlı bir kitap ile 2 ay tüm konuların üstünden geçin. Yapamadığınız soru kalmamasına özen gösterin. Ardından sınava kadar da yaprak test ve çözümlü testler çözmeye çalışın. En önemlisi geçmiş yılların soruları. Onları da çoğunlukla çözebilir hale gelmeniz gerekiyor. Gerekirse İlköğretim 6-7 sınıfların kitaplarından edinin. Çünkü MYO mezunu bir insan belli ki temelinde derin eksiklikleri olan insan. 4 yıllık mezun öğrenciler, bir zamanlar sizinle aynı sınıfta olup notları sizlerden yüksek olanlar. Önce bunu kabullenmeli. Geçmişte yaptığınız hatayı yapmamalısınız.

  5. Ahmet wrote:

   İnsanlar farklıdır herkes sen değil motivasyon düşürme hakkın yok . Tanıdığım bir çok insan bu sınava bir kaç ayını ayırarak kazandı . Bence sen burada farklı bir algı yaratma çabası içerisindesin , tavsiyeden çok insanların kararını değiştirme algısı diyelim . Bu yorumu silmen dileğiyle .

  6. emir wrote:

   sırf sana inat bu sınavda yapabileceğimin en iyisini yapacağım işsiz arkadaşım benim. utanmadan sabahın 8inde insanların rakip eleme psikolojisi ile motivasyonunu düşürme çabanı anlamayacak kadar akıl yoksunu insanlar girmiyor bu sınava merak etme. senin gibiler iyi okullara gidebilir fakat toplum karşısında cümle dahi kuramayan sabahtan akşama ders çalışan varlıklar olarak hayatınızı idame ettirip öldüğünüzde de kimse tarafından hatırlanmayacak birileri olacaksınız.

  7. Faruk wrote:

   Dostum benim lise hayatım berbattı ayrıca eşit ağırlık çıkışlıyım. 2 yıl inşaat teknikerliği kazandım, sayılsal bir bölümü 3’ün üstünde bir ort. ile bitirdim. matematiğin m sini bilmezken 3 ay çalışıp 29 net yaptım. yani demem o ki çalıştığın+inandığın sürece her bölümüde rahatlıkla kazanabilirsin.

 4. Ahmet A. wrote:

  Ben Elektrik mezunuyum, 3,91 gno. Denemelerde 55 mat, 45 civarı türkçe geliyor. Hala da çalışıyorum 60, 50 için uğraşıyorum. Dersanede sınıfta benim gibi herkes genelde, 2 yıldır oturup ders çalışanlar var. Herkese kolay gelsin.

  1. Salih wrote:

   Namık Kemal

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 TYT'e Kalan Süre
Gün
Saat
Dakika
Saniye

reklam