logo
logo
logo

2013 SBS Soruları ve Cevapları 8 Haziran 2013

2013 SBS Soruları ve Cevapları 8 Haziran 2013
| 07 Haziran 2013 2 Yorum
2013 SBS Soruları ve Cevapları 8 Haziran 2013
2013 SBS Soruları ve Cevapları 8 Haziran 2013
-


Bilgiler
Bu yazı 07 Haziran 2013 tarihinde Haberler kategorisinde yayınlandı.
Yorum
Bu Yazı Şuana Kadar 2 Yorum Yapılmış.
Paylaş
Etiketler:, , , ,
Yorum Yapmaya Ne Dersin ?

2 Yorum Yapılmış.

 1. karabey diyor ki:

  Fen ve Teknoloji A Kitapçığı soru 13.. Başka açıdan bakarsanız..

  “Buz parçalarının erimesi tamamlandığı anda” diye sorunca, anlık ısı transfer miktarı da anlaşılabilir.. Yani birinci buz 5 saniyede erimişse, 5 saniye içinde aldığı ısı miktarını değil, 5inci saniyenin son anındaki ısı miktarı soruluyor gibi de anlaşılır ki bu haliyle soru bir “ısı transfer hızı” sorusu haline gelir.. bu durumda zaten Q1=Q2 kesinlikle cevap olamaz. O andaki buzla su arasındaki Isı farkı fazla olan duruma göre cevap gene Q1>Q2 olacaktır.

  Nereden bakarsanız bakın, soru düzgün sorulmadığı için yanlış olmuş.

 2. karabey diyor ki:

  Fen ve Teknoloji Testi A Kitapçığı 13. soru yanlış sorulduğu için iptal edilmelidir. Sorunun sorulma şekli, çeldiricilik katmak için ifadenin zorlanmasıyla, anlam kaymasına uğratılarak yanlış hale gelmiştir.

  Soruda; 80 ve 40 derece sıcaklıkta aynı miktarda su bulunduran 2 kabın içine özdeş (yani aynı kütlede) ve aynı sıcaklıkta (-5 derece) iki buz parçası ayrı ayrı konuluyor. Ve bu buzların eridiği anda sudan aldıkları ısı miktarları arasındaki ilişki soruluyor.
  Beklenen cevap A Şıkkı.. Yani, suların sıcaklıklığı ne olursa olsun, aynı sıcaklıktaki buz parçaları erimesi için aynı miktarda ısı alırlar.
  Yani Q1=Q2…Evet bu doğru..Ama soru “buz parçalarının erimesi için sudan alacağı ısı miktarları arasındaki ilişki nedir?” şeklinde sorulmuş olsaydı :-(

  Ancak, soru şu şekilde “Buz parçalarının eridiği anda sudan aldıkları ısı miktaları arasındaki ilişki….”.. Burada çeldiricilik katmak için ifade bu şekilde değiştirilmiş. Ama soruda yanlış hale gelmiş..Buraya çok dikkat edelim arkadaşlar.. “Buz parçalarının eridiği anda” diye sorarsanız, benim de sınavda düşündüğüm gibi şunu anlarız. 80 dereceye konulan buz parçası gereken erime ısısını Q=m.Le alıp erimesini bitirdiğinde, 40 dereceye konulan buz parçası erimesi için gereken aynı miktardaki Q=m.Le kadar ısıyı henüz almamış ve buz+su (katı+sıvı) erime safhasında devam etmektedir. Buraya kadar herşey normal. İşte ikinci kaptaki buz parçası faz değişimini tamamlayana kadar, diğer buz parçası artık m kütlesinde erimiş 0 derecede su olarak, o aşamada 80 dereceden daha düşük sıcaklığa gelmiş 400 mL sudan ısı almaya devam edecektir.
  Soruda, “buz parçalarının erimesini tamamladığı anda” diye çeldirici bir ifade kullanılmaya zorlayınca, sorunun anlamı kaymıştır. Bu çok nettir. Yani sorulduğu şekilde düşününce cevap Q1>Q2 olacaktır. Ama şıklarda yoktur.
  Q1-Q2 hesaplanamaz bu soruda verilen bilgilerle..Bu nedenle Q1=2xQ2 veya Q1=4xQ2 cevapları da doğru değildir.

  “Buz parçalarının erimesi tamamlandığı anda” ifadesi, her iki buzun da erimesinin tamamlanmasının beklenmesini çağrıştırdığı için, birinci buz eridiğinde süreci kesemeyiz, zaman devam eder, ta ki ikinci buz da eriyene kadar..
  sorunun yanlışa gitmesinin sebebi, soruluşta kullanılan üsluptur.

  Ben MEB’e gönderdiğim dilekçe ekinde, faz değişim grafikleri (Sıcaklık-zaman ve Sıcaklık-Isı grafikleri ) çizerek, çözümünü gönderip İPTALİ için başvuruda bulundum. Bu sorunun iptali için siz de, bilgisine güvendiğiniz öğretmenlerden faydalanın ve iptali için başvuruda bulunun..
  Buradaki yanlışlığı Türkçe öğretmenlerinin teyit edeceğini hatırlatayım


Copyright/ 2013- 2014 | Basarisiralamalari.com
Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. Sitemizde yer alan içeriklerle ilgili telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar bizlere İletişim adresinden ulaşabilirler. İlgili içerik gerekli görüldüğü takdirde derhal kaldırılacaktır.
Başarı Sırası-Hd tv izle-Canli Mobese izle-E Randevu Alma-E Tv Canli izle-E Live Camera-e-Hd tv izle-e-Hastanem-E Sinavlar-ÖHRA-Mobese Canlı İzle-Taban Puanlari
Yukarı