Reklam
Reklam

Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Sizlere bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak arkadaşların meslek tercihinde bulunurken o meslek hakkında geniş bilgi sahibi olup doğru tercihte bulanmasıdır.

Programın Amacı
Endüstri Mühendisliği programı, ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek amacıyla insan, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim yapar .

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler;Endüstri Mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Lisans programının ilk iki yılında, Matematik, Fizik ve Kimya gibi Temel Fen Bilimleri dersleri ile Statik, Dinamik, Muka­ vemet, Malzeme gibi temel mühendislik dersleri;Bilgisayar Programlama ve Ekonomi dersleri verilir . Programın son iki yılında ise Yön Eylem Araştırması, istatistik, iş Etüdü, Ergonomi, Mühendislik Ekonomisi, Tesis Planlaması,Üretim Yöntemleri ve Planlaması, Envanter ve Kalite Kontrolü gibi Temel Endüstri Mühendisliği dersleri ile çeşitli bölümlere özgü diğer dersler ve Sistem Tasarımı konusunda bir proje dersi verilmektedir .

Gereken Nitelikler; Endüstri Mühendisliği programında başarılı olabilmek için analitik düşünme yeteneğine sahip olmak, mühendisliğe ve sosyal bilimlere ilgi duymak gerekmektedir. Bulunması gerekli diğer önemli nitelikler arasında insanlarla işbirliği yapabilme ve düşünceleri başkalarına aktarabilme gücü sayılabilir .

Çalışma Alanları: Endüstri mühendisleri, fabrikalarda iş analizleri yaparlar. İnsan ve üretim araçlarının en uygun şekilde yerleştirilmesi ile üretimin miktar ve kalitesini arttırmaya çalışırlar.
Endüstri Sistemleri Mühendisleri, bütünleşik üretim ve hizmet sistemlerinin tasarımını yapar, planlar ve bu sistemleri yönetir ve geliştirir. Tipik uğraş alanı karmaşık üretim ve hizmete yönelik endüstri sistemlerinin tasarımı, planlaması, kurulması ve denetimidir.

Kamu ve özel sektöre ait kuruluş ve fabrikalarda, yönetici pozisyonunda oldukça yüksek iş bulma olanağına sahiptirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: Ülkemizde endüstri mühendislerine gittikçe daha fazla gereksinim duyulmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
-İnsan ihtiyaçlarına karşı duyarlı olması
-Planlama, tasarım, eşgüdüm, çok yönlü karar alabilme konularında başarılı olması, çalışanları yön- lendirebilmesi ve motive edebilmesi,
-Yaratıcı ve başarı beklentisinin yüksek olması
-İleriyi görebilme ve fırsatları sezme yeteneğinin olması
-Yeni ve güncel teknolojileri takip edebilmesi ve bundan hoşlanması
-Grup çalışmasına açık olması
-Yeni şeyler keşfetme ve hayata geçirme tutkusunun olması
-İyi iletişime sahip olması
-Yabancı dil (özellikle İngilizce) bilgisinin olması
-Sorumluluk duygusunun gelişmiş olması
-Analitik düşünme yeteneğine sahip olması gerekir.

GİDİLEBİLECEK ÜNİVERSİTELER VE PUANLARI

Endüstri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

Endüstri Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var,Endüstri Mühendisliği bölümü iş olanakları,Endüstri Mühendisliği bölümü taban puanları,Endüstri Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Endüstri Mühendisliği bölümü atamaları,Endüstri Mühendisliği bölümü dersleri,Endüstri Mühendisliği bölümü taban puanları,Endüstri Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Endüstri Mühendisliği maaşları

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Şiir Bilgisi Konu Anlatımı - 7. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı - 2021 YKS (TYT-AYT) Sıkça Sorulan Sorular ÖSYM - 7. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Söz Öbekleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Parçada Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Zarflar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlelere Hakim olan Duygular Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlede Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Ek Fiil Konu Anlatımı - 7. Sınıf Fiilde Yapı Konu Anlatımı - 2021 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları-En Güncel -
reklam