Reklam
Reklam

2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

2021 dgs ne zaman,2021 DGS Tarihi,2021 DGS başvuru tarihleri,2021 DGS sınavı ne zaman, 2021 DGS sınavı saat kaçta?

ÖSYM, 2021 yılı DGS sınav tarihini ve başvuru tarihlerini açıklamadı. Peki 2021-DGS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

ÖSYM 2021 DGS başvuru tarihleri ve DGS sınav tarihi açıklamadı. Peki 2021 DGS başvuruları ne zaman başlayacak işte detaylar :

Limit
2021 DGS GERİ SAYIM SAYACI
Sınav Tarihi - 11.07.2021
0
00
00
00

2021 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2021-Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihlerini açıklandı başvurular 21 Mayıs 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 21 Mayıs 2021 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.Geç başvurular ise 08.06.2021 tarihinde yapılacaktır.

2021 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 11 Temmuz 2021 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 12 Ağustos 2021 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2021 DGS – Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak;

Sınav Tarihi : 11 Temmuz 2021 

Sınav Saati: 10:15

Sınav Sonuç Açıklanma Tarihi : 12 Ağustos 2021 

Başvuru Tarihleri: 21 Mayıs 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arası yapılacak

DGS’nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ

DGS’de; 60 Matematik, 60 Türkçe sorusu sorulmaktadır.

Toplam süre 150 dakikadır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav Başvuru Merkezleri : ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri, www.osym.gov.tr

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. YAREN ARSLAN dedi ki:

  Merhaba ben mimari restorasyon mezunuyum ön lisans maliye bölümüne dikey geçiş yapabiliyor muyum, eğer yapabiliyorsam lisans mezunu mu olacağım?

 2. Kevser dedi ki:

  Engelli bakımdan özel eğitime geçiş yapabilir miyim?

 3. isimsiz dedi ki:

  merhaba kolay gelsin ;
  Bu 4 yıllık uluslararası ilişkler mezunuyum bu yıl aöf adalete başladım eğer ki tüm dersleri üssten dahil verir isem yaz okulunda mezun olabilyorum … bu şartlar altındda dgs ye başvuru yapabiliirmiyim ? teşekkürler

 4. Merve dedi ki:

  Açıköğretim sosyal hizmetler on lisans mezunuyum dikey geçiş ile sosyal hizmetler 4 yıllığa geçiş yapabiliyor muyum örgün eğitim oluyor mu yoksa açıköğretim mi oluyor teşekkürer

 5. Hakan dedi ki:

  Iki yıllık makina mezunuyum , aof den işletmeye dikey geçişle okudum mezun oldum,şimdi dgs ye girip mühendisliğe geçebilir miyim?

  1. Murat Bayraktar dedi ki:

   Evet geçebiliyorsunuz

 6. Sedef dedi ki:

  Üniversite 2. Sınıftayım şuan dgsye başvuru yapabilir miyim mezun olmadım ama daha

  1. Mrs.Preschool dedi ki:

   Başvurabilirsin zaten sinav günü gelene kadar sen coktan mezun olmus olursun.Simdiden calisma planini kur,kollari siva ve calismaya basla.Basarilar.

 7. ALİ HAYDAR GEZİCİ dedi ki:

  İsletme 2.sınıfım sene sonunda tüm derslerimi versem bile 1 dersim kalıyor yaz okulu büyük ihtimalle haziranın sonunda olacak bu sınava yetişemem ki ben keşke ileri tarihe alsalar

  1. Ktp dedi ki:

   DGS sınavına girmek için mezuniyet şartı yoktur sınavdan sonra kayıt yaptıracağınız program, üniv için vardır. Üniv kayıtlarına kadar mezun olursanız sıkıntı yok yani 👍

 8. Gunay dedi ki:

  Merhabalar ben banka ve sigortacılık önlisans mevzunuyum lisansa DGS ye girip açık öğretim den tamamlayabilyormuyum

 9. SEMİHA dedi ki:

  03 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ GÜNÜNE DENK GELİYOR

 10. fikret dedi ki:

  Merhaba AÇık öğretim halkla ilişkiler ıkı yıllık mezunum yıne açık ögertım 4 yıllığa geçiş için sınava gırmem gerekırmı ve kaçnet yapmam gerekır aöf için tşk ederim

  1. Dilara dedi ki:

   Evet DGS ye girmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Gerçek Anlam, Mecaz Anlam, Terim Anlam Konu Anlatımı - 2020 ALES/2 sonuçları açıklandı - 7. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Şiir Bilgisi Konu Anlatımı - 7. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı - 2021 YKS (TYT-AYT) Sıkça Sorulan Sorular ÖSYM - 7. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Söz Öbekleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Parçada Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Zarflar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlelere Hakim olan Duygular Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlede Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Ek Fiil Konu Anlatımı -