Reklam
Reklam

Verilerin Grafikle Gösterilmesi Konu Anlatımı


Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Matematik Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Verilerin Grafikle Gösterilmesi konusu ile ilgili bütün soruların cevabı sizleri bekliyor…

Verilerin Grafikle Gösterilmesi

Histogram Grafiği

Gruplandırılmış bir veri topluluğunda, her bir gruptaki veri sayılarının bitişik dikdörtgen şeklinde sütunlar halinde gösterimidir.

*Histogram genelde sürekli verilerin gösteriminde kullanılır.
*Özellikle veri sayılarının çok olduğu durumlarda tercih edilir.
*Her aralık eşit olarak bölünerek gösterilir.
*Her bir veri için ayrı değil, belirli aralıktaki toplam veri sayısı ile ilgili yorum yapılmasını sağlar.

Histogram oluşturulurken;

1) Öncelikler veriler küçükten büyüğe sıralanır. (İşlemlerde kolaylık sağlar.)
2) Veri grubunun açıklığı (aralığı) bulunur. Açıklık en büyük veriden en küçük verinin çıkartılması ile elde edilir.
3) Verilerin kaç gruba ayrılacağı belirlenir. Veri gruplarının sayısının 10 civarında olması uygundur.
4) Grup genişliği bulunur. Açıklık değerinin grup sayısına bölünmesiyle elde edilen sayıdan büyük en küçük doğal sayı grup genişliği olarak alınır. (Veri gruplarının sayısının 10 alınması hesaplamayı kolaylaştırır.)
5) Veriler en küçük veriden başlayarak grup genişliğine göre gruplara ayrılır.
6) Oluşturulan gruplar ve gruplardaki veri sayıları tablo halinde düzenlenir.
7) Tabloya bakılarak histogram çizilir.

Veri Türleri

Kesikli Veri: Belirli bir aralıktaki her gerçek sayı değerini alamayan veri türüdür. Örneğin bir mağazada satılan ceket sayısı 12,5 olamaz, tam sayı olmak zorundadır. Bir derginin aylık satış sayıları, günlere göre okul kantininden alış-veriş yapan öğrencinin sayıları birer kesikli veridir.

Sürekli Veri: Belirli bir aralıktaki her gerçek sayı değerini alabilen veri türüdür. Bir şehrin aylara göre sıcaklık değişimi, bir bitkinin boyunun yıllara göre değişimi, bir ailenin aylara göre tükettiği elektrik miktarı birer sürekli veridir.

Çizgi Grafiği

Sürekli verilerin yatay ve düşey eksendeki değerleri işaretlenerek bulunan noktaların düz çizgilerle birleştirilmesi sonucunda elde edilen grafik türüdür.

Sütun Grafiği

Veri gruplarını karşılaştırmak için koordinat sisteminde yatay ya da düşey olacak şekilde sütun ya da çubuk kullanılarak çizilen grafik türüdür. Sütun grafiği kesikli veriler için kullanılır.

Daire Grafiği

Verilerin bütüne olan oranını daire dilimleriyle gösteren grafik türüdür. Bütünün parçalarıyla ilgili yorum yapılmasını sağlayan en güçlü yöntemdir.

9. Sınıf Matematik Konuları için Tıklayınız

9. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
Döşeme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dörtleme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dolaysız Anlatım Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dolaylı Anlatım Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dolaylama Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Doğalcılık (Natüralizm) Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dizin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Divan Şiiri Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Divan Edebiyatı Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Divan Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dipnot Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Didaktik Şiir Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Didaktik Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dibâce Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Dışavurumculuk Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi -
reklam