ÖSYM AİS de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

ösym fotoğraf değiştirme,fotoğrafınız yeni sınav başvurularında kullanılamaz,ösym fotoğraf güncelleme,ösym fotoğraf geçerlilik tarihi,ösym resim güncelleme

Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim?

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınav başvuruları yaklaşıyor ve öğrencilerin genellikle önlerine çıkan ilk şey fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı oluyor.Peki nasıl yenileye bilirim? İşte cevabı

DUYURU
(06 Temmuz 2020)

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde Güncel Fotoğrafı Olmayan Adayların T.C. Kimlik Kartlarındaki Fotoğraflarıyla Sınavlara Başvuru Yapabilmeleri

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) fotoğrafı güncel olmayanlar, fotoğraf güncellenmesi için başvuru merkezlerine gitmeden sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. Bu durumdaki adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki fotoğrafları, sınava başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını henüz edinmemiş adaylar ise ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde bulunan geçerlilik süresi dolan fotoğraflarını, başvuru merkezleri aracılığıyla güncelleyebilecekleri gibi Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarını edindikleri takdirde sistemdeki fotoğraflarını Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla güncelleyebileceklerdir.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Evet arkadaşlar bugün itibarıyla ÖSYM fotoğraf değişikliğini sistem üzerinden artık otomatikman güncellemektedir. Peki bu nasıl olmaktadır?

Başvuru yapacağınız sınava tıkladığınız da sistem fotoğrafınızı otomatikman değiştiriyor. Sadece ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNE giriş yaparak oradan İŞLEMLER
Başvuru Sürecindekileri ve orandan ilgili sınava tıkladığınız an sistem otomatikman fotoğrafınızı yeniliyor.  Tabii ki bununda bir şartı var yeni kimlik belgesi alanlar sadece bundan yararlanabiliyor şayet kimliğinizi yenilemediyseniz eski sistem gibi başvuru merkezleri aracılığıyla güncelleyebilecekleri gibi Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarını edindikleri takdirde sistemdeki fotoğraflarını Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla güncelleyebileceklerdir.

Bu durumda sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Bir sınava başvuru yaparken başvuru süresi içerisinde sınav başvuru merkezlerinden çektirebilirsiniz (50 Ay geçerliliği vardır) 

2020 ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Fotoğraf değişikliği yapmak için BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞIYLA değişiklik yapabilirsiniz. Şayet başvuru merkezine gitmek istemiyorsanız aşağıdaki yöntem ile de çöze bilirsiniz.

ÖSYM’den adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık

ÖSYM, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların güncelleme yapmaları için herhangi bir sınava başvuru şartını kaldırdı.
ÖSYM, adayların fotoğraf güncellemesinde kolaylık sağlayan bir düzenleme yaptı.

Merkez, adayların başvuru işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amacıyla Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) fotoğrafı bulunan ancak fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adayların fotoğraf güncellemeleri için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) fotoğrafı güncel olmayanlar, fotoğraf güncellenmesi için başvuru merkezlerine gitmeden sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. Bu durumdaki adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki fotoğrafları, sınava başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.

ÖSYM tarafından fotoğraf güncellemelerinden alınan ücret 1 Şubat 2018’de kaldırılmıştı.

Böylece, fotoğrafının geçerlilik süresi dolan adaylar başvuru yapacağı sınava tıkladığınız da sistem fotoğrafınızı otomatikman değiştiriyor. Sadece ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNE giriş yaparak oradan İŞLEMLER Başvuru Sürecindekileri ve orandan ilgili sınava tıkladığınız an sistem otomatikman fotoğrafınızı yeniliyor.  Tabii ki bununda bir şartı var yeni kimlik belgesi alanlar sadece bundan yararlanabiliyor şayet kimliğinizi yenilemediyseniz eski sistem gibi başvuru merkezleri aracılığıyla güncelleyebilecekleri gibi Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarını edindikleri takdirde sistemdeki fotoğraflarını Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla güncelleyebileceklerdir.

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde (SK) ve SK yetkisi olan başvuru merkezlerinde fotoğraflarını ücretsiz bir şekilde güncelleyebilecekler.

Dilekçe göndererek de güncelleme işlemi yapılabilir. Aşağıdaki örnekte verildiği gibi yapabilirsiniz.

dilekceosym

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıda gördüğünüz dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp sizlere anlatacağız.

Buraya tıklayarak dilekçeye ulaşabilirsiniz.

1- Kimlik bilgilerinizi doldurunuz.

2-Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yerdir. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.Daha geniş açıklama için yazımızı tıklayınız(Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır)

3-Sınav adını, yılını ve dönemini belitmeniz gerekiyor.Hangi sınava giriyorsanız onu yazınız.Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DGS sınavı var ancak siz DGS’ye başvurmadınız sadece Lisans ALES’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4-Kullandığınız yada sizlere ulaşılabilecek Telefon numaranızı ve E-Posta adresini yazınız.Şayet güncel olan bilgiler kullanılmazsa herhangi bi aksilikte sizlere ulaşılamaz buna dikkat edin.

5-Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6-Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağınız ikinci işlem ise Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Sena dedi ki:

  N’aptınız değişti mi yks giriş belgesindeki fotoğraf

 2. hazar dedi ki:

  arkadaşlar benim şu an saçlarım kısa 2 numara filan fotoğrafta ise uzundu 1 yıl önce çektirmiştim , sınava girerken görevliler tarafından tanınmama veya bir sorun olur mu bilgisi olan varsa acil yazabilir mi ? teşekkür ederim

  1. fatma dedi ki:

   hic bir sknti olmaz benimde kimlikte hala acik fotograf normalde kapaliyim hic bir skinti olmadi. 2008 den kalma bide .

   1. hazar dedi ki:

    çok teşekkür ederim

   2. cansu dedi ki:

    ben kapalıyım suan kımlıgımde acık ve osymde dede nasıl degsıtırcem fotografımı

  2. Sena dedi ki:

   Kardeş yüz şekline bakıyor adam saçına değil ya bende gözlüksüz çekindim ama sorun olmuyormus gözlüklü ile gözlüksüz baya fark oluyo tanımasa beni tanımaz

   1. hazar dedi ki:

    bir an tereddüt ediyor insan cok sağ ol

 3. Sena dedi ki:

  Talepler kısmına ne yazdınız acaba sadece resim değiştirmek mi yazdınız??

 4. nur uçar dedi ki:

  yks için fotoğraf değiştirmek artık mümkün değil ama dgs ve kpss ye girecek olanlar sınav başvuru süresi dolmadan en yakın merkez de değişim yapabiliyor dakikalık basit bi işlem hemen hemen her ilçede bir ösym çözüm merkezi mevcut bu merkezlerde bir çok konuda yardımcı oluyorlar

  1. Muhammet DEmirtürk dedi ki:

   Merhabalar benim fotoğrafım başvurduktan sonra güncelledim çünkü zamanı bitmemişti. Giriş belgemde kayıt belgemde eski fotoğrafım mevcut fakat ösym de güncel fotoğrafım bulunuyor. Giriş belgemde eski fotoğrafımın bulunmasında bir sakınca var mıdır?

   1. Sena dedi ki:

    Peki şuan noldu güncellendi mi çünkü 15 Haziran’da giriş yerleri açıklandı ya belki güncellenmiştir

 5. Tuce dedi ki:

  Evrak referans numarası hep değişiyor mu ben dilekçeye yazmak için aldım fakat ikisinde de numara farklı dilekçeye hangisini yazıcam yardımcı olur musunuz?

 6. Önder dedi ki:

  Benimde fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuş başvuru merkezine değiştirmeye gideceğim fotoğrafı orda mı çekiyorlar yolsa hali hazırda bizim fotoğraf götürmemiz gerekli mi bilgisi olan acil yazabilirse

  1. Nur dedi ki:

   Gitmemiz lazım malesef. Orda küçücük bir pc kamera ile kendileri çekiyor. Vesikalık çektirmeye gider gibi Hazırlıklı gidin

   1. Pınar dedi ki:

    Başka herhangi bir belgeye ihtiyaç yok değil mi cevap verirseniz sevinirim

 7. Bush Muhammed dedi ki:

  Merhaba. ÖSYM aday işlemleri sistemindeki fotoğrafımın süresi dolmuştu. Bende ÖSYM Başvuru merkezine giderek değiştirdim. Sistemdeki fotoğraf bilgilerim kısmındaki fotoğrafım güncellenmiş fakat sistemdeki başvuru formunda hala eski fotoğrafım duruyor. Ne yapmam gerekiyor. Şimdiden Teşekkürler

  1. Sena dedi ki:

   Başvuru formundaki önemli değil giriş belgendeki resim önemli bence şuan giriş belgende güncellenmiştir

 8. Cansel dedi ki:

  Benim fotoğrafımın süresi dolmuş bn ösym koordinatörlük e gidip yaptırcam yine vesikalık ve nüfus kayıt örneği almak zorundamıyım? Acil lütfen

 9. deniz dedi ki:

  ben fotoğraf değişikliği için dilekçeyi daha yeni gönderdim acaba kabul edilir mi bilgilendirirseniz sevinirim

 10. İnci dedi ki:

  Merhaba kpss2020 için tesettürlü fotoğraf değişikliği yapacağım ama. Gireceğiniz sınava kayıt olmaniz gerekiyor diyor yukarıdaki açıklamalarda, kaydolmadan da dilekçe yazıp fotoğraf değişikliği yapıla biliyor mu?

 11. Nurf. dedi ki:

  Ben kpss ye girecegim onun icin fotograf degistirmek istiyorum artik dilekce gonderemez miyim tarih gecti mi

 12. Arzu dedi ki:

  Ösym borusu ya da liselerde halledebilorsiniz

 13. Burcu dedi ki:

  Fotografimin gecerlilik suresi dolmus covid dolayisiyla cektirmeye gidemiyorum.Kpss basvurulari baslarsa basvuru yapabilir miyim bir fikriniz var mi

  1. İnci dedi ki:

   Bende aynı durumdayım. Cevap bekliyorm ama henuz görmemişler mesajimi, ki bence sınav kaydı yapılmadan da bence fotoğraf degisikligi yapılabilir ya.

  2. Gül dedi ki:

   Benimde değiştirmem gerekiyor ama virüs sebebiyle dışarı çıkamıyoruz. Ne yapmalıyız bilgisi olan var mı ?

   1. Aslıııı dedi ki:

    Ben bugün ösym koordinatörlüğünden değiştirdim foroğrafımı 1 dk bile sürmedi.9-5 açıklar hiç dilekçe ile uğraşmayın bence sorun yani belki ulaşmayacak düşün bekle stres hep

    1. 6 yıldır her yıl sınava giren adam dedi ki:

     Vesikalık götürüyorsunuz arkadaşlar. Sınav koordinasyon merkezlerine gidiyorsunuz. Form dolduruyorsunuz. Webcam ile fotonuzu cekiyolar. Tamam bitti. Kimlikle gidin yeter ki, başka şeye ihtiyaç yok

    2. pinar dedi ki:

     benim fotograf surem dormus nerde gidip degistirebilirim adresi bilen var.mi ?

 14. Fadime dedi ki:

  Ben yks surecindeyim ve senin gibi şu an tesettürlü değilimve fotoğrafımı hala değiştirmedim.Bu hafta içinde değiştirmyi düşünüyorum zamanı geçmiş mıdır yukarıdaki yazıda başvuru sürecinde yapılması gerekiyor yazıyor çünkü.ben bunu bilmediğim için henüz yapmamistim

 15. sude dedi ki:

  ösym fotoğrafım kapalı ama ben açık saçlıyım şu anda sınavda sorun olurmu kimliğimde kapalı

  1. .....no12 dedi ki:

   Bende aynı durumdayım acaba sen bu konuyla ilgili bir şey yaptın mı ?

  2. Ahsen dedi ki:

   Acaba halledebildiniz mi bende aynı durumdayım ve bu saatten sonra nasıl halledeceğimi bilmiyorum
   Ayrıca sınavdan sonrada değiştirilebiliyor mu

  3. Şenay dedi ki:

   Ben geçen yıl girdim herhangi bi sorun çıkmadı gitseniz de süresi dolmadan değiştirmiyorlar zaten

  4. Sena dedi ki:

   Bende aynıyım ama yinede sorun etceklerini zannetmiyorum

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları