Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü hangi üniversitelerde var, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü iş olanakları,Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü taban puanları,Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü olan üniversiteler,Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü atamaları,Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü dersleri,Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü taban puanları,Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü kaç yıllık,Okul Öncesi Öğretmenliği maaşları

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Okul öncesi çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için, gerekli eğitimi veren kişidir. GÖREVLER Okul öncesi eğitim ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Okul öncesi öğretmeni, bu program çerçevesinde,
– Çocukların zihinsel yönden gelişmelerini sağlayacak konuları, çocukların anlayacağı şekilde, günlük yaşantılarından örneklerle anlatır.(örneğin, oyun, müzik, hikaye anlatan tartışma, şarkı söyleme ve söyletme, çeşitli yarışma faaliyetleri, çeşitli çizim, resim ve model yapma gibi faaliyetlerle el becerileri geliştirme ve oyuncaklardan yararlanma bunlardan bazılarıdır.)
– Kalem tutma, oyuncaklarını kullanmayı öğrenme ve el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur,
– Çocukların ilgi ve yönelişlerini anlamaya ve geliştirmeye çalışır, kendilerine güvenmelerini, cesaretli olmalarını ve kendi başlarına hareket edebilmelerini sağlar.
– Ortak sosyal davranışlarla, çocukların fiziksel gelişmelerini artırmak üzere faaliyetler organize eder,
– Çocukların tuvalet, giyinme gibi günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli becerileri kazandırır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; çocuk gelişimi psikolojisini, anatomisini ve biyolojisini, plan yapmak ve uygulamak için gerekli bilgileri öğrenir , müzik, drama, oyun konularında bilgi sahibi olur, özürlü çocukların özellikleri ve entegre eğitimi, insan ilişkileri ve psikolojisi, kurum yönetimine ilişkin dersler, çocuk sağlığı, ilkyardım, öğretim teknikleri vb. konularında kuramsal ve uygulamalı dersler verilir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü mezunu olup Okul Öncesi Öğretmenliği unvanını almış kişilerin temel görevleri meslek hayatları içerisinde çalıştıkları kurum içerisinde öğrencilerine eğitim hayatına hazırlama, kişisel gelişimlerine yardımcı olmak, sosyal ortam içerisinde nasıl davranılacağını en iyi şekilde öğretmektir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

– Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında çalışabilirler.
– Hızla gelişen bir alandır. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması kreş, anaokulu gibi kurumlara talebi artırmaktadır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır.
– Olanakları elverenler kendi işlerini kurabilmektedirler.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -