Reklam
Reklam
reklam reklam

Uçak Mühendisliği Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Uçak sanayinin geliştireceği yeni tip uçakların tasarımı ve üretimi konularında mühendisler yetiştirmekte, uçak ve havacılıkla ilgili araştırma ve uygulama çalışmalarını yürütmektedir.

Hangi Dersler Var?

1. ve 2. yıl temel mühendislik dersleri (matematik-fizik-kimya), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri, 3. ve 4. yıl uzmanlık dersleri alınmaktadır

Gereken Özellikler

Öğrencinin öncelikle matematikte çok iyi olması gerekmektedir. Zira günümüz uçak mühendisliği daha ziyade matematiksel modellemeye dayanmaktadır.

İkinci olarak fizik derslerinde başarılı olması gerekmektedir. Zira uçak mühendisliğinde fiziğin çeşitli uygulamaları yapılmaktadır.

Bununla birlikte, bu nitelikler yalnız başına yeterli değildir. Öğrencinin öncelikle mühendis olma isteği olmalıdır. Makinelere ilgisi olmalıdır. Ve daha önemlisi havacılığa ilgi duymalıdır

Kazanılacak Ünvan

Uçak Mühendisliği unvanı ve lisans diploması

Çalışma Alanları

Uçak Mühendisliği hava içinde hareket eden uçak, helikopter, roket gibi araçlar ile silah sistemlerine ait mermi gibi yapıların tasarım ve geliştirilmesini amaçlayan bir mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalında, aynı zamanda, anılan araçların bakım, onarım ve işletimine ilişkin beceri geliştirebilmek için gerekli altyapı da kazanılmaktadır. Uçak mühendisliği, anılanların yanısıra kara taşıtları gibi diğer endüstri dallarını ilgilendiren konularda da araştırma-geliştirme ve tasarım etkinliklerine katkıda bulunur. Dolayısıyla uçak mühendislerinin savunma ve uçak endüstrisinden otomotiv endüstrisine kadar uzanan geniş bir alanda iş bulma olanağı vardır.

Bu çerçevede uçak mühendislerinin başlıca çalışma alanlarına ait bazı örnekler şöyle sıralanabilir:

Türk Hava Yolları (THY)

Türk Havacılık Sanayi (TAI)

Türk Motor Sanayi (TEI)

Hava İkmal Bakım Merkezleri (HİBM)

Tubitak Sage

Roketsan

Ticari Havayolu şirketleri

Uçak Bakım Şirketleri (MNG Teknik)

Otomotiv sanayi (Isuzu, BMC, Renault, Hyundai)

Endüstri (Arçelik, Beko, Infotron , AEG, Bosch, Momentus)

Kamu: Belediye, Bakanlık, Savunma Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, Sivil Havacılık Gn. Md.

Üniversiteler, HHO

Yurtdışı : NASA, Üniversiteler, Özel sektör

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

Var

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ


reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

reklam