Reklam
Reklam

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Yaratıcı, yorumcu ve eğitimci kimlikleriyle fark yaratan oyuncular yetiştirmektir. Mezunlar, sanat ve sahne alt yapıların Devlet Tiyatroları’nda, Devlet Opera ve Balesi’nde, sinema ve televizyon kuruluşlarında, şehir ve belediye tiyatrolarında, özel tiyatrolarda ve üniversitelerin lisansüstü programlarında değerlendirmektedir.

Hangi Dersler Var?

Oyunculuk eğitiminin yanı sıra seslerini ve bedenlerini daha iyi kullanabilmeleri için birinci sınıftan itibaren ses ve konuşma, dans, hareket, eskrim, yoga, şan ve solfej dersleri görürler. Tiyatro tarihi, fonetik, metin yorumlama ve çözümleme dersleriyle sahneye daha geniş bir gözle bakar; görsel, estetik, sanat tarihi, felsefe, drama ve film kuramın ailişkin derslerle birikimlerini ilerletirler. Ayrıca üniversiteden alınan zorunlu ve seçmeli dersler alırlar.

Gereken Özellikler

Oyunculuk ve ezber yeteneğinin olması, müzik kulağı,  beden koordinasyonu, ritm duygusu ve genel kültür düzeyleri.

Kazanılacak Ünvan

Tiyatro lisans diploması ve oyuncu unvanı.

Çalışma Alanları

Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, sinema, televizyon, şehir tiyaroları, belediye tiyatroları, özel tiyatrolar, üniversitelerin tiyatro bölümlerinde akademik kariyer, çeşitli kurum ve kuruluşlarda drama eğitmenliği.

Özel Koşul Var Mı?

Öğrencileri sağlıklı bir bedene ve düzgün konuşma yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Herhangi bir cinsiyet ayrımı yoktur. Ayrıca Özel Yetenek Sınavı'nda başarılı olmaları gerekir.

Zorunlu Staj Var Mı?

Yok

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

Yok

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Ales Ne Zaman Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - İngilizce Sahip Olmak (Have got/ Has got) - İngilizce There is or There are (Vardır) - İngilizce Emir Cümleleri (Imperatives) - 2021 KPSS Ne Zaman | KPSS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - Döküm (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam