reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Su Ürünleri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Su Ürünleri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Balıkçılık su ürünleri işleme teknolojisi ve su ürünleri yetiştiriciliği alanlarında teknolojik bilgilere sahip tsu ürünleri mühendisleri yetiştirmek, öğrencilere bu konularda gerekli uygulamaları staj)yaptırmak, ülkemiz balıkçılığına ve su ürünleri yetiştiriciliğine ve su ürünleri işleme teknolojisi sektörüne yararlı olmaları ve hizmet vermelerini sağlamaktır. Fakülte balıkçılar ve su ürünleri işletmeleri ile ilgili uygulamada çıkan sorunları yerinde saptamak, çözüm önerileri getirmek, ayrıca balıkçıların sorunlarını çözmek üzere gerekli araştırma ve çalışmaları yapmak amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda bölge balıkçıları ve üretim işletmecileri ile ilişkileri artırmak suretiyle sıkı işbirliğine gidilmektedir. Su Ürünleri Fakültesi mezunlarının çalışma olanakları, kamu kuruluşları, özel kuruluş ve işletmelerdir. Su Ürünleri Mühendisleri, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çeşitli birimleri başta olmak üzere, diğer çeşitli kamu kurumları, balıkçılık ve su ürünleri üretim işletmelerinde çalışabilmektedirler.

Öğrenciler denizel ve tatlısu ortamları ve bu ortamlarda yaşayan özellikle balıklar olmak üzere diğer bütün organizma grupları hakkında temel bilgiler alırlar. Ekonomik önemi olan türlerin yetiştiriciliği, avcılığı, hastalıklarının tedavisi ve işleme teknikleri konularında dersler almaktadırlar

Öğrencinin balık ve deniz konuları hakkında istekli olması öğrencinin dersleri daha severek geçirmesi ve başarılı olmasına destek verir.

Su Ürünleri Mühendisi unvanı alır.

Mezun olan öğrenciler öncelikle özel sektörde iş bulma şansına sahiptirler. Balık çiftlikleri, kuluçkahaneler, balık yemi tesisleri, akvaryumlar ve diğer özel sektör kuruluşları öğrencilerin iş bulabileceği yerlerin başında gelmektedir. Buna ilaveten, Denizcilik Liseleri'nde öğretmen olma hakları bulunmaktadır. İlave olarak ilgili bakanlıklarda ve kamu kurumlarında iş bulabilmektedirler.

25 işgünü süren zorunlu staj bulunmaktadır. Öğrenciler özel sektör ve kamu kuruluşlarında stajlarını yapmaktadırlar

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

Meslek Yüksek Okullarının ilgili ön lisans kısmından kontenjan dahilinde dikey geçişle öğrenci gelebilmektedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.