reklam
reklam
logo
logo
logo

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün lisans programı; Türk siyaseti, karşılaştırmalı siyaset, siyaset teorisi, sosyokültürel çalışmalar ve kamu yönetimi gibi güncel başlıklardan oluşur. Bölümde verilen eğitim, toplum-devlet etkileşimi, farklı devlet ve yönetim biçimleri, siyasal yapıların toplum ve uluslararası ortamla bağlantıları, siyasetin ekonomi ve hukukla ilişkisi, Türkiye ile karşılaştırmalı olarak kamu politikaları yapım süreçleri, dünya politikası, siyasette küresel sorunlar ve çözümlere odaklanmaktadır. Politikaların belirlenmesi ve uygulanmasında toplumu değerli bir oyuncu olarak gören, yerel yönetimlerde idari, ekonomik ve politik otoritenin ortak kullanımına önem veren kamu yönetişimi de program kapsamındadır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü çok-disiplinli bir eğitim felsefesini benimseyerek, bölüm öğrencilerini sosyal ve beşeri bilimlerin geniş konu yelpazesiyle tanıştırmayı hedeflemektedir. Alan derslerinin yanı sıra hukuk, uluslararası ilişkiler, iktisat, sosyoloji, felsefe ve tarih içerikli dersler de gören öğrenciler, Avrupa’da çok-kültürlülük, Avrupa Birliği ülkelerinde devlet-toplum ilişkileri, siyaset psikolojisi, medya, sivil toplum demokraside siyasal partiler ve oy verme sistemleri gibi geniş bir seçmeli ders ağına da sahiptir. Ayrıca mezunlardan kamu yönetimi alanında uzmanlaşacaklar için müfredatta sosyal politikalar ve hukuk alanlarında zorunlu dersler de bulunmaktadır

Sosyal bilimlerin her alanında olduğu gibi okumayı sevmek, günceli takip etmek, Türkiye’nin bugünkü problemlerine çözümler geliştirmek için istekli olmak öğrencilerimi daha başarılı kılan faktörlerdir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi lisans diploması

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunları, danışmanlık, müfettişlik, bankacılık, iletişim, eğitim, medya ve halkla ilişkiler gibi önemli sektörlerde, kamu kurumlarında ve uluslararası örgütlerde çalışmaktadır. TC Dışişleri Bakanlığı, TC Ekonomi Bakanlığı, TC Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, TC İçişleri Bakanlığı, TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Akbank, Avea, Birleşmiş Milletler, BP Türkiye, CNN Türk, Eczacıbaşı, Henkel, Siemens ve Türk Telekom, bölüm mezunlarının görev yaptığı yerel ve uluslararası kuruluşlardandır.

Zorunlu staj var. Bir yaz döneminde en az 20 işgünü olması gerekiyor.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci almıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.