Sivil Havacılık İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Bu program, donanımlı alt yapısıyla havacılık işletmelerinde; üretim, yönetim, pazarlama ve finans gibi alanlarda hizmet verecek ve profesyonel işletmecilik bakış açısıyla çözümler üretecek, girişimci ruhlu bireyler yetiştirmeyi, bunun için gerekli kurumsal ve uygulamalı bilgi ve beceriler kazandırmayı hedeflemektedir. Sivil Havacılık İşletmeciliği, gerekli hizmetleri en verimli şekilde üretmeyi ulusal ve uluslararası boyutta alanında talep edilen nitelikli personeli yetiştirmeyi amaç edinir. Sivil Havacılık İşletmeciliği bölümünün vizyonu gereği ilgili programda, liderlik vasıflarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde geleceği şekillendirecek işletmeci ve yöneticilerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Hangi Dersler Var?

İşletme Bilimine Giriş, Genel Muhasebe, Hukuka Giriş, Ticaret Hukuku, Mikro İktisat , İşletme Matematiği, Sivil Havacılığa Giriş, Temel Bilgi Teknolojileri, Türk Dili, İngilizce, Yönetim ve Organizasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi, Finansal Yönetim , Finansal Tablolar Analizi, Türk Vergi Hukuku, İstatistiği, Hava Taşımacılığı Yönetimi, Uçuş Teorisi ve Havaaracı, Havayolu Şirketleri Yönetimi, Havalimanı Yönetimi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ,Havacılık İngilizcesi, Yöneylem Araştırması, Tehlikeli Madde Taşımacılığı ,Halkla İlişkiler ve Reklam, Kalite Yönetim Sistemleri, Havacılıkta Düşük Maliyetli Taşıyıcılar, Örgütsel Davranış, Stratejik Yönetim, Maliyet Muhasebesi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Borçlar ve Sözleşmeler Hukuku, Havacılık Meteorolojisi, Havacılık Emniyet Yönetimi, Sivil Havacılık Güvenliği, Havayolu Filo Planlama, Hava Kargo Yönetimi, Hava Trafik Kontrol Yönetimi, Uçuş Harekat ve Performans, Havalimanı Elektronik Sistemleri, Taşımacılık ve Coğrafya,  Havaaracı Kaza İncelemesi, Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, Girişimcilik ve Liderlik, Uluslararası Sivil Havacılık, Pazarlama Yönetimi, Havacılık Hukuku ve Mevzuat, Yer Hizmetleri Yönetimi,  Turizm, Haberleşme ve Seyrüsefer Sistemleri, Havacılıkta Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Muhasebe Denetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Seyahat Acentaları ve Tur Operatörlüğü Yönetimi

Gereken Özellikler

Herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş ve ÖSYM'nin yaptığı üniversite sınavlarında LYS'de TM puan türünde gereken puanı almak yeterlidir.

Kazanılacak Ünvan

Sivil Havacılık Uzmanı unvanı.

Çalışma Alanları

Sivil Havacılık İşletmeciliği bölümü mezunları; ulusal ve uluslararası hava yolları, havaalanları, havaalanı yer hizmetleri, ikram ve kargo işletmeleri ve seyahat acentaları ile diğer havacılık kuruluşlarında istihdam edilebileceklerdir.
Sivil Havacılık İşletmeciliği Bölümü mezunlarının istihdam alanlarına ait bazı örnek kurum ve
kuruluşlar aşağıda verilmiştir:
· Türk Hava Yolları (THY)
· Türk Havacılık Sanayi (TAI)
· Hava İkmal Bakım Merkezleri (HİBM)
· TÜBİTAK
· Ticari Havayolu Şirketleri
· Kamu: Belediyeler, Bakanlıklar, Savunma Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü,
· Üniversiteler, Hava Harp Okulu
· Yurtdışı: NASA, üniversiteler, özel sektör

Sivil Havacılık İşletmeciliği mezunları ayrıca, sanayi kuruluşlarının yanı sıra hizmet sektöründe
bankacılık, turizm, danışmanlık kuruluşları, denetim şirketleri, sigorta şirketleri, dış ticaret
şirketleri, ulaştırma şirketleri vb.. özel sektör kuruluşlarında işe girebilirler. Özel söktürün yanı
sıra Maliye Bakanlığı, Adli Teşkilat, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Merkez Bankası, Hazine
Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sermaye Piyasası Kurulu, Sanayi
ve Ticaret Odaları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Birimi gibi kamu kuruluşlarında
da çalışma olanağı da bulabilirler. Sivil Havacılık İşletmeciliği Bölümü mezunlarına istihdam yaratabilecek kuruluşlar aşağıda daha detaylı olarak listelenmiştir.
· Havayolu İşletmeleri
Devlet Planlama Teşkilatı, Sivil Havacılık Genel Md., DHMİ Genel Müdürlüğü,
· THY A.O
· Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
· Güneş Expres Havacılık A.Ş. (SunExpress)
· Onur Air Taşımacılık A.Ş.
· IHY İzmir Havayolları A.Ş. (Iz Air)
· Hürkuş Havayolu Taşımacılık ve Ticaret A.Ş. (Freebird)
· Atlasjet Havacılık A.Ş.
· Turistik Hava Taşımacılık A.Ş. (Corendon)
· Yer Hizmet Kuruluşlar
· Terminal İşletmeleri
· Genel Havacılık / Hava Taksi / Zirai Havacılık İşletmeleri
· Bakım Kuruluşları

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

DGS İle Geçiş Var Mı?

Var

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -
reklam