reklam
reklam

Pilot Eğitimi Bölümü Hakkında Bilgi

Pilot Eğitimi Bölümü Hakkında Bilgi

Temelde dört yıllık bir uçuş eğitimi programı olarak önerilen Pilot Eğitimi programında öğrenciler, Havayolu Nakliye Pilotu [ATP] lisansı standartlarına uygun şekilde eğitilirler. Pilot Eğitimi programı öğrencileri, programın gerektirdiği üniversite düzeyindeki tüm akademik derslerin yanında ATPL teorik yer dersleri ile uçuşla ilgili uygulamalı dersleri alırlar. Sektördeki mevcut pilot ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, tercih edilen ve havacılık kültürünü benimsemiş pilotlar yetiştirmeyi temel amaç olarak belirlemiştir.

Eğitim programı, İngilizce dil eğitimini, akademik ve seçmeli dersleri, Hususi Pilot Lisansı (PPL) ve Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı (ATPL) Teorik Yer Derslerini ve Uçuş Eğitimini kapsamaktadır.

Öncelikle havacılık gönül vermiş olmak gereklidir. Kendini geliştirmeyi ve yenilemeyi seven, dinamik, iş disiplini üst seviyede olan, karar verme, zaman yönetimi, stres yönetimi ve risk yönetimi hususunda başarılı olabileceğine, problem çözme becerisine sahip olduğuna ve en önemlisi havacılığın parçası olarak mutlu olabileceğine inanan öğrencilerimiz bu alanı seçmeliler.

Pilot Eğitimi lisans diplomasının yanı sıra Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan ATP(A) Kredisinde Modüler ME CPL/IR(A) lisansı almaktadırlar.

Mezunlar havayollarında, genel havacılık işletmelerinde, uçuş okullarında pilot olarak çalışabilmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü’nün yetkilendirdiği havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli birinci sınıf sağlık sertifikasının (CLASS-1), kesin kayıt tarihinden en fazla 3 ay öncesinden alınmış olması istenmektedir. Söz konusu sağlık raporu her yıl yenilenmektedir. Ayrıca, kesin kayıt tarihinden 1 ay öncesinde yetkili makamlardan alınmış Adli sicil kaydı ve Adli sicil arşiv kaydı istenmektedir.

Üniversitelere göre katılacakları programlar değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. umut erdoğan dedi ki:

    dgs ile geçiş yok sanırım lütfen bi yardimci olun pilot olmak istiyorum ama okul masraflari fazla dgs tek kolay yol