reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Perfüzyon Bölümü Hakkında Bilgi

Perfüzyon Bölümü Hakkında Bilgi

Perfüzyon Teknikleri programının amacı, kalp damar cerrahı veya anestezist gibi bir uzman hekimin gözetiminde; kalp ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinesini, dolaşım veya solunum yetmezliklerinde kullanılan kalp-akciğer destek cihazlarını, böbrek yetmezliğinde kullanılan diyaliz cihazlarını, hemo-diyafiltrasyon ve ototransfüzyon cihazlarını hazırlayıp çalıştıracak ve takip edecek sağlık teknikerleri yetiştirmektir.

Mediasten anatomisi, kalp anatomisi, kardiyak damarlar ve ileti sisteminin anatomisi, büyük damarların anatomisi, kardiyovasküler embryoloji, mikrosirkülasyon, erişkin koroner kalp hastalıkları ve cerrahi tedavisi, erişkin kapak hastalıkları ve cerrahi tedavisi, aort cerrahisinde perfüzyon teknikleri, konjestif kalp yetmezliği, sağ-sol şantlı konjenital kalp hastalıkları, siyanotik konjenital kalp hastalıkları, obstrüktif konjenital kalp hastalıkları, erişkin konjenital kalp hastalıkları

Perfüzyon Teknikeri olmak isteyenlerin, çoğunlukla ayakta çalışması gerektiği için, bedence dayanıklı ve sağlam, son derece dikkatli ve sorumluluk sahibi, sabırlı, titiz, göz-el koordinasyonu gelişmiş, fen alanına ilgili, öğrenmeye açık, insanlarla işbirliği, içerisinde çalışabilen, yönergeleri doğru anlayıp uygulayabilen, kişiler olmaları gerekir.

Perfüzyon Teknikeri unvanı alır.

Mezunlar; üniversite, devlet ve özel hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve diyaliz bölümlerinde çalışabilirler.

Perfüzyon Teknikeri olmak için belirlenmiş özel koşullar yoktur. Ancak, perfüzyon teknikeri olmak için gerekli nitelikleri -bedenen güçlü ve dayanaklı, sabırlı, sorumluluk sahibi olmak gibi programın da gerektirdiği nitelikler olarak düşünebiliriz.

Birinci yılın sonunda öğrenciler 30 işgünü zorunlu yaz stajlarını tercih ettikleri bir kurumda yaparlar.

Üniversite anlaşma yaptıysa yapabilir

Perfüzyon Teknikleri Programı zaten bir önlisans programı olduğu için dikey geçişle öğrenci almaz. Ancak programdan mezun olan veya son sınıfta okuyan öğrenciler DGS’ye girerek alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlara geçiş yapabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.