Patoloji ve Laboratuvar Teknikleri Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programının amacı; patoloji laboratuvarında, vücut dokuları ve/veya sıvılarını mikroskobik incelemeye hazır hale getiren, inceleme öncesi, sırası ve sonrasındaki gerekli idari ve teknik hazırlıkları ve denetimi yapan, sorunların tanınması ve çözülmesini sağlayan, göz ve el becerilerini iyi kullanan nitelikli teknik eleman yetiştirmektir.  

Hangi Dersler Var?

İlk yarıyılda temel laboratuvar eğitimini uygulama laboratuvarında alan öğrenciler, sonraki 3 yarıyıl boyunca uygulama laboratuvarında eğitim alıyor.  Dokuların mikroskopta incelenebilir hale getirilme yöntemleri, mikrotom kullanımı, konvansiyonel ve ileri boyama teknikleri, sitolojik preparasyon ve boyama teknikleri uygulamaların ana konularını oluşturur. Anatomi, fizyoloji, histoloji, kimya gibi temel derslerle desteklenen histoteknoloji, histokimya, moleküler patoloji teknikleri, sitoteknoloji ve makroskopi gibi meslek dersleri konularında uzman akademisyenler tarafından verilir.

Gereken Özellikler

Patoloji Teknikeri olmak isteyenlerin, fen bilimlerine, özellikle kimya ve insan biyolojisi ile ilgili ve bu alanda başarılı, görme yetisi tam, renk körlüğü olmayan, sağ elini rahat kullanabilen, el-göz koordinasyonunu rahat sağlayan, reaktif hava yolları hastalığı ve kokulara karşı allerjisi olmayan, dikkatli, sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına uygun, problem çözme yetisine sahip, laboratuvar ortamında çalışmaktan hoşlanmaları gerekir.

Kazanılacak Ünvan

Patoloji Laboratuvar Teknikeri unvanı alır.

Çalışma Alanları

• Üniversite, devlet ve özel Hastanelerin patoloji laboratuvarlarında,
• Özel patoloji laboratuvarlarında,
• Tıp fakülteleri histoloji laboratuvarlarında,
• Adli Tıp Kurumu’nda,
• Moleküler patoloji laboratuvarlarında
• Sağlık Bakanlığı, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) çalışabilirler.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

Var

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -