reklam
logo
reklam
logo
logo

Odyoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Odyoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Odyoloji lisans programı, öğrencilere yüksek standartlarda bilgi, klinik hizmet ve araştırma koşulları sağlayarak, işitme ve denge ile ilgili problemlerin doğru bir şekilde ele alınması konusunda eğitim ve öğretim vermektedir. Odyoloji bölümünün temel amacı, sağlık ve rehabilitasyon alanındaki hizmetleri ile planlanan hedeflerin gerçekleşmesinde rolü olan odyologları yetiştirmektir. Odyoloji lisans programının mezun vermesi ile toplumun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi yönünde çok önemli bir adım atılmasının yanı sıra eğitim standardı ve kalitesinin arttırılması sağlanacaktır.

Anatomi, Fizyoloji, Genel Kimya, Mesleki Oryantasyon, Bilgi Teknolojileri,Biyokimyaya Giriş, Beslenme İlkeleri, İşletme Yönetimi, Besin Kimyası ve Analizleri, Beslenme Biyokimyası, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Besin Destekleri, İşletme Yönetimi, Psikolojiye Giriş, Hastalıklarda Diyet Tedavisi, Besin Mikrobiyolojisi ve Besin Güvenliği

Bu programa girmek isteyen öğrenciler fizik, fizyoloji, anatomi, pataloji, özellikle kulak burun boğaz hastalıkları konularında kendilerini iyi yetiştirmelidirler. Odyoloji genç ve hızla gelişen bir dal olduğu ve konu insan sağlığını ilgilendirdiği için kararlı ve titiz bir çalışmayı gerektirir.

Odyometri programını bitiren öğrencilere “Odyometrist” ünvanı verilir. Odyometrist resmi ve özel hastanelerin kulak burun boğaz kliniklerinde, kulak burun boğaz uzmanının gözetiminde, işitme ölçümü yapar; kulak hastalıklarının tanısı için ayırıcı testleri uygular, ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular; okullarda işitme taramaları yapar.

Odyometristler resmi ve özel hastanelerde ve işitme engelliler okulunda çalışırlar. Ülkemizde odyoloji alanında ara meslek elemanına ihtiyaç vardır. Bu nedenle mezunların iş bulma sorunu olmayabilir.

Öğrencilerimizin çalışma alanlarına yönelik, saha ve kurum stajları yapma sorumlulukları bulunmaktadır

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler

2 yıllık Odyometri önlisans mezunları başta olmak üzere Dikey Geçiş Sınavı'nı (DGS) kazananlar geçiş yapabilirler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.