reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Matematik Bölümü Hakkında Bilgi

Matematik Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün temel olarak iki amacı vardır. Bunlardan birincisi araştırmacı matematikçi / akademisyen olmak için gerekli alt yapıyı oluşturmak, ikincisi de iş dünyasının ihtiyacı olan matematikçileri yetiştirmek. Esnek müfredat sayesinde öğrenciler dilerlerse matematikte doktora yapabilmek için gerekli olan temeli oluşturabilirler, veya ilk iki yılda temel matematik derslerini aldıktan sonra diğer derslerini farklı alanlarda alarak kariyerlerini diledikleri yönde şekillendirebilirler.

Analize Giriş, SoyutMatematik, GenelFizik, İngilizce ve Kompozisyon, İleri Matematik, Doğrusal Cebir, Differansiyel Denklemler, Sonlu ve Ayrık Matematik, Mühendislik için Hesaplamaya Giriş, Mühendislik için Programlamaya Giriş, Biyolojinin İlkeleri , Sayılar Teorisine Giriş, Türkiye Tarihi Kültürler, Uygarlıklar, Fikirler vb.

Matematiği sevmek ve sınavdan gereken puanı almak.

Mezunların yaklaşık yüzde 60 ı lisansüstü eğitim (yüksek lisans ve/veya doktora) yapma yolunu seçiyorlar. Bunların yarıdan çoğu matematikte, yarıya yakını da çoğunluğu iktisat olmak üzere diğer dallarda lisansüstü çalışma yapıyorlar. Az sayıda mezun da öğretmen olmak üzere Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde yüksek lisans yapıyor. Lisansüstü çalışma yapan mezunlarımız üniversitelerde öğretim üyesi, araştırma merkezlerinde örneğin TÜBİTAK UEKAE'da araştırmacı olarak çalışmakta. Lisansüstü çalışma yapmayanlar da bankacılık, sigortacılık gibi alanlarda çalışıyor.

Erasmus programına katılabilirler.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci almıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.