reklam
reklam

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Hakkında Bilgi

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Hakkında Bilgi

Günümüzde nano bilim ve nanoteknolojinin önemi yalnızca üniversiteler tarafından değil, devlet ve özel şirketler tarafından da kavranmıştır. Öyle ki, TÜBİTAK tarafından yayınlanan “Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları 2003-2023 Strateji Belgesinde”, zamanında sanayi ve mikroelektronik-enformatik devrimlerini yakalayamamış olan ülkemiz için, nanoteknolojinin son fırsat olduğu vurgulanmıştır. Bu teknolojiye sahip ülkelerin refah seviyesi, ekonomisi ve ulusal güvenliğinin çok daha güçlü konumda olacağı aşikardır. Bu bağlamda, çağımızın: Enerji (alternatif enerji kaynakları: güneş pilleri, yakıt pilleri); Sağlık (erken teşhis, etkili ilaç salınımı, hedefe odaklı nano kapsül ilaçlar vs), Kompozit Malzemeler Polimer Teknolojileri Akıllı Malzeme Tekstil Manyetik, Elektronik, Opto-elektronik Malzeme Hafif ve Yüksek Mukavemetli Malzeme Güvenlik ve Savunma Uzay Araştırmaları ve Havacılık alanlarında oluşan talepleri karşılayabilmek için yeni malzemelerin tasarımı, geliştirilmesi, üretim yöntemleri ve karakterizasyonları konularında iyi yetişmiş mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünün amacı, sanayinin ihtiyacı olan, yukarıda bahsi geçen konularda kalifiye mühendisleri ve ülkemizi ileri teknolojiler yaratan ülkeler ligine taşıyacak bilim insanları yetiştirmektir.

Temel malzeme bilimi ve mühendislik derslerinin yanı sıra nano malzemelerin üretim süreçleri, karakterizasyonları (mekanik, ısıl, elektriksel, manyetik, optik) ve son ürün uygulamalarını içeren dersler verilmektedir.

Fizik, kimya ve matematik gibi temel bilimlere ilgi duymak.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisi / Malzeme Mühendisi unvanı.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü, temel malzeme üretim, karakterizasyon ve uygulamalarının yanı sıra nanoteknolojinin ufuklarını kullanarak, klasik malzeme mühendisliği yaklaşımları ile sınırlarına ulaşmış olan endüstrilere yeni kapılar açmaktadır. 21. yüzyılın hızla yenilenen ve değişen tüm endüstriyel uygulamalarında malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü mezunları;
• Birincil malzeme üretim tesislerinde,
• Beyaz eşya, otomotiv, havacılık, petrokimya, enerji, elektronik, kozmetik,
biyomedikal gibi sektörlerde,
• Savunma sanayiinde
• Demir, çelik ve diğer metal, seramik ve cam entegre işletmelerinde,
• Araştırma – Geliştirme Merkezlerinde
• Ayrıca hem ülkemizde hem de yurt dışında birçok üniversitede araştırmacı veya
akademisyen olarak çalışma imkânına sahip olabileceklerdir.

Öğrenciler 2. sınıftan itibaren üç dönem (3.5 ay) meslekleri ile ilgili bir kuruluşta ortak eğitim stajı yapmak zorundadın.

Öğrenci değişim programlarına katılma hakları vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. alişan şahin dedi ki:

    merhabalar ben oğlum için önerdim oğlum bana mal mal bakarak red etti ama iş alanlarına baktığımda yaklaşık 12 ayrı sektörde bir çok iş koluna hitap ediyor.
    oğlum beni dinlemedi ama siz dinleyin yazın 21. y.yılda bana dua edersiniz.