reklam
reklam
logo
logo
logo

Makine Mühendisliği Hakkında Bilgi

Makine Mühendisliği Hakkında Bilgi

Türkiye'nin ve dünyanın mühendislik ihtiyaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası düzeyde lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim veren, güncel bilimsel araştırmalar yapan, literatüre ve teknolojik gelişmelere katkıda bulunan, alanında söz sahibi, öncü bir bölümdür. Programın amacı mekanik sistemlerin ve enerji dönüştüren sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimin planlanması, her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin tasarımını yapmaya yönelik eğitim vermektir

Mukavemet, Dinamik, Fizik, Matematik, Genel Kimya, Diferansiyal Denklemler, İmalat İşlemleri, Malzeme Bilimi, Sıvı Mekaniği, Termodinamik, Mühendislik Ekonomisi, Elektrik ve Elektroniğn Temelleri, Motorlar, Turbo Makineleri, Bilgisayar Bilimleri Tanıtımı vb.

Makine mühendisi olmak isteyenlerin;
-Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip,
-Matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
-Makineler üzerinde çalışmaktan hoşlanan,
-Yaratıcı, tasarım gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Eğitimini başarıyla tamamlayanlara "Makine Mühendisliği" lisans diploması ve "Makine Mühendisi" unvanı verilmektedir.

Makine Mühendisliği çalışma alanları, geniş yelpazede yaygın iş imkanı. Endüstride, enerji dönüşümleri ve yenilenebilir enerjiler, mekatronik ve robot teknolojisi, otomotiv teknolojileri, makina malzemeleri ve imalat teknolojileri, mikro ve nano teknolojiler, biyoteknolojiler, makine tasarım, ısıtma havalandırma ve iklimlendirme vb.

Evet. 60 iş günü.

Öğrenci değişim programlarına katılma hakları vardır.

Makine Teknikerleri, Otomotiv ve benzeri 2 yıllık yüksek okul mezunları Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girerek, dikey geçiş yapabiliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.