reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Lojistik Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Lojistik Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Lojistik Yönetimi, hizmet, ürün ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde, istenen zamanda, uygun miktar ve yollar ile temin edilmesi için gerekli depolama, ulaştırma, envanter, ambalajlama, maliyet ve tedarik zinciri gibi bilgi kollarının birleştirilmesi disiplinidir. Lojistik Yönetimi lisans programı, işletme bölümünün yönetici yetiştirme anlayışını endüstri mühendisliğinin üretim yönetimi anlayışıyla sentezleyerek tedarik zinciri yönetimi temelinde şekillenmiş bir bölümdür

Öğrenciler öğrenim gördükleri 4 yıl boyunca, Tedarik Zinciri Yönetimi, Operasyonel Yönetim, Depolama Yönetimi, Bakım Yönetimi, Üretim Yönetimi, Envanter Yönetimi gibi lojistik sektörüne özgü teorik temelli dersleri, lojistik sektörünün mobilitesini sağlayan tüm taşımacılık alt sistemlerin incelendiği dersleri, lojistik faaliyetlerin hukuki temellerini inceleyen lojistik bazlı gümrük ve hukuk derslerini, lojistiğin sayısal problemlerini çözmek üzere endüstri mühendisliği temelli dersleri içeren dersler almaktadırlar. Ek olarak, Havacılık İşletmeciliği ve İşletme bölümlerinden de seçmeli dersler alabilmektedirler. Öğretim planını oluşturan dersler, sağlam bir teorik altyapıya ek olarak gerçek hayattan pratik örnekleri de içerecek şekilde kurgulanmıştır.

Sınavdan bu bölüm için gereken puanı almak.

Lojistik Yönetimi lisans diploması.

Henüz sahip olduğu kalifiye eleman bağlamında doyum noktasına ulaşmamış bir sektör olan lojistik alanında iş bulma olanakları geniştir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, her türlü lojistik sağlayıcı şirketler ile herhangi bir kurumsal şirketin lojistik departmanında çalışabilir. Örnek olarak, havalimanları ve terminaller, serbest bölgeler, dış ticaret faaliyeti, sigorta, finansman, denetim, üçüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılar, kara, hava, deniz, demiryolu ve intermodal taşımacılık şirketlerinin ilgili alanları verilebilir. Lojistik Yönetimi programından mezun olan öğrenciler eğitimlerine önde gelen üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yaparak da devam edebilirler.

Zorunlu staj süresi toplam 40 işgünüdür.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.b

Lojistik Yönetimi önlisans mezunları DGS sınavına girerek, bu bölümleri okuma şansına sahipler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.