Reklam
Reklam

Lojistik Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Lojistik Yönetimi, hizmet, ürün ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde, istenen zamanda, uygun miktar ve yollar ile temin edilmesi için gerekli depolama, ulaştırma, envanter, ambalajlama, maliyet ve tedarik zinciri gibi bilgi kollarının birleştirilmesi disiplinidir. Lojistik Yönetimi lisans programı, işletme bölümünün yönetici yetiştirme anlayışını endüstri mühendisliğinin üretim yönetimi anlayışıyla sentezleyerek  tedarik zinciri yönetimi temelinde şekillenmiş  bir bölümdür.

Hangi Dersler Var?

Öğrenciler öğrenim gördükleri 4 yıl boyunca, Tedarik Zinciri Yönetimi, Operasyonel Yönetim, Depolama Yönetimi, Bakım Yönetimi, Üretim Yönetimi, Envanter Yönetimi gibi lojistik sektörüne özgü teorik temelli dersleri, lojistik sektörünün mobilitesini sağlayan tüm taşımacılık alt sistemlerin incelendiği dersleri, lojistik faaliyetlerin hukuki temellerini inceleyen lojistik bazlı gümrük ve hukuk derslerini, lojistiğin sayısal problemlerini çözmek üzere endüstri mühendisliği temelli dersleri içeren dersler almaktadırlar. Ek olarak, Havacılık İşletmeciliği ve İşletme bölümlerinden de seçmeli dersler alabilmektedirler. Öğretim planını oluşturan dersler, sağlam bir teorik altyapıya ek olarak gerçek hayattan pratik örnekleri de içerecek şekilde kurgulanmıştır.

Gereken Özellikler

LYS'den bu bölüm için gereken puanı almak.

Kazanılacak Ünvan

Lojistik Yönetimi lisans diploması.

Çalışma Alanları

Henüz sahip olduğu kalifiye eleman bağlamında doyum noktasına ulaşmamış bir sektör olan lojistik alanında iş bulma olanakları geniştir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, her türlü lojistik sağlayıcı şirketler ile herhangi bir kurumsal şirketin lojistik departmanında çalışabilir. Örnek olarak, havalimanları ve terminaller, serbest bölgeler, dış ticaret faaliyeti, sigorta, finansman, denetim, üçüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılar, kara, hava, deniz, demiryolu ve intermodal taşımacılık şirketlerinin ilgili alanları verilebilir. Lojistik Yönetimi programından mezun olan öğrenciler eğitimlerine önde gelen üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yaparak da devam edebilirler.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

DGS İle Geçiş Var Mı?

Var

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - İngilizce Sahip Olmak (Have got/ Has got) - İngilizce There is or There are (Vardır) - İngilizce Emir Cümleleri (Imperatives) - İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - İngilizce Active-Passive Voice (Etken-Edilgen) - İngilizce Dönüşlü Zamirler (Reflexive Pronouns) - İngilizce İyelik Zamirleri (Possessive Pronouns) - İngilizce Too And Enough (Aşırı / Yeterli) - İngilizce Karşılaştırma Cümleleri (Comparative/Superlative Adjectives) - İngilizce İsim Cümlecikleri (Noun Clauses) -
reklam