Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Kürtçe dil olarak geniş bir coğrafyada kullanılmakta olup bu dilde yazıp okuyan insanlara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Lisans düzeyinde eğitim alan Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları  pedagojik formasyon aldıklarında Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilir. Bunun dışında mahkemelerde resmi tercüman olabilecekleri gibi, üniversiteler, TV Kanalları, özel şirketler, dil kursları ve tercüme büroları gibi kamusal ve özel alanlarda rahat bir şekilde iş imkânına sahip olabileceklerdir.

Hangi Dersler Var?

Gramer dersleri başta olmak üzere, eski edebiyat, halk edebiyat ve modern edebiyat ile ilgili dersler ağırlık kazanmaktadır. Aynı zamanda çeviri, yazılı ve sözlü anlatım, disiplinler arası derslerde (Farsça, Osmanlıca gibi) uyum sağlamak adına farklı dersler okutulmaktadır.

Gereken Özellikler

Kürtçe herhangi bir sınav yapılmıyor. Yalnızca  LYS-TS-2 puan türünden yeterli puanı alan bütün öğrenciler okuyabilmektedir.

Kazanılacak Ünvan

Kürt Dili ve Edebiyatı lisans diploması.
Çalışma alanları ve iş bulma olanakları
Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda Kürtçe seçmeli derslerine girerler. Bunun dışında özel olarak tercümanlık yapabilirler. Mahkemelerde anadilde savunma talepleri olması durumunda görev alabilirler. Ayrıca üniversitelerde akademik personel olabilir.

Çalışma Alanları

-

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Yok

Erasmus / Farabi / Mevlana

Yok

DGS İle Geçiş Var Mı?

Yok

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM) -
reklam