Reklam
Reklam

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Kürtçe dil olarak geniş bir coğrafyada kullanılmakta olup bu dilde yazıp okuyan insanlara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Lisans düzeyinde eğitim alan Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları  pedagojik formasyon aldıklarında Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilir. Bunun dışında mahkemelerde resmi tercüman olabilecekleri gibi, üniversiteler, TV Kanalları, özel şirketler, dil kursları ve tercüme büroları gibi kamusal ve özel alanlarda rahat bir şekilde iş imkânına sahip olabileceklerdir.

Hangi Dersler Var?

Gramer dersleri başta olmak üzere, eski edebiyat, halk edebiyat ve modern edebiyat ile ilgili dersler ağırlık kazanmaktadır. Aynı zamanda çeviri, yazılı ve sözlü anlatım, disiplinler arası derslerde (Farsça, Osmanlıca gibi) uyum sağlamak adına farklı dersler okutulmaktadır.

Gereken Özellikler

Kürtçe herhangi bir sınav yapılmıyor. Yalnızca  LYS-TS-2 puan türünden yeterli puanı alan bütün öğrenciler okuyabilmektedir.

Kazanılacak Ünvan

Kürt Dili ve Edebiyatı lisans diploması.
Çalışma alanları ve iş bulma olanakları
Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda Kürtçe seçmeli derslerine girerler. Bunun dışında özel olarak tercümanlık yapabilirler. Mahkemelerde anadilde savunma talepleri olması durumunda görev alabilirler. Ayrıca üniversitelerde akademik personel olabilir.

Çalışma Alanları

-

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Yok

Erasmus / Farabi / Mevlana

Yok

DGS İle Geçiş Var Mı?

Yok

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Ales Ne Zaman Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yapı Yalıtım Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -