reklam
reklam

Kimya Bölümü Hakkında Bilgi

Kimya Bölümü Hakkında Bilgi

Kimya, maddenin yapısını, özelliklerini ve dönüşüm yasalarını atom ve molekül düzeyinde inceleyen, ve elde edilen verilerle yeni ürünler ve üretim yöntemleri geliştiren bir bilim dalı olarak doğa ve mühendislik bilimleri arasında merkezi bir konumdadır. Hayatımızın her alanına damgasını vurduğu gibi geleceğin teknolojilerinin biçimlenmesinde etkin rol oynar. Kimya programının amacı, kritik düşünce ve araştırıcılık özelliklerini vurgulayan bir eğitim süreci içinde kimyanın merkezi konumuna ve çağdaş seviyesine uygun teknik bilgi ve becerileri kazandırmaktır.

İlk iki yıl alınan Genel Fizik, Genel Kimya, Biyolojiye Giriş, Yüksek Matematik, Lineer Cebir ve Diferansiyel Denklemler, ve Bilgisayar Kullanımı ve Programlama gibi alt yapı oluşturma derslerinden sonra Analitik Kimya, Organik Kimya, Fiziksel Kimya, Inorganik Kimya, Kuantum Kimyası, Biyokimya, İstatiksel Termodinamik, Kuantum Kimyası Uygulamaları ve Bitirme Tezi derslerinden oluşan mecburi kimya derslerini alırlar. Ayrıca toplam 14 kredilik Analitik Kimya, Organik Kimya, Fiziksel Kimya ve inorganik Kimya laboratuarlarını tamamlarlar. Son sınıf müfredatında bulunan 4 teknik seçmeli ders ile Kimyanın ilgi duydukları alt dallarında yoğunlaşmak imkanı bulurlar. Ayrıca, Kimya lisans programı 20 kredilik kısmı mecburi ve 9 kredilik kısmı seçmeli olmak üzere toplam 29 kredilik beşeri ve sosyal bilim dersleri de içermektedir.

Laboratuar çalışmasına yatkınlık, matematik ve doğa bilimlerine yönelik ilgi ve altyapı.

Kimya lisans diploması

En yaygın olarak gördüğümüz istihdam şekli, kimya, plastik, ilaç ve gıda sanayilerinde laboratuar ve üretim ortamlarında üretim, analiz , ürün geliştirme ve araştırma elemanı olarak çalışmalarıdır. Bu sektörlerde ve ithalat- ihracat ve dağıtım firmalarında pazarlama bölümlerinde de mezunlarımız pazarlamacı olarak çalışmaktadır. Tıbbi analiz laboratuarları, kalite kontrol laboratuarları, işyeri güvenliği hizmetleri vs diger muhtemel istihdam alanlarıdır. Kimya mezunları için lise öğretmenliği ve akademik kariyer de önemli kariyer seçenekleri arasındadır.

6 hafta toplam 30 işgünü zorunlu staj vardır.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.