reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Hakkında Bilgi

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Hakkında Bilgi

Dünya edebiyatını oluşturan edebi geleneklerde ortak temalara odaklanmak, bu gelenekleri dönemlere ve edebi türlere göre karşılaştırmak, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde düzenlediğimiz müfredatın amacını oluşturur. Bölüm öğrencilere edebiyat bilgisinin yanı sıra edebiyat zevki ve kültürünü küresel kapsamda vermeyi amaçlar. Ağırlıklı olarak İngiliz Edebiyatı’na odaklanılır, ama bunun yanı sıra Türk ve dünya edebiyatlarına ilişkin dersler de sunulur.

Programımıza bakıldığında derslerimizin birbirini destekleyen iki eksen üzerinde yapılandırılmış olduğu görülecektir. Bunlardan biri, edebiyat inceleme ve eleştirisi konusunda yetkinlik kazandıracak yöntem dersleridir ki, bu dersler hem teorik hem de uygulamalı olarak verilir. İkinci eksen ise, edebi metinlere derinlik kazandıracak tarihsel-sosyolojik-kültürel bağlamların sunulmasıyla ilgilidir. Mitoloji, Batı Kültürü ve Medeniyeti, Sanat Tarihi, Toplumsal Düşüncenin Felsefi Temelleri gibi dersler bu amaçla oluşturulmuş derslerdir. Bu dersler, aynı zamanda ‘Humanities’ başlığı altında bütün üniversiteye sunulan kültür derslerinin de önemli bir kısmını oluşturur.

En başta edebiyata meraklı olmak. İngilizce’nin üst düzeyde olması gerektiği gibi, başka dilleri öğrenmeye açık olmak. Sosyal bilimlere ilgi duymak.

Edebiyat Fakültesi diploması

Mezunların hatırı sayılır bir kısmı eğitimlerine yüksek lisans ve doktora programlarında devam etmeyi seçerek, akademik kariyere adım atarlar. Bu yolu seçmeyenler için edebiyat eleştirisi, reklamcılık, kültür ve yaratıcılık gerektiren bütün alanlar, senaryo yazımı, belgesel araştırmacılığı, çeviri, yayınevi editörlüğü, turizm, her türlü tanıtım uzmanlığı, müzecilik olası iş alanlarıdır. İngilizce Öğretmenliği bölümü ile çift anadal programını tamamlayabilenler ilk ve ortaöğrenim kurumlarında İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci almıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.