reklam
reklam
reklam
logo
reklam
logo

Jeoloji Mühendisliği Hakkında Bilgi

Jeoloji Mühendisliği Hakkında Bilgi

Doğal kaynakların aranması, bulunması, işletilmesi, kalitesinin artırılması süreçlerinde görev alan ve bu süreçlerde ortaya çıkan sorunları hem çevresel hem de mühendislik açısından değerlendiren, temel mühendislik yapılarının doğru yönlendirilmesine katkı sağlayan mühendisler yetiştirilmektedir.

1. ve 2. yıl temel mühendislik dersleri (matematik-fizik-kimya), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri, 3. ve 4. yıl uzmanlık dersleri alınmaktadır.

Özel bir nitelik gerekmemektedir.

Jeoloji Mühendisi unvanı

Jeoloji Mühendisleri kamuda ve özel sektörde yer Bilimleri uygulamaları konusunda araştırma yapan şirket ve kuruluşlarda çalışma olanağı bulabilmektedir. Bu kuruluşlardan bazıları; MTA, DSİ, TPAO, Türkiye Elektrik Kurumu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, belediyeler, bakanlıklar, seramik, cam ve çimento endüstrisi, mermer işletmeleri, doğal yapıtaşı işletmeleri, endüstriyel hammadde üretim tesisleri, metalik madenler ve endüstriyel hammadde kalite kontrol tesisleri, enerji sektörü, baraj, metro-tünel, yol, temel kıyı yapıları vb

Jeoloji Mühendisliği öğrencilerinin 12 hafta (60 işgünü) staj yapma zorunluluğu vardır.

Erasmus öğrenci değişim programına katılabilirler.

Coğrafi Bilgi Sistemleri, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Enerji, Geoteknik, Harita ve Maden Ölçme, Jeoteknik Teknikerliği, Maden, Maden Teknolojisi, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Petrol Sondajı ve Üretimi, Petrol Arama, Sondaj Teknolojisi, Sondajcılık, Taş İşlemeciliği önlisans programlarından Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci geçiş yapabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.