reklam
reklam
logo
logo
logo

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümde İtalyan Dilinin gramer yapısı incelenmekte, İtalyan Edebiyat ve kültürünü başlangıçtan günümüze kadar ele alan belli başlı akımlar ve yazarlar araştırılmakta ve bu alanda eğitim yapılmaktadır. Mezunlar turizm sektöründe, tercüme bürolarında, Türkiye’de etkinlik gösteren İtalyan kuruluşlarında iş bulabilirler. İtalyan dili ve edebiyatı programında İtalyan dilinin gramer yapısı incelenmekte, İtalyan edebiyat ve kültürünü başlangıçtan günümüze kadar ele alan belli başlı akımlar ve yazarlar araştırılmakta ve bu alanda eğitim yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Doğan Acun dedi ki:

  Merhaba,
  İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü nasıl bir bölümdür? Şimdi sil baştan nasıl yeni bir dil öğreneceğim? Zor olur! Yapamam! Hadi yazdım bölümü, ya da puanım anca yetti bu bölüme. Nasıl bitireceğim? Mezun oldum diyelim.Ne iş yapacağım? Bir sürü soru var kafalarda.
  Öncelikle gönlünüzden geçen bir bölümü tercih etmeniz ve kazanmanız dileğiyle.
  -Şimdi İtalyanca zor mu? -Hayır. Kolay mı? -Hayır. Derslere düzenli giren, öğrenmek icin çaba gösteren herkes öğrenebilir. Korkmayın.
  -Dersler zor mu? Dersler nasıl olması gerekiyorsa öyle. Memleketimizin en köklü üniversitelerinin en iyi hocalarından ders alacaksınız. Emin ellerde olacaksınız. Güvenin. Siz yapmanız gerekeni yapın yeterli olacaktir Emek verin.
  -Erasmus ile İtalya’da bir veya iki donem eğitim alma/Yabancı Hükümet Bursları.ile İtalya’da 2-3 ay İtalya Dil Bursları gibi İtalya kapısını daha okurken aralayabileceginiz fırsatlar sunulacak sizlere.
  -Türkiye’de iki üniversitede bu bölüm mevcutturç Ankara Üniversitesi DTCF (1 Yıl İtalyanca Hazırlık+4 Yıl Lisans) ve İstanbul Üniversitesinde (4 Yıl Lisans). Detaylı bilgileri (Dersler/ Öğretim Üyeleri vs) ilgili üniversitelerin internet sayfalarından edinebilirsiniz.
  -İtalyanca öğrenirken aynı zamanda İtalyan kültürüne yönelik Sanat,Tarih,Edebiyat, Tiyatro,Müzik, Sinema vb bir çok.alanda etkinliklerin yapıldığı bir ortamda bulacaksınız kendinizi. Bölüm Başkanlığı ve İtalyan Elçiliği sağolsunlar.
  -Mezun olunca ne iş yaparım?
  Geldik o asıl soruya. Ana kriterimiz malum iş garantisi. Tıp, Hukuk alanında değiliz. Ekmek aslanın ağzında. İş bulmak zor. Her alanda zor. Dil bilen insanlarız. Burada asıl.soru İtalyancanızı ne kadar geliştirdiniz? Kendinizi üniversite boyunca nasıl geliştirdiniz? Başka bir diliniz daha var mı? Neden sizi işe alsınlar? Kariyer planlamanızı ve hedeflerinizi mezun olmadan önce belirlemenizde fayda var.
  -İtalyan Dili ve Edebiyatı Mezunu İş imkanları Nelerdir?
  Seçenek çok ve tüm seçenekler sizlerin beklentileri, hedefleri ve vereceğiniz emeklerle orantılı:
  -Eğer dile hakimim ve özel sektor denizinde her türlü zorluğa varım diyorsanız Türk-İtalyan özel firmalarda tercüman, yönetici asistanı, dış ticaret uzmanı (Eğitimi varsa) olarak kariyer yapabilirsiniz.
  -Tercüman-Çevirmen olarak çeviri büroları ile çalışabilirsiniz.
  -Özel kolejlerde İtalyanca Öğretmeni olarak part-time/kadro çalışabilirsiniz.
  -Özel Dil okullarinda İtalyanca Öğretmenlik yapabilirsiniz
  -Turizm bakanlığımızın Rehberlik eğitimini alarak eğitim.sonrası yapılan sınavı geçerek Kokartlı İtalyanca Turist Rehberi olarak kariyer yapabilirsiniz.
  -Havayolları Firmaları ile Host-Hostes veya özel şirketlerde veya Bankalarda Call-Center İtalyanca müşteri temsilcisi/asistanı olarak çalışabilirsiniz.
  – Mezuniyetten sonra isterseniz üniversitelerde İtalyanca Öğretim Görevlisi olarak Akademik Kariyer yapabilirsiniz. Meslektaş olmak dilegiyle. Şimdiden hakkınızda hayırlısı olsun. Arrivederci!
  Ankara Üniversitesi DTCF İtalyan Dili ve Edebiyatı Mezunu
  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İtalyanca Öğretim Görevlisi