Reklam
Reklam

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Bölümde İtalyan Dilinin gramer yapısı incelenmekte, İtalyan Edebiyat ve kültürünü başlangıçtan günümüze kadar ele alan belli başlı akımlar ve yazarlar araştırılmakta ve bu alanda eğitim yapılmaktadır. Mezunlar turizm sektöründe, tercüme bürolarında, Türkiye’de etkinlik gösteren İtalyan kuruluşlarında iş bulabilirler. İtalyan dili ve edebiyatı programında İtalyan dilinin gramer yapısı incelenmekte, İtalyan edebiyat ve kültürünü başlangıçtan günümüze kadar ele alan belli başlı akımlar ve yazarlar araştırılmakta ve bu alanda eğitim yapılmaktadır.

Hangi Dersler Var?

Programda temel İtalyanca dil becerilerini kazandırmayı hedefleyen okuma, yazma ve konuşmaya yönelik dilbilgisi, kompozisyon ve dil çalışmaları derslerinin yanı sıra İtalyan kültür tarihi ve metin inceleme dersleri verilmektedir. Kuramsal açılımlı çeviri uygulamaları, başlangıcından günümüze İtalyan edebiyatının başlıca dönemleri, akımları ve yazarlarının ele alındığı İtalyan edebiyat tarihi, tür olarak İtalyan romanı ve öyküsünün gelişimi, günümüz postmodern kavramları bağlamında incelenen çağdaş İtalyan edebiyat metinleri, Batı dünyasında 17. yüzyıldan itibaren gelişen yazınsal eleştirinin başlıca kuramlarını tanıtıcı edebiyat eleştirisi ve eleştirel okuma çalışmaları gibi derslerle günümüzde edebiyata, sanata ve kültüre bakışı kucaklayan bir program sunmaktadır.
Öğrencilerin Anabilim Dalında,Roma ve İtalya Tarihi, İtalyan Edebiyatı Tarihi, yazar ve şairleri ile ilgili edindikleri bilgiler dört yıllık öğretim süreci içinde Latince, Mitoloji, Sanat Tarihi vb. gibi yan dal dersleri ile pekiştirilmektedir. Kuramsal derslere ek olarak, İtalyanca dil kullanımını geliştirmeye yönelik Audio-Visivo, Pratik İtalyanca, Sözlü ve Yazılı Anlatım gibi pek çok pratik ve konuşma dersi İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı bünyesinde yer almaktadır.
Ülkemizde 2 üniversitede İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü yer alır. Bunlardan biri Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi bünyesinde bulunur.Diğeri ise İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesindedir.
Programın eğitim süresi 4 yıldır. Mezun olan öğrenciler lisans diplomasıyla birlikte filolog unvanı alırlar.

Gereken Özellikler

-

Kazanılacak Ünvan

-

Çalışma Alanları

• Öğretmenlik
• Başbakanlık
• Kültür ve Turizm Bakanlığı
• Dışişleri Bakanlığı
• Tercümanlık
• Bankalar
• Özel sektörde özellikle tekstil ve dış ticaret üzerine firmalar
• Turizm kuruluşları

Özel Koşul Var Mı?

-

Zorunlu Staj Var Mı?

-

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

-

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - İngilizce Active-Passive Voice (Etken-Edilgen) - İngilizce Dönüşlü Zamirler (Reflexive Pronouns) - İngilizce İyelik Zamirleri (Possessive Pronouns) - İngilizce Too And Enough (Aşırı / Yeterli) - İngilizce Karşılaştırma Cümleleri (Comparative/Superlative Adjectives) - İngilizce İsim Cümlecikleri (Noun Clauses) - MEB ‘İngilizce Etkinlik Kılavuzları’ hazırladı - Relative Pronouns (who / which / that…) - This, That, These,Those (İngilizce İşaret Zamirleri) - İngilizce Aile Tanıtma ve Aile Üyeleri (Family Members) - İngilizce Meslekler ve Türkçe Anlamları (Jobs) - İngilizce Could - İngilizce Can (-e bilmek) - İngilizce Be Able To (-e bilmek/a-bilmek) -
reklam