reklam
reklam
logo
logo
logo

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Hakkında Bilgi

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Bilimsel, etik ve sorumluluk sahibi uzmanlar, mühendisler yetiştirmektir. Sağlık ve güvenlik anabilim dallarında eğitim alan öğrencilerin bedensel, ruhsal, sosyal yönden sağlıklı çalışma ortamları sağlanmasında etkin rol almalarını sağlamak. Sıfır meslek hastalığı” ve “sıfır iş kazası” hedefinin gerçekleşmesinde katkı sağlamak.

İlk yıl, temel mühendislik dersleri ve alan derslerine giriş eğitimi verilmektedir. İkinci ve üçüncü yıl, meslek hukuku ve mevzuatı yanında, teknik konulara ve işçi sağlığını ilgilendiren temel konulara yer verilmektedir. Mühendislik yaklaşımını destekleyen derslerle devam etmektedir. Diferansiyel Denklemler, İş Sosyolojisi, Ergonomi, Toksikoloji, Kişisel Koruyucu Donanımlar, İş Hijyeni Yangın dersleri bunlardan bazıları olup son yıl, ihtisas alanlarına yönelik derinleşme hedeflenmiştir. Elektrikle çalışılan işlerde İSG, Maden ve İnşaatlarda İSG gibi ihtisas dersleri vardır. Öğrenciler, her yıl dönem projesi yapmakla yükümlüdür.

Lise diploması yanı sıra MF-2 türünden açıklanan taban puana sahip olmak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri olarak nitelendirmekle birlikte Güvenlik Mühendisi unvanı da alacaklar.

6331 sayılı kanunla birlikte, iş yeri tehlike sınıfına göre ve çalışan insan sayısına paralel İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğu gelmiş olup, tüm işyerlerinde İSG uzmanı hizmet vermek zorunluluğu vardır. Bu anlamda sektörde en geniş iş imkânına sahip meslek grubudur

Özel koşul yoktur.

2. ve 3. sınıflar için zorunlu staj vardır. Süresi her ikisi için de yirmişer gündür.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

Sadece iki yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerinden mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile geçiş yapabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.