Reklam
Reklam

İngiliz Dil Bilimi Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

İngiliz Dil Bilimi programında İngilizce’nin yapısı, gramer özellikleri, sözcüklerin kökeni ve diğer dillerle ilişkileri ile ilgili konular okutulmaktadır. Mezunlar, TRT, DPT, Kültür ve Turizm ile Dış İşleri Bakanlıklarına bağlı alanlarda çalışabilirler. Öğretmenlik formasyonu alanlar ortaöğretim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

Hangi Dersler Var?

Dilbilimin temel inceleme alanları küçük-ölçekli ve büyük-ölçekli incelemeler olarak ikiye ayrılır. Birinci grup incelemeler daha çok dilin sesbilim, sesletim bilgisi, biçimbilim, sözcükbilgisi,sözdizimi, anlambilim bağlamındaki yapısal ve işlevsel özelliklerini ele alır. İkinci grup incelemeler ise dilin bireysel ve toplumsal özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan görünümlerini araştırır. Bu incelemeler doğrultusunda bölümde Dil, Kültür ve İletişim, Sesbilgisi ve Sesbilim, Dilbilim Tarihi,Morfoloji, Sinirdilbilim, Metindilbilim, Medya ve Dil,Toplumdilbilim Uygulamaları, Dil ve Cinsiyet, SöylemÇözümlemesi gibi dersler bulunmaktadır.
Programın eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler Dilbilimci unvanıyla mezun olarak lisans diploması alırlar.

* Hacettepe Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nde Hazırlık Yeterlik Sınavını geçemeyen öğrenciler 1 yıl hazırlık sınıfında eğitim görürler.

Gereken Özellikler

-

Kazanılacak Ünvan

-

Çalışma Alanları

Bir dilbilimci dil olgusunun önemli bir parametre olduğu her ortamda iş bulabilir, dahası yeni iş ortamları yaratabilir. Bu doğrultuda Dilbilim bölümü mezunlarının yaygın olarak çalıştığı alanlardan bazıları şöyledir:
• Yazılım sektörü (Doğal dil işleme)
• Reklam ajanslarında metin yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik (creative director)
• Pazar araştırma şirketlerinde dilbilim araştırma uzmanı
• Özel eğitim kurumlarında İngilizce, yabancılar için Türkçe okutmanlığı
• Çevirmenlik
• Basın yayın kuruluşlarında dil uzmanlığı
• Konuşma bozuklukları tedavisi
• Özel öğretim kurumlarında veya MEB’e bağlı okullarda İngilizce öğretmenliği

Özel Koşul Var Mı?

-

Zorunlu Staj Var Mı?

-

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

-

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Saatler – Saat nasıl söylenir? - İngilizce Kibarca İstemek (Can/Will/Could/Would) (Polite Requests) - 2021 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (İSTANBUL) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Abdullah Gül Üniversitesi KAYSERİ (AGÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -