reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

İç Mimarlık Hakkında Bilgi

İç Mimarlık Hakkında Bilgi

İç mimarlık mesleği, binaların iç mekân ekonomileri ve zenginliğine odaklanmaktadır. Günümüzde kentlerin yenilenmesi ve buna paralel olarak var olan bina stoklarının dönüşümü sorunsalı mesleğin cazibesini artırmaktadır. Dolayısıyla mevcut stokun rasyonel değerlendirmesi ve karanlıkta kalmış potansiyellerinin ortaya çıkarılması iç mimarlığın temel uğraşı haline gelmiştir. İç Mimarlık lisans programı, mesleğin salt bir kozmetik müdahale; makyaj, estetik bir kamuflaj veya moda endüstrisinin bir başka bileşeni olarak dekorasyon gibi algılanmasına karşı, mekân ekonomisi ve zenginliği gibi yaşam kalitesinin temel unsurlarını öne çıkarmaktadır. Eğitimin merkezine her şeyden önce binaların potansiyellerini değerlendirme becerisini yerleştiren program, bunu takiben öğrencilerinin, söz konusu bu potansiyelleri ortaya çıkaracak yetkin müdahalelerin üzerine temelleneceği malzeme, ışık, taşıyıcı sistemler ve bina donatıları alanlarında gelişmelerini sağlayacaktır.

Temel Tasarım, Tasarım Sunumu, Tasarı Geometri, Güzellik Perspektifinden Uygarlık Tarihi, Akademik Beceri Odaklı İngilizce, Türk Dili, Tasarı Hesaplama, Yapı ve Tasarım Teknolojileri Stajı, İç Mimarlık Atölyesi, Teknik Etüdler I: Yapı ve Malzeme, Tasarım Tarihi, Strüktür, Koruma ve Restorasyon İlkeleri dersleri ve daha birçok seçmeli ders var.

Bu alana girmek isteyen lise öğrencileri kendilerini özellikle resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Ayrıca kişinin normalin üstünde bir akademik yeteneğin yanında, düzgün şekil çizebilme, düşüncesini ifade edebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. İç mimar toplumdaki tüm işlevler ile ilgili tasarımlara yöneleceği için genel kültürü geniş, yenilikleri izleyen, insanlar arası ilişkilerde inandırıcı ve uyumlu olmalıdır.

İç mimarlık programında mezun olanlara “İç Mimar” unvanı verilir. İç mimarlık Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğine bağlı İç Mimarlık Odası içinde yer alır. İç mimarlar mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar mimarlık ekibinin içinde yer alırlar ve mekânların konum, boyut ve ekipmanlarını araştırır, belirler ve tasarımlarını hazırlarlar. Ayrıca, yapıların yeniden düzenlenmesi ve işlevlere yönetilmesi konularında her türlü araştırma ve tasarımları yaparak projelerini düzenlerler. İç mimarlar, endüstri içinde mobilya tasarımcısı olarak da görev alırlar. Kültür kalıtı ve eski eser yapılarının korunması ve yeniden kazanılması konularında her türlü restorasyon ve tasarım çalışmaları da iç mimarların uğraşlardır.

İç mimarın çalışma alanı, tasarım aşamasında büro; uygulama ve denetim aşamasında yapılar; malzemelerin yapım aşamasında atölyeler ve fabrikalardır. İç mimarlar yürürlükteki kanun ve sözleşme hükümlerine göre kamu kesiminde özellikle Bayındırlık ve İskân Bakanlığında, belediyelerde çalışabildikleri gibi, serbest olarak kendi bürolarında da çalışmalarını yürütmektedirler. Ülkemizde yetenekli iç mimarlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

Hayır, sadece yeterli puanı almak gerekir.

Zorunlu stajlar, her sene değişiyor. Sınıfa göre değişen ve 1.sınıfta "Yapı ve Tasarım Teknolojileri", 2. sınıfta "Mesleki Uygulama: Üretim", 3. sınıfta ise " Mesleki Uygulama: Büro" stajlarının yanısıra, her sene Teknoloji stajı ve Gezi Stajı yapılması da bekleniyor öğrencilerden.

Zorunlu stajlar, her sene değişiyor. Sınıfa göre değişen ve 1.sınıfta "Yapı ve Tasarım Teknolojileri", 2. sınıfta "Mesleki Uygulama: Üretim", 3. sınıfta ise " Mesleki Uygulama: Büro" stajlarının yanısıra, her sene Teknoloji stajı ve Gezi Stajı yapılması da bekleniyor öğrencilerden.

Bina Koruma ve Yenileme, Dekor Tasarımı, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Duvar Süsleme Sanatları, Eser Koruma, İç Mekan, Koruma ve Yenileme, İç Mekan Tasarımı, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Dekoratif Sanatlar, Mimari, Restorasyon, Mobilya ve Dekorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sahne Tasarımı, Sahne ve Dekor Tasarımı önlisans programlarından Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.