reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgi

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgi

Hemşirelik Bölümü’nün hedefi toplumun sağlık ile ilgili temel sorunlarını göz önüne alarak sağlıklı, hasta veya engelli bireylerin sağlık kuruluşları bünyesinde veya dışında her türlü hemşirelik gereksinimini belirleyecek; bakımını planlayacak, uygulayacak ve takip edecek; koruyucu, tedavi edici ve rehabilitasyona yönelik her türlü sağlık hizmetinin uygulanmasında sağlık ekibinin diğer elemanları ile koordineli olarak çalışabilecek hemşireler yetiştirmektir. Hemşirelik öğrencilerinin geleceğe yönelik gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında belli sağlık bakım alanlarında çalışması ve araştırılmalarda yer alması hedeflenir. Hemşirelik bölümünün dördüncü yılı (son iki yarıyıl) intern dönemi içerir. İntern programı ile öğrencilere dünyada ve ülkemizde en fazla ihtiyaç duyulan özellikli hemşirelik alanlarında kendilerini geliştirecek uygulama yapmaları sağlanır.

Fizyoloji, Psikoloji, Anatomi, Sağlık Bilimleri, Hemşireliğe Giriş, Pataloji, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon, Farmakoloji, Cerrahi Hastalıklar, Epidemiyoloji, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Biyokimya, Sağlık Bilimlerinde Etik, Halk Sağılığı Hemşireliği alınan dersler arasında yer alıyor.

Hemşirelik bölümünde okumak isteyen adayların eğitimleri süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engelinin olmaması gerekir.

Hemşire unvanı

Hemşireler; günümüzde yaygın olarak, yatarak tedavi hizmeti sunan özel veya resmi sağlık kuruluşlarında, koruyucu sağlık ve rehabilitasyon hizmetleri veren kuruluşlarda çalışabilirler.

Eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu alınması gerekir.

Uygulamalı derslerin klinik uygulama süreleri ilk üç yıl haftada iki gündür. Ek olarak, ikinci ve üçüncü eğitim­öğretim yılı sonunda toplam 10 günden oluşan iki haftalık “Yaz Klinik Uygulama” (yaz stajı) mevcuttur. Son yıl ise öğrenciler haftada dört gün süresince intern programı kapsamında dünyada ve ülkemizde en fazla ihtiyaç duyulan hemşirelik branşları olan Kanser Hemşireliği, Yenidoğan ve Yoğun Bakım Hemşireliği, Ameliyathane Hemşireliği ve Acil Hemşireliği gibi alanlarda bir yıl süresince uygulama yaparak profesyonel hemşireliğe hazırlanırlar.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Patoloji Laboratuvar Teknikerliği, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Radyoterapi, Diyaliz, Elektronörofizyoloji, Perfüzyon Teknikleri, Podoloji, Çevre Sağlığı önlisans programlarından geçiş yapabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.