reklam
reklam
reklam
logo
reklam
logo

Gıda Mühendisliği Hakkında Bilgi

Gıda Mühendisliği Hakkında Bilgi

Bölümün amacı gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik olarak korunması, yeni besin oluşturulması ve sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması için araştırma yapmak

Süt Ürünleri Teknolojisi, Hazır Yemek Teknolojisi, Gıda Yan Ürünleri, Gıdalarda Yeni Muhafaza Teknikleri, Et Bilimi ve Teknolojisi, Hububat Teknolojisi,Tasarım, Su Ürünleri İşleme Teknolojisi, Gıda Güvenliği, Fermantasyon Teknolojisi, Proses Kontrol, Toksikoloji, Yağ Teknolojisi, Meyve Sebze İşleme Teknolojisi, Süt Teknolojisi, Gıda ve Halk Sağlığı, Yeni Ürün Geliştirme, Moleküler Biyoloji, Gıdalarda Reaksiyon Kinetiği, Enstrümantal Analiz, Gıda Katkı Maddeleri, Gıda Biyokimyası, Gıda Mühendisliğinde Gıda Biyoteknolojisi, Enzim Bilimi, Özel Gıdalar, Gıda Lojistiği, İstatistiksel Kalite Kontrolü, Gıdaların Duyusal Değerlendirmesi, Gıda Mühendisliği Gıda Kalite Kontrol Mevzuat, Gıda Ambalajlama, Bilgisayarlı Çizim Teknikleri, İşletme, Beslenme, Gıda Mikrobiyolojisi, İstatistiksel Yöntemler, Akışkanlar Mekaniği, Termodinamik, Gıda Kimyası, Kalite Yönetimi, Ekonomi, Laboratuvar Tekniği, Genel Mikrobiyoloji, Diferansiyel Denklemler, Analitik Kimya, Madde Enerji Denklikleri, Teknik Resim.

Kimya ve mühendislik derslerine hakim olabilmek, asit ve bazlar gibi kimyasal maddeler ile gıda analizleri yapabilmek, proses ve üretim gibi alanlarda yeterlilik gösterebilmek.

Gıda Mühendisi unvanı.

Üniversitelerin ilgili fakülteleri; Tarım ve Köy işleri Bakanlığı; Araştırma, Eğitim, Yayım ve Kontrol Kuruluşları; Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Laboratuvarları, Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Standartları Enstitüsü, Belediyeler, Özel Kuruluşlar: Gıda sektörünün Üretim, Kalite Kontrol, Proje, Pazarlama, Danışmanlık, AR­GE bölümlerinde Üretim Mühendisi, Analizleyici, Ürün Yöneticisi, Satış Mühendisi ve Araştırıcı olarak görev yapabilmektedirler.

Gıda Mühendisliği bölümünün gerektirdiği herhangi bir özel koşul yoktur. Mezunlar hem laboratuvar koşulları altında, hem de üretim kısmında rol alabilmektedirler. Bu yüzden gündelik hayatın akışı içerisinde gerekli olan koşullar yeterli olmaktadır.

Gıda Mühendisliği bölümünde ikinci sınıf da laboratuvar ve üçüncü sınıf da işletme stajı olmak üzere iki adet zorunlu staj vardır. Her stajın süresi 20 gün olup toplam 40 gün staj yapılması gerekmektedir.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

Gıda mühendisliği bölümüne Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile geçiş yapabilmek mümkündür. Meslek Yüksekokulları’nın gıda ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler dikey geçiş başvurusunda bulunabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.