Gıda İşleme Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Gıda Teknolojisi programı, hammaddelerin gıda sanayi üretim tesisine kabulünden başlayarak tüketici tarafından kullanımına kadar uzanan zincir içinde, çeşitli konularda gıda teknikeri olarak görev alacak, donanımlı mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 2 yıllık akademik eğitim süresince, ilgili sektörde uygulama dersi ve 30 işgünü zorunlu staj kapsamında öğrenciler iş tecrübesi kazanmaktadırlar. Açıköğretim Fakültesi mezunlarına tanınan sınavsız geçiş hakkı ile 4 yıllık lisans diploması alma şansı var.

Hangi Dersler Var?

Öğrenciler Genel Kimya, Gıda Katkı Maddeleri, Genel Mikrobiyoloji, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Fermentasyon Teknolojisi, Bitkisel Yağ Teknolojisi, Gıda Maddeleri Pazarlaması, Kalite Güvencesi ve Standartları, Hijyen ve Sanitasyon gibi dersleri almaktadırlar.

Gereken Özellikler

Gıda ve kimya konularına ilgili, genel yeteneği iyi, üretken, enerjik, yeniliklere açık, göz ve el koordinasyonunu iyi sağlayan, yaşam boyu öğrenme isteği olan kimseler bu bölümde başarılı olacaktır.

Kazanılacak Ünvan

Gıda Teknikeri unvanı.

Çalışma Alanları

Gıda sanayii ile ilgili kamu ve özel sektör kuruluşlarında gıda teknikeri olarak çalışabilir ya da gıda işletmelerinde sorumlu yönetici olarak görev alabilirler. Görev alabilecekleri kuruluşlardan bazıları şunlardır: Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığı Kontrol Laboratuvarı, Hıfzısıhha Enstitüsü, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri, Su ürünleri ile sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler, İçme, kullanma, sanayi sularının, et, süt ürünleri, şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmelerin kalite kontrol merkezleri, çevre koruma laboratuvarları ve ilaç işletmeleri.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

Yok

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -
reklam