reklam
reklam

Geomatik Mühendisliği Hakkında Bilgi

Geomatik Mühendisliği Hakkında Bilgi

Geomatik, yer yuvarı ve yer yüzü ile ilgili konum bilgilerinin üretiminden kullanılmasına etkin bir iş akışını oluşturmanın bilimi ve teknolojileri bütünüdür. Geomatik Mühendisliği ise arazi yönetimi kapsamında kadastro, taşınmaz mal değerleme ve geliştirilmesi kavramları ve bunlara bağlı arazi/kent bilgi sistemi düzenlemelerini de içermektedir.

Geomatik Mühendisliği bölümü eğitim programı; Temel Matematik ve Temel Bilimler eğitimi, Temel Mühendislik Bilimleri eğitimi, Meslek eğitimi, Genel eğitim, olmak üzere 4 ana bileşenle düzenlenmiştir.

Üniversite sınavlarında yeterli puanı almak.

Geomatik Mühendisi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Coğrafi Bilgi Teknolojileri sektörü hızla gelişen ve büyüyen sektörler arasındadır. Bu sebep ile Geomatik Mühendisleri için iş sahası çok geniştir. Kamu kurumları ile özel sektör kuruluşlarında, başta Coğrafi/Kent/Arazi/Afet Bilgi Sistemleri, altyapı, inşaat, imar, planlama, seyir, enerji, çevre, orman, ulaşım, savunma sanayi ve iletişim sektörleri olmak üzere, geniş bir yelpaze içerisinde çalışma olanağına sahiptirler. Özel sektör dışında Geomatik Mühendislerinin istihdam edilebileceği kamu kurumlarından bazıları; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı.

Bölümümüzde okuyacak öğrenciler için herhangi bir özel koşul gerekmemektedir. Bunun yanı sıra bölümü tercih edecek öğrencilerin çizim yapabilme yeteneği, 2 boyutlu çizim yapılmış cisimleri ve şekilleri 3 boyutlu algılayabilme zihinde canlandırabilmesi, cisimler ve şekiller arasında bağlantı kurabilme yeteneğine sahip olması, sabırlı ve dikkatli olması, iyi bir gözlemci olması, açık havada çalışmaktan ve seyahatten hoşlanması, araştırma yapmayı sevmesi ve ayrıntıya dikkat edebilmesi ve titiz olması beklenmektedir.

20 'şer iş gününden toplamda 40 işgünü staj yapılması zorunludur.

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

Denk programlardan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınıyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.