reklam
reklam
logo
logo
logo

Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgi

Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgi

Yazılı basında, haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikle elemanlar yetiştirilir ve bu alanda araştırma yapılır. Bu bölümün mezunları genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar

Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Gazetecilik programını bitirenler çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında “Muhabir” olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde “Muhabir” olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri vb.). Gazetecilerin çalışma saatleri bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin peşinde koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.

Gazetecilik programını bitirenler genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında çok iyi yetişmiş bir kimsenin hertürlü koşulda işsiz kalamayacağı söylenebilir.

Gazetecilik Nedir, Gazetecilik Ne İş Yapar, Gazetecilik Maaşları, Gazetecilik İş İmkanları, Gazetecilik İş Çalışma Alanları, Gazetecilik Mesleği Hakkında Bilgiler, Gazetecilik Bölümünün Geleceği, Gazetecilik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gazetecilik Bölümü Tercih Edilir mi, Gazetecilik Tanıtımı, Gazetecilik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Gazetecilik Mezunları Ne İş Yaparlar , Gazetecilik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Gazetecilik İş Bulma Durumu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.