reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Endüstriyel Tasarım Hakkında Bilgi

Endüstriyel Tasarım Hakkında Bilgi

Endüstriyel Tasarım bölümü, güncel, tasarım ve uygulama odaklı, üniversite-sanayi işbirliğine önem veren, yerel ve küresel pazarın ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler üretmeyi hedefleyen, sosyal ve çevresel konulara duyarlı, insan-merkezli tasarımı benimseyen bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı amaçlayan bir bölümdür. Dört yıllık eğitim programı, birinci yılda ürün tasarımı konusunda temel tasarım bilgisini ve ilerleyen yıllarda artan seviyelerde uygulama odaklı mesleki bilgileri kazandırmayı hedefleyen; ağırlıklı olarak uygulamalı ve teorik dersleri kapsar.

Tasarım stüdyosu dersleri, birinci sınıftan itibaren ürün, sistem, hizmet ve deneyim tasarımı vb. alt konularını içeren, araştırma yöntemleri, üç boyutlu düşünme ve yaratıcı problem çözümleme bilgi ve becerilerini aktaran tasarım projeleriyle sürdürülür. Diğer zorunlu ve seçmeli mesleki dersler ile öğrencilerin serbest el, teknik çizim, bilgisayar ortamlarında çizim ve eskiz teknikleri ve modelleme, maket yapımı, görsel ve sözel anlatım, analitik ve kavramsal düşünmeyi geliştiren, yaparak-öğrenmeyi hedefleyen mesleki altyapı sağlanır. Bölümün disiplinler arası anlayışı, öğrencilere çift anadal ve yandal yapma olanağı verirken, uzmanlaşmaya yönelik bölüm seçmeli dersleri ve diğer bölümlerden alınabilecek seçmeli ders alma olanaklarını sunar.

Bölümde okumak için araştırmacı, girişimci, üretken, ekip çalışmasına yatkın ve iletişim becerisine sahip olmak, aynı zamanda yaratıcı, bağımsız ve tarafsız düşünebilmek gerekir. Bölümümüz, zaman ve mekan kısıtlaması olmayan bir çalışma biçimine sahip olduğundan, öğrencilerden bu çalışma biçiminin gerektirdiği esnekliğe de sahip olmaları beklenir. Bölümle ilgili en çok sorulan sorular genellikle çizim yeteneği ve yaratıcılığa sahip olunup olunmaması gerektiğidir. Ancak çizim ve yaratıcı düşünmenin sonradan öğrenilebilir olduğu düşüncesiyle, öğrencilerimize eğitim süresince bu becerileri çeşitli dersler kapsamında kazandırılıyor. Öğrencilerden ise yalnızca öğrenmeye istekli ve açık olmalarını bekleniyor.

Bölüm mezunları “Endüstriyel Tasarımcı” unvanı alırlar.

Öğrenciler, mezuniyet sonrasında, ulusal, uluslararası endüstriyel tasarımın profesyonel alanlarında; kurumsal firmaların ya da KOBİ’lerin bünyesindeki tasarım departmanlarında, küçük ölçekli tasarım ofislerinde, ARGE ve tasarım danışmanlık firmalarında, üniversitelerin Tasarım ve Araştırma Merkezleri’nde, akademik kariyer tercih edenleri ise üniversitelerde çalışabilmeleri konusunda yönlendiriliyor ve destekleniyor.

Endüstriyel Tasarım okumak için herhangi bir özel koşul gerekmemektedir.

Öğrencilerin 2. ve 3. sınıf yazında 30’ar iş günü zorunlu staj yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerin çoğu aynı zamanda gönüllü olarak da staj yaparak farklı sektörlerde deneyim edinmeyi tercih etmektedirler.

Öğrenciler Erasmus ile anlaşmalı okullara giderek eğitimlerini belirlenen dönem süresince o okullarda sürdürebilirler. Aynı zamanda yaz döneminde Erasmus Staj Hareketliliği Programı’ndan da faydalanabilirler.

Endüstriyel Tasarım bölümüne Endüstriyel Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mobilya ve Dekorasyon, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim/CAD/CAM Teknikleri önlisans programlarından dikey geçiş ile geçiş yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.