Reklam
Reklam

Deri Mühendisliği Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca, tasarım ve moda konuları da deri mühendisliğinin bir başka boyutunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda; ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon dersleri lisans ve lisans üstü düzeyde yürütülmektedir. Bölüme yurt dışından yabancı öğrenciler de geldiği için uluslararası bir bölüm niteliğindedir. Bölüm, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra; ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara, sanayicilerle öğrencileri buluşturan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Hangi Dersler Var?

Deri Mühendisliği programında; fizik, kimya, matematik, biyoteknoloji ve mühendislik temel derslerinin yanı sıra; Deri Üretim Teknolojileri, Konfeksiyon, Fiziksel ve Kimyasal Testler, Pazarlama, İnovasyon, Girişimcilik, Deri Yüzey Tasarımı, Moda Tasarım Uygulamaları, Proses tasarımı, Çevre Teknolojileri, Giyim Teknolojileri ve Konforu, Ayakkabı Tasarımı ve Üretimine yönelik dersler okutulmaktadır. Temel mühendislik dersleri tüm program içinde %40 dolayında bir paya sahip olup, geri kalan kısım ise mesleki teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır.

Gereken Özellikler

Deri mühendisliği alanında çalışacak kimselerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Kazanılacak Ünvan

Deri Mühendisliği.

Çalışma Alanları

Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise bu alanda eğitim veren birkaç önemli akademik kurumdan biri olması nedeniyle mezunlarımız yurt içinde ve yurt dışında oldukça iyi şartlarda iş bulma imkanına sahiptir. Bölümümüzden mezun olan mühendisler Türkiye’deki ve yurt dışındaki; Deri fabrikalarında, Kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, Deri konfeksiyon işletmelerinde, Deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, Ayakkabı tasarımı ve üretimi yapan firmalarında, Suni deri fabrikalarında, Mağaza zincirleri ve markaların satın alma departmanlarında, AR-GE kuruluşları ve laboratuvarlarda, Kamu kurum ve kuruluşlarında, Sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapma imkanları bulunmaktadır.

Özel Koşul Var Mı?

Bölüme giriş sırasında özel bir koşul bulunmamaktadır. Ancak bölüm mezunları, uluslararası ticaret yapan yerli ve yabancı firmalarda çalışacakları için, iyi derecede en az bir veya iki yabancı dil bilmelidir.

Zorunlu Staj Var Mı?

4 hafta zorunlu staj vardır.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Erasmus, IASTE ve Mevlana programları bulunmaktadır.

DGS İle Geçiş Var Mı?

2017 DGS Kılavuzu’na göre Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, Ayakkabı Tasarımı, Ayakkabı ve Saraciye Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Deri Teknolojisi, Dericilik, Saraciye Tasarımı ve Üretimi önlisans programları mezunları lisans programına dikey geçiş yapabilir.

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Ales Ne Zaman Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - İngilizce Sahip Olmak (Have got/ Has got) - İngilizce There is or There are (Vardır) - İngilizce Emir Cümleleri (Imperatives) - 2021 KPSS Ne Zaman | KPSS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - Döküm (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -