Deri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği Hakkında Bilgi

26 Eylül 2017 Yorum Yok

Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca, tasarım ve moda konuları da deri mühendisliğinin bir başka boyutunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda; ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon dersleri lisans ve lisans üstü düzeyde yürütülmektedir. Bölüme yurt dışından yabancı öğrenciler de geldiği için uluslararası bir bölüm niteliğindedir. Bölüm, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra; ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara, sanayicilerle öğrencileri buluşturan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Deri ve lif teknolojisi programında fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka lif bitkileri, hayvansal lifler, bitkisel lifler, madensel lifler, sentetik lifler, kürk hayvanları ve yetiştirilmesi, büyükbaş hayvan derilerinin işlenmesi konuları ile ilgili dersler okutulmaktadır.

Deri ve lif teknolojisi alanında çalışacak kimselerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Deri Mühendisliği.

Bölüm mezunları yurtiçinde ve yurtdışında yüksek iş bulma olanağına sahiptir. Deri mühendisleri Türkiye’deki ve yurt dışındaki; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, deri tasarımı ve moda kuruluşlarında, AR-GE kuruluşları ve laboratuvarlarda, sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapma imkanları bulunmaktadır.

Bölüme giriş sırasında özel bir koşul bulunmamaktadır. Ancak bölüm mezunları, uluslararası ticaret yapan yerli ve yabancı firmalarda çalışacakları için, iyi derecede en az bir veya iki yabancı dil bilmelidir.

4 hafta zorunlu staj vardır.

Erasmus bulunmakla birlikte, Farabi ve Mevlana programları bulunmamaktadır.

2017 DGS Kılavuzu’na göre Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, Ayakkabı Tasarımı, Ayakkabı ve Saraciye Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Deri Teknolojisi, Dericilik, Saraciye Tasarımı ve Üretimi önlisans programları mezunları lisans programına dikey geçiş yapabilir.Yorum Yapın