reklam
reklam
logo
logo
logo

Deri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca, tasarım ve moda konuları da deri mühendisliğinin bir başka boyutunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda; ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon dersleri lisans ve lisans üstü düzeyde yürütülmektedir. Bölüme yurt dışından yabancı öğrenciler de geldiği için uluslararası bir bölüm niteliğindedir. Bölüm, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra; ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara, sanayicilerle öğrencileri buluşturan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Deri Mühendisliği programında; fizik, kimya, matematik, biyoteknoloji ve mühendislik temel derslerinin yanı sıra; Deri Üretim Teknolojileri, Konfeksiyon, Fiziksel ve Kimyasal Testler, Pazarlama, İnovasyon, Girişimcilik, Deri Yüzey Tasarımı, Moda Tasarım Uygulamaları, Proses tasarımı, Çevre Teknolojileri, Giyim Teknolojileri ve Konforu, Ayakkabı Tasarımı ve Üretimine yönelik dersler okutulmaktadır. Temel mühendislik dersleri tüm program içinde %40 dolayında bir paya sahip olup, geri kalan kısım ise mesleki teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır.

Deri mühendisliği alanında çalışacak kimselerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Deri Mühendisliği.

Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise bu alanda eğitim veren birkaç önemli akademik kurumdan biri olması nedeniyle mezunlarımız yurt içinde ve yurt dışında oldukça iyi şartlarda iş bulma imkanına sahiptir. Bölümümüzden mezun olan mühendisler Türkiye’deki ve yurt dışındaki; Deri fabrikalarında, Kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, Deri konfeksiyon işletmelerinde, Deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, Ayakkabı tasarımı ve üretimi yapan firmalarında, Suni deri fabrikalarında, Mağaza zincirleri ve markaların satın alma departmanlarında, AR-GE kuruluşları ve laboratuvarlarda, Kamu kurum ve kuruluşlarında, Sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapma imkanları bulunmaktadır.

Bölüme giriş sırasında özel bir koşul bulunmamaktadır. Ancak bölüm mezunları, uluslararası ticaret yapan yerli ve yabancı firmalarda çalışacakları için, iyi derecede en az bir veya iki yabancı dil bilmelidir.

4 hafta zorunlu staj vardır.

Erasmus, IASTE ve Mevlana programları bulunmaktadır.

2017 DGS Kılavuzu’na göre Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, Ayakkabı Tasarımı, Ayakkabı ve Saraciye Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Deri Teknolojisi, Dericilik, Saraciye Tasarımı ve Üretimi önlisans programları mezunları lisans programına dikey geçiş yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Aylin dedi ki:

  Bazı kişilerin maksatlı olarak, aynı ifadeler ve farklı isimlerle farklı sitelerde olumsuz yorum yapmaları sebebiyle dayanamayıp yazmak istedim.
  Öncelikle, kendisini geliştiremeyen kişiler hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar başarılı olamazlar.
  Arkadaşlar, Deri Mühendisliği Bölümü Türkiye’deki tek bölüm ve sadece 20 öğrenci kontenjanına sahip.
  Diğer mühendislik dallarında her yıl binlerce mühendis mezun oluyor. İşletme, İktisat’tan her yıl on binlerce mezun çıkıyor.
  İş bulamıyorlar veya asgari ücretle çalışıyorlar. Tanıdığım onlarca arkadaşım, farklı mühendislik dallarından mezun ve evinde oturuyor.
  Deri Mühendisliği Bölümü mezunları, eğer yabancı dil olayını çözmüşse, iş bulmaması imkansız. Sadece deri fabrikalarında çalışma durumu da yok. Deri ürünleri sektörünün her alanında çalışma imkanı var.
  Son yıllarda mezunlar daha çok ünlü giyim markaları ve ayakkabı firmalarında mühendis olarak işe giriyorlar. Moda tasarım firmalarında çalışan mezun sayısı da az değil.
  Bölümden mezun olup yurt içinde ve yurt dışında çok başarılı olmuş yüzlerce mezun var (Tabi başarılı mezunların boş vakitleri olmadığı için yalan yanlış yorum yazma işleriyle uğraşmıyorlar)
  Bölümde okuyan öğrencilerin birçoğu da yurt dışına eğitime ve staja gidiyor. Diğer bölümlerde böyle bir kişisel gelişim ve tecrübe imkanını bulmanız çok zor.
  Sadece yabancı dil konusunda kendinizi geliştirin.
  Eğer 100-150 bin başarı sıralamasına sahipseniz sizin için ciddi bir kariyer şansı olabilir.