Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Cevher ve kömür hazırlama; üretilen doğal kaynakların; metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsar.

Hangi Dersler Var?

1. ve 2. yıl temel mühendislik dersleri (matematik-fizik-kimya), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri alınır. 3. ve 4. yıl ise mesleğe yönelik uzmanlık dersleri alınır..

Gereken Özellikler

Cevher Hazırlama Mühendisi olmak isteyenlerin;
- Matematik, fizik, kimya, doğal kaynaklar konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı,
- Doğayı ve doğal kaynakları seven,
- Yüksek yerlere tırmanabilen,
- Bir konuyu derinliğine araştırma isteği duyan,
- Açık havada, yer altında, güç pozisyonlarda çalışmaya dayanıklı,
- Tertipli ve düzenli çalışan,
- Ayrıntılara dikkat eden,
- İyi gözlem yapabilen, yaratıcı
- Esnek çalışma koşullarına uyumlu
kimseler olmaları gerekir.

Kazanılacak Ünvan

Meslek eğitimini başarıyla tamamlayanlara "Cevher Hazırlama Mühendisliği" lisans diploması ve "Cevher Hazırlama Mühendisi" unvanı verilir.

Çalışma Alanları

Cevher hazırlama mühendisleri, cevher ve kömür zenginleştirme tesislerinde, kömür yakan termik santrallerde, çimento fabrikalarında, kırmataş ve öğütme tesislerinde, briketleme ve petekleme tesislerinde, demir-çelik fabrikalarında, katı ve sıvı atık depolama ve arıtma tesislerinde, cam ve seramik fabrikalarında çalışabilirler. Şu anda Türkiye’de 80 cevher hazırlama tesisi, 50 kömür yıkama tesisi, 46 çimento fabrikası, 19 kömüre dayalı termik santral, 10 dolayında seramik ve refrakter malzeme fabrikası, 300 civarında kırmataş tesisi ve 23 öğütme tesisi bulunmaktadır.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Evet

Erasmus / Farabi / Mevlana

Evet

DGS İle Geçiş Var Mı?

Evet

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -
reklam