reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

“Biyomedikal Mühendisliği” tıp ve biyoloji gibi yaşayan organizmayla ilgilenen bilimlerle, mühendislik, matematik, fizik gibi fen alanındaki bilimlerin birleşiminden oluşan, disiplinler arası bir çalışma alanıdır. Biyomedikal Mühendisleri görev aldıkları alanlarda tıbbi cihazların, sistemlerin, insan vücuduna destek olan makinelerin tasarım, üretim, işletme, bakım/onarım ve kalibrasyon faaliyetlerinde bulunurlar ve bu faaliyetleri sağlık hizmeti veren kurumlar bünyesinde örgütleyip yönetirler. Günümüzde, Biyomedikal mühendislerinin yüksek teknolojili medikal cihaz üretme, fizyolojik ölçümler için yeni ve verimli metotlar geliştirme, medikal veri/sinyal işleme ve analiz etme, yapay organlar geliştirme vb. uygun gelişmeleri sağlık sistemine sunma gibi sorumlulukları bulunmaktadır.

Biyomedikal Mühendisliğe Giriş, İletişim Becerileri ve Akademik Raporlama I, Diferensiyel ve İntegral Hesap I, Fizik I, İnsan Biyolojisi, İletişim Becerileri ve Akademik Raporlama II, Diferensiyel ve İntegral Hesap II, Fizik II, Programlamaya Giriş (Java), İnsan Fizyolojisi, Biyomalzeme, Elektronik Cihazlar ve Devreler, Lineer Cebir ve Diferensiyel Denklemler, Modelleme ve Simulasyon, Biyomekanik, Sinyaller ve Sistemler, Mikrodenetleyicilere Giriş, Biyoistatistik, Fizyolojik Sinyaller ve Enstrümantasyon, Türk Dili ve Edebiyatı I, Klinik Mühendislik, Akışkanlar Mekaniği ve Isı Geçişine Giriş, Capstone Project, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Kontrol Sistemleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II ve seçmeli dersler bulunmakta.

Biyomedikal mühendisi olmak isteyenlerin,

- Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip,

- Fen alanına ilgi duyan,

- Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı,

- Ayrıntıları görebilen,

- Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekmektedir.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Biyomedikal Mühendisi” Lisans Diploması verilir.

Biyomedikal Mühendisliği, sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Biyomedikal Mühendisleri; - Medikal alet ve cihazlarının üretiminin yapıldığı işyerlerinde, - Resmi ve özel sağlık kuruluşlarında, dispanserlerde ve laboratuarlarda çalışabilirler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda “Eğitim Katılma Belgesi” ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler. Biyomedikal Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.