Reklam
Reklam

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri programının amacı, besin olarak yararlanılan tarla ve bahçe bitkilerinin üretimi, verimlerinin ve kalitelerinin artırılması, sürdürülebilirlik prensiplerinin uygulamaya aktarılması, modern üretim ve ıslah yöntemlerini başarılı bir şekilde kullanabilmesi ve ürünlerinin değerlendirilmesi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Ayrıca, çok uluslu tarımsal üretime dayalı şirketlerde çalışabilme özgüvenine ve becerisine sahip elemanlar yetiştirmek bölümün ana görevlerinden birisidir.

Hangi Dersler Var?

Botanik, Matematik, Kimya, Ekoloji, Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Bilgisayar,  Analitik kimya, Tarım Ekonomisi, Bitkisel Üretim ve Teknolojilerine Giriş, Zooloji, Genetik, Biyokimya, Toprak Bilimi, Biyosistem Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Tahıllar ve Yemeklik Dane Baklagiller, Bitki Fizyoloji, Bitki Çoğaltma Yöntemleri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri, Organik Sürdürülebilir Tarım, Bitkisel Ürünlerin Muhafazası ve Pazara Hazırlanması.

Gereken Özellikler

<p style="font-weight: 400;">Ziraat mühendisliğinin bitkisel üretim alanında eğitim görmek isteyenlerin;</p>
<p style="font-weight: 400;">- Fen bilimlerine, özellikle kimya, biyoloji alanına ilgili ve bu alanda başarılı,</p>
<p style="font-weight: 400;">- İnceleme, araştırma merakına sahip,</p>
<p style="font-weight: 400;">- Açık havada çalışmaktan zevk alan ve bitki yetiştirmekten hoşlanan,</p>
<p style="font-weight: 400;">- İnsanlarla kolay iletişim kurabilen</p>
<p style="font-weight: 400;">kimseler olmaları gerekir.</p>

Kazanılacak Ünvan

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Bitkisel Üretim” önlisans diploması verilir.

Ziraat Mühendisi unvanı

Çalışma Alanları

Bitkisel üretim teknikeri özel işyerlerinin yanı sıra; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı kurumlar ile Araştırma Enstitülerinde tekniker olarak çalışabildikleri gibi özel sektörde de değişik birimlerde görev alabilirler. Fidan-Fide üretim tesisi, tarla, bahçe ve süs bitkileri üretim ve satışının yapıldığı işletmeler, tarımsal ilaç satış yerleri, tıbbi ve aromatik bitki üretim yerleri, peyzaj uygulama işletmeleri, belediyelerin park-bahçe müdürlüklerinde de çalışabilirler.

Özel Koşul Var Mı?

Evet

Zorunlu Staj Var Mı?

Evet

Erasmus / Farabi / Mevlana

Evet

DGS İle Geçiş Var Mı?

Evet

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - İngilizce Sahip Olmak (Have got/ Has got) - İngilizce There is or There are (Vardır) - İngilizce Emir Cümleleri (Imperatives) - İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - İngilizce Active-Passive Voice (Etken-Edilgen) - Coğrafi Bilgi Sistemleri (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -