reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri programının amacı, besin olarak yararlanılan tarla ve bahçe bitkilerinin üretimi, verimlerinin ve kalitelerinin artırılması, sürdürülebilirlik prensiplerinin uygulamaya aktarılması, modern üretim ve ıslah yöntemlerini başarılı bir şekilde kullanabilmesi ve ürünlerinin değerlendirilmesi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Ayrıca, çok uluslu tarımsal üretime dayalı şirketlerde çalışabilme özgüvenine ve becerisine sahip elemanlar yetiştirmek bölümün ana görevlerinden birisidir.

Botanik, Matematik, Kimya, Ekoloji, Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Bilgisayar,  Analitik kimya, Tarım Ekonomisi, Bitkisel Üretim ve Teknolojilerine Giriş, Zooloji, Genetik, Biyokimya, Toprak Bilimi, Biyosistem Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Tahıllar ve Yemeklik Dane Baklagiller, Bitki Fizyoloji, Bitki Çoğaltma Yöntemleri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri, Organik Sürdürülebilir Tarım, Bitkisel Ürünlerin Muhafazası ve Pazara Hazırlanması.

Bitkisel üretim teknikeri olmak isteyenlerin;

- Araştırma ve gözlem yeteneği gelişmiş,

- Koku alma duyusu gelişmiş,

- Fen bilimlerine ilgi duyan (Biyoloji ve Kimya),

- Bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanan,

- Sabırlı, insanlarla iletişimi iyi,

- Dikkatli, sorumluluk sahibi, risk alabilen ve tedbirli,

- Sorunlara çözüm üretebilen, kimseler olmaları gerekir.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Bitkisel Üretim” önlisans diploması verilir.

Ziraat Mühendisi unvanı

Bitkisel üretim teknikeri özel işyerlerinin yanı sıra; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı kurumlar ile Araştırma Enstitülerinde tekniker olarak çalışabildikleri gibi özel sektörde de değişik birimlerde görev alabilirler. Fidan-Fide üretim tesisi, tarla, bahçe ve süs bitkileri üretim ve satışının yapıldığı işletmeler, tarımsal ilaç satış yerleri, tıbbi ve aromatik bitki üretim yerleri, peyzaj uygulama işletmeleri, belediyelerin park-bahçe müdürlüklerinde de çalışabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.