reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi

Beslenme ve Diyetetik Programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda sürdürülecek kaliteli projelerle araştırma-geliştirme çalışmaları gerçekleştirmektir. Hedefimiz; sağlık ve beslenme alanında çağın ihtiyaçlarını karşılayacak donanımlı, mesleki ve bilimsel alanda yetkin, araştırmacı, paylaşımcı, insan haklarına saygılı, toplumsal sorumluluk sahibi, ilkeli ve etik değerleri benimsemiş, bireyin ve toplumun sağlık düzeyini geliştirmeyi hedefleyen, çağdaş ve topluma yararlı bireyleri topluma kazandırmaktır.

Temel Kimya, Ekonomi, Beslenme İlkeleri, Beslenme Ekonomisi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Sağlık Antropolojisi ve Sosyolojisi, Besin Hazırama ev Pişirme Teknikleri, Bilimsel Kaynaklara Ulaşma ve Raporlama, Mikrobiyoloji, Anatomi, Fizyoloji, Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık, Etik ve Sağlık, Hastalıklarda Diyet Tedavisi, Ana ve Çocuk Beslenmesi, Biyoistatistik, Besin Kontrolü ve Mevzuatı, İşletme Bilgisi, Toplu Beslenme Yapılan Kurumlarda Beslenme.

Aday diyetisyenlerin sağlık alanına karşı meraklı, iletişim becerileri kuvvetli, araştırmacı ve ekip ruhuna sahip olmaları beklenir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan kişi “Diyetisyen” veya “Beslenme Uzmanı” unvanı alır.

Beslenme ve Diyetetik son derece geniş bir kapsam ve yeni istihdam alanı çeşitliliğine sahiptir. Sağlıkta özel sektörde ve kamu kurumlarında bu program tarafından yetiştirilecek insangücüne gereksinim duyulmaktadır. Diyetisyen, uluslararası meslek sınıflamasında Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve benzeri diğer mesleklerle birlikte sağlık sınıfı içinde yer almaktadır. Mezunlar akademisyenliğin yanısıra; yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevleri, anaçocuk sağlığı, toplum sağlığı, özel diyet polikliniklerinde araştırıcı, eğitici, tedavi ve rehabilite edici olarak hizmet vermektedirler. Ayrıca mezunlar; diğer toplu beslenme yapılan kurumlarda, besin ve beslenmeyle ilgili özel veya kamu kuruluşlarında yönetici, araştırıcı ve eğitici olarak da çalışabilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.