Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Avrupa Birliği İlişkileri bölümü, dünya ve özellikle Avrupa ile entegrasyon sürecinde bulunan Türkiye’de,  Türk kamu ve özel sektörüne katkılarda bulunacak, Türkiye – AB ilişkileri ve tam üyelik ile tam üyelik sonrası süreçteki görüşmeler aşamasında gerekli çalışmaları yapacak, nitelikli, dil bilen uzmanlar yetiştirmek ve ülkemizin çağdaşlaşma programına katkıda bulunmak amacıyla eğitim ve araştırma yapar.

Hangi Dersler Var?

Program, hukuk, siyaset bilimi, ekonomi, işletme ve finans ve sosyoloji dallarını da içeren kapsamlı bir müfredata sahip.

Gereken Özellikler

- Sosyal Bilimlere, özellikle ekonomi, işletme, sosyoloji, hukuk konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
- Birliğe üye ülkelerden herhangi birinin dilini öğrenmeye istekli olan,
- Genel kültür düzeyi ve başkaları ile iletişim kurabilme yeteneği gelişmiş,
- Seyahat etmekten hoşlanan
kimseler olmaları gerekir.

Kazanılacak Ünvan

Uluslarası İlişkiler bölümü mezunu unvanı ile mezun olacaklar.

Çalışma Alanları

İki yabancı dil bilen ve temel disiplinlerde geniş bir donanıma sahip olması beklenen Avrupa Birliği İlişkileri mezunları kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında görev alabilirler. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Dışişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıkların ilgili AB birimleri, Devlet Planlama Teşkilatı, uluslararası danışmanlık şirketleri, uluslararası örgütler, farklı sivil toplum örgütlerinin ve düşünce kuruluşlarının ilgili birimleri ve medya şirketleri AB mezunlarının çalışabilecekleri kurumlar arasındadır.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Yok

Erasmus / Farabi / Mevlana

Evet

DGS İle Geçiş Var Mı?

Evet

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
18 milyon öğrencinin karne heyecanı uzaktan yaşandı - 6. Sınıf Farklı Cisimlerde Üretilen Sesler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sesin Yayılması Konu Anlatımı - 6. Sınıf Ses ve Özellikleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmeleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yenilebilir Enerji Kaynakları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yenilemez Enerji Kaynakları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Binalarda Isı Yalıtımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Isı Yalıtımı Konu Anlatımı -