reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Hakkında Bilgi

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Hakkında Bilgi

Okullarda, klüplerde, üniversitelerde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı kuruluşlarda ve diğer kuruluşlarda; sporcuların ferdi veya toplu olarak, ihtisasları dahilindeki her türlü spor faaliyetlerinde, sportmenlik anlayışı içinde, uluslararası kural ve tekniklere uygun olarak eğitilmesini sağlayan, sporun esaslarını, teknik prensiplerini ve kurallarını öğreten ve alanındaki gelişmeleri takip eden kişidir.   Antrenörler sporun dalına göre değişik isimlerle anılırlar. Örneğin, futbol antrenörü, basketbol antrenörü (koç), güreş antrenörü gibi.

Temel eğitim programında; Spor Anatomisi, Spor Fizyolojisi, Antrenman Bilgisi, Spor ve Beslenme,Spor Psikolojisi, Sporda Yönetim, Teşkilatlanma ve Organizasyon, Spor Hekimliği (İlkyardım, Masaj ve Sakatlanma), Spor Sosyolojisi dersleri okutulmaktadır.

Özel eğitim programında; Özel Antrenman Bilgisi, Spor Dalı Teknik ve Taktikleri, Spor Dalı Oyun Kuralları, Sporda Gözlem, Ölçme ve Değerlendirme dersleri okutulmaktadır.

- Spora ilgili, yetenekli ve bu alanda başarılı,

- Bedence güçlü ve dayanıklı, göz-el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,

- İnsanları seven ve çabuk iletişim kurabilen,

- Tutarlı, güvenilir, otoriter, disiplinli,

- Bir grubu yönetecek özelliklere sahip,

kimseler olmaları gerekir.

Branşları ile ilgili Antrenörlük belgesine sahip olurlar. Spor Yöneticiliği bölümünü bitirenler Spor Yöneticisi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü bitirenler Beden Eğitimi Öğretmeni olurlar.

Genelde antrenörler; açık, kapalı, toprak, çim sahalarda, kapalı spor salonlarında, diğer özel yapılmış spor alanlarında ve soyunma odalarında görev yaparlar. Bu meslek genelde ayakta yürütülür ve yorucudur. Antrenmanlar sırasında; yürüme, koşma, eğilme, çömelme, dönme, uzanma gibi fiziksel hareketleri sıkça yaptıkları için, burkulma, incinme, kırılma, kanama ve çarpışma gibi kazalara maruz kalabilirler. Antrenörler spor türüne göre çeşitli güç şartlarda (kar, yağmur, çamur, soğuk, sıcak gibi), gürültülü ortamlarda görev yaparlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.