reklam
reklam

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

Aile ve kurumların yerel, ulusal, evrensel düzeyde tatminkâr bir yaşam kalitesinin temel fonksiyonları olan ekonomik, psikososyal, fiziksel refahını sağlamaya ve yükseltmeye yönelik eğitim,  araştırma ve yayın yapmaktır. Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, besin/gıda teknolojisi, ev yönetimi ve beslenme alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kişiler yetiştirmektir.

Aile ve tüketici bilimlerine giriş, aile kaynakları yönetimi, temel kimya, sosyolojiye giriş, temel psikoloji, istatistiğe giriş, hukuka giriş, kişisel ve toplumsal sağlık, kadın ve toplum.

Sosyal bilimlere ilgi duyan,

İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı,

Ayrıntılara dikkat eden,

Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,

İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,

Dikkatli, işine özen gösteren,

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,

Mesleğin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,

Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,

Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,

Girişimci, yaratıcı

kimseler olmaları gerekir.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ''Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni" lisans diploması verilir.

Sosyal ekonomik, politik sorunlara yol açabilecek olumsuz yaşam koşullarına ilişkin olarak aileleri bilinçlendirme amaçlı eğitim alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı meslek liselerinde Besin/Gıda teknolojisi-Ev Yönetimi ve Beslenme Öğretmeni olarak istihdam edilirler.

Kendi branşı dışında ayrıca aylık karşılığı okutabileceği dersler ; Kurum Beslenmesi, Mutfak Hizmetleri, Kat Hizmetleri, Servis Hizmetleri,

Pastacılık bölüm alan ve dallarının ortak alan ,teorik ve uygulamalı meslek dersleri, Kafeterya İşletmeciliği Turizm ve Otelcilik , Yat Kaptanlığı Mutfak Yaşlı Hizmetleri ile,Diğer alanların beslenme alanına teorik ve uygulamalı meslek dersleri, Alanın /dalın teorik ve uygulamalı diğer meslek dersleri ve Halk Eğitim Merkezlerinde yönetici ve kurs öğretmenliği yapabilirler.

Yemek fabrikası, restaurant, kuru temizleme atölyesi, catering (ev işi yemek yapma-satma), temizlik şirketi, dekoratif eşya dizaynı ve pazarlama işlerinde kendi işyerlerini açabilirler. Televizyon, radyo ve gazete gibi medya kuruluşlarında branşları doğrultusunda programcı ve yönetici olarak görev alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.