Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Aile ve kurumların yerel, ulusal, evrensel düzeyde tatminkâr bir yaşam kalitesinin temel fonksiyonları olan ekonomik, psikososyal, fiziksel refahını sağlamaya ve yükseltmeye yönelik eğitim,  araştırma ve yayın yapmaktır. Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, besin/gıda teknolojisi, ev yönetimi ve beslenme alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kişiler yetiştirmektir.

Hangi Dersler Var?

Aile kaynakları yönetimi
Kurumlarda fiziksel çevre ve yönetimi
Tüketici hakları
Kadının statüsü
Konut sağlık ilişkisi
Aile politikaları
Kadın ve toplumsal cinsiyet
Evlilik ve aile
Sürdürülebilirlik ve çevre
Tüketici eğitimi
Tüketici davranışları
Aile ve cinsiyet rolleri
Verimlilik ilkeleri
Yoksulluk ve aile
Aile finansı
Aile hukuku
Yaşlı bakım modelleri
Ailede kriz yönetimi

Gereken Özellikler

Sosyal bilimlere ilgi duyan,

İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı,

Ayrıntılara dikkat eden,

Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,

İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,

Dikkatli, işine özen gösteren,

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,

Mesleğin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,

Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,

Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,

Girişimci, yaratıcı

kimseler olmaları gerekir.

Kazanılacak Ünvan

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ''Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni" lisans diploması verilir.

Çalışma Alanları

Sosyal ekonomik, politik sorunlara yol açabilecek olumsuz yaşam koşullarına ilişkin olarak aileleri bilinçlendirme amaçlı eğitim alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı meslek liselerinde Besin/Gıda teknolojisi-Ev Yönetimi ve Beslenme Öğretmeni olarak istihdam edilirler.

Kendi branşı dışında ayrıca aylık karşılığı okutabileceği dersler ; Kurum Beslenmesi, Mutfak Hizmetleri, Kat Hizmetleri, Servis Hizmetleri,

Pastacılık bölüm alan ve dallarının ortak alan ,teorik ve uygulamalı meslek dersleri, Kafeterya İşletmeciliği Turizm ve Otelcilik , Yat Kaptanlığı Mutfak Yaşlı Hizmetleri ile,Diğer alanların beslenme alanına teorik ve uygulamalı meslek dersleri, Alanın /dalın teorik ve uygulamalı diğer meslek dersleri ve Halk Eğitim Merkezlerinde yönetici ve kurs öğretmenliği yapabilirler.

Yemek fabrikası, restaurant, kuru temizleme atölyesi, catering (ev işi yemek yapma-satma), temizlik şirketi, dekoratif eşya dizaynı ve pazarlama işlerinde kendi işyerlerini açabilirler. Televizyon, radyo ve gazete gibi medya kuruluşlarında branşları doğrultusunda programcı ve yönetici olarak görev alabilirler.

Özel Koşul Var Mı?

Evet

Zorunlu Staj Var Mı?

Erasmus / Farabi / Mevlana

DGS İle Geçiş Var Mı?

Evet

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Limit
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
18 milyon öğrencinin karne heyecanı uzaktan yaşandı - Polimer Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Pazarlama (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - 6. Sınıf Farklı Cisimlerde Üretilen Sesler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sesin Yayılması Konu Anlatımı - 6. Sınıf Ses ve Özellikleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmeleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yenilebilir Enerji Kaynakları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yenilemez Enerji Kaynakları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Yakıtlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yakıtlar Konu Anlatımı -
reklam