Reklam
Reklam

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

A+
A-


Bölüm Hakkında Bilgi

Aile ve kurumların yerel, ulusal, evrensel düzeyde tatminkâr bir yaşam kalitesinin temel fonksiyonları olan ekonomik, psikososyal, fiziksel refahını sağlamaya ve yükseltmeye yönelik eğitim,  araştırma ve yayın yapmaktır. Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, besin/gıda teknolojisi, ev yönetimi ve beslenme alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kişiler yetiştirmektir.

Hangi Dersler Var?

Aile kaynakları yönetimi
Kurumlarda fiziksel çevre ve yönetimi
Tüketici hakları
Kadının statüsü
Konut sağlık ilişkisi
Aile politikaları
Kadın ve toplumsal cinsiyet
Evlilik ve aile
Sürdürülebilirlik ve çevre
Tüketici eğitimi
Tüketici davranışları
Aile ve cinsiyet rolleri
Verimlilik ilkeleri
Yoksulluk ve aile
Aile finansı
Aile hukuku
Yaşlı bakım modelleri
Ailede kriz yönetimi

Gereken Özellikler

Sosyal bilimlere ilgi duyan,

İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı,

Ayrıntılara dikkat eden,

Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,

İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,

Dikkatli, işine özen gösteren,

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,

Mesleğin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,

Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,

Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,

Girişimci, yaratıcı

kimseler olmaları gerekir.

Kazanılacak Ünvan

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ''Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni" lisans diploması verilir.

Çalışma Alanları

Sosyal ekonomik, politik sorunlara yol açabilecek olumsuz yaşam koşullarına ilişkin olarak aileleri bilinçlendirme amaçlı eğitim alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı meslek liselerinde Besin/Gıda teknolojisi-Ev Yönetimi ve Beslenme Öğretmeni olarak istihdam edilirler.

Kendi branşı dışında ayrıca aylık karşılığı okutabileceği dersler ; Kurum Beslenmesi, Mutfak Hizmetleri, Kat Hizmetleri, Servis Hizmetleri,

Pastacılık bölüm alan ve dallarının ortak alan ,teorik ve uygulamalı meslek dersleri, Kafeterya İşletmeciliği Turizm ve Otelcilik , Yat Kaptanlığı Mutfak Yaşlı Hizmetleri ile,Diğer alanların beslenme alanına teorik ve uygulamalı meslek dersleri, Alanın /dalın teorik ve uygulamalı diğer meslek dersleri ve Halk Eğitim Merkezlerinde yönetici ve kurs öğretmenliği yapabilirler.

Yemek fabrikası, restaurant, kuru temizleme atölyesi, catering (ev işi yemek yapma-satma), temizlik şirketi, dekoratif eşya dizaynı ve pazarlama işlerinde kendi işyerlerini açabilirler. Televizyon, radyo ve gazete gibi medya kuruluşlarında branşları doğrultusunda programcı ve yönetici olarak görev alabilirler.

Özel Koşul Var Mı?

Evet

Zorunlu Staj Var Mı?

Erasmus / Farabi / Mevlana

DGS İle Geçiş Var Mı?

Evet

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Saatler – Saat nasıl söylenir? - İngilizce Kibarca İstemek (Can/Will/Could/Would) (Polite Requests) - 2021 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Akdeniz Üniversitesi (ANTALYA) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -