LYS ortalamaları yükseldi, tercihler nasıl etkilenecek?

LYS ortalamaları yükseldi, tercihler nasıl etkilenecek? Yaklaşık 2 milyon adayın merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı. Matematik Sınavı’nda (LYS-1) tartışmalı uzay analitiği ile ilgili iki soru iptal edildi. 2017 LYS sonuçlarında en dikkat çeken nokta ise LYS testlerinde başta matematik olmak üzere testlerin yapılma ortalamalarının geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında yükselmesi oldu.

Peki LYS testlerinin ortalamalarının yükselmesinin nedeni ne oldu?

Önce hatırlayalım 2017 LYS’de adayların karşısına çok önemli iki değişiklik çıktı. Bunlardan biri 5 oturumlu her LYS’de 3 tane açık uçlu sorunun yer almasıydı. Yani LYS’de tüm sınavlara giren aday her sınavda 3 olmak üzere toplam 15 tane açık uçlu soru çözdü. Bu soruların bir başka özelliği ise yanlışların doğruları götürmeyecek olmasıydı. Tıpkı TEOG sınavlarında olduğu gibi adaylar bu soruları yanlış yapsa da doğru cevapları etkilenmeyecekti. Yani 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulaması bu sorular için geçerli değildi.

LYS ORTALAMALARI YÜKSELDİ, TERCİHLER NASIL ETKİLENECEK?

LYS’deki bir başka değişiklik ise Matematik Sınavı’nda (LYS-1) yer alan ve en düşük yapılma ortalamasına sahip 30 soruluk geometri testinin kaldırılması oldu. 30 geometri soruları matematik testinin içine girdi. Bu durum puanların ağırlıklandırılmasını değiştirdi, MF ve TM puanlarında hesaplamaları etkiledi. Geometri sorularının matematik testinin içinde yer alması ise bu soruların ağırlığının yükselmesine neden oldu. Çünkü matematik sorularının etkisi de yükseldi.

LYS-1’DE İKİ SORU DA İPTAL EDİLİNCE

Matematik testlerinin yapılma ortalamaları üzerinde etkili olan bir başka nokta da LYS-1’de iki sorunun iptal edilmesi oldu. Bu yıl geçen yıl olduğu gibi adaylar iptal edilen soruları doğru kabul etmiş olmadı. Tersine LYS-1’de matematik testinde değerlendirme 80 soru yerine 78 sorudan hesaplandı. Yani hesaplama iki iptal sorunun düşülerek, 78 soru üzerinden yapılmasına neden oldu. Bu da soruların değerinin yükselmesi sonucuna neden oldu.

MATEMATİK ORTALAMALARI NASIL YÜKSELDİ?

İki sorunun iptali, geometri sorularının matematik testinin içine girmesiyle bu testin ağırlığının yükselmesi ve yanlış açık uçlu cevapların etkisiz olması matematik ortalamalarına da yansıdı. Matematik Sınavı’nın sorularının yapılma ortalaması tüm adaylar için 15.68 oldu. Oysa geçen yıl tüm adaylar için geometri testinin yapılma ortalaması 4.22, matematik testinin ise 9.85 olmuştu.

KOLAY SORULAR FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ ORTALAMARI YÜKSELDİ

LYS’nin Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) tamamlandığında hem adaylar hem de uzmanlarsoruları kolay diye nitelendirmişti. Bu durum da LYS-2’nin fizik, kimya ve biyoloji testlerinin yapılma ortalamalarını olumlu etkiledi. Yine burada da her testten 1 sorunun açık uçlu olması ve yanlış yapıldığında etkisiz olması da ortalamaların yükselmesinde etkili oldu. Bu durumad da her biri 30’ar sorudan oluşan testlerin yapılma ortalamaları şöyle gerçekleşti.

Fizik testinde ortalama 6.82, kimyada 10.23, biyolojide 10.13 oldu. Bunlar geçen yıl sırasıyla 5.03, 9.53 ve 7.73 olmuştu.

EDEBİYAT COĞRAFYA SINAVI (LYS-3) TESTLERİ NE OLDU?

Edebiyat Coğrafya(LYS-3) testlerinden 50 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı’nın ortalaması 21.80, Coğrafya-1 ortalaması 9.30 oldu. Bu yıl geçtiğimiz yıla göre edebiyat soruları öğrencileri yansımıştı. Geçen yıl edebiyat soruları ise kolaydı. Geçen yıl bu ortalama edebiyatta 27.36 olmuştu. Coğrafya-1 ortalaması ise 7.88’di.

LYS-4 VE LYS-5 ORTALAMALARI NE OLDU?

Sosyal Bilimler Sınavı’nın (LYS-4) ortalamalarına bakacak olursak:

44 soruluk tarih testinde ortalama 17.70 olurken14 soruluk Coğrafya-2’de ortalama 5.19, felsefe grubunda ise 11.90 oldu. 80 soruluk Yabancı Dil Sınavı’nda (LYS-5) Almanca’da ortalama 28.85, Fransızca 31.14, İngilizce 22.73 oldu.

TERCİHLER 18 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

LYS sonuçları ile birlikte adayların okul notları da eklenerek hesaplanan tercihte kullanacakları YGS ve LYS yerleştirme puanları ve başarı sıraları da açıklanmış oldu. Adaylar 18-26 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapabilecekler. Tercih listelerine 24 program alabilecekler. LYS’de 180 ve üzerinde puan alanlar lisans programlarını, YGS’de 150 ve üzerinde puan alanlar ile önlisans programlarını tercih edebilecek.

LYS TERCİHLERİ NASIL ETKİLENECEK?

Bu yıl özellikle matematik ile fizik, kimya ve biyoloji testlerindeki ortalamaların yükselmesinin adayların puanlarına nasıl yansıyacağını Fen Bilimleri Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt’a sorduk. İşte yanıtı:

“Geometri soruları matematik içine girince değerleri arttı. 2 soru iptali kalan 78 sorunun değerini artırdı. Özellikle 3 tane açık uçlu soruyu yanlış yapanların doğruları etkilenmedi. Fizik, kimya ve biyolojinin kolay soruları da ortalamayı yükseltti. Özellikle MF puan türlerinde MF-3 ve MF-4’te puanlar geçen yıla göre daha yüksek ama başarı sıraları yüksek gelir. Geçen yıl da Edebiyat soruları çok kolaydı bu yıl normal seviyedeydi. Bu da TM puan grubunda başarı sıralarının yüksek olmasını sağlar.”

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Ygs de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Lys de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

LYS VE YGS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bölümler Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Pervin Kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 40 + 6 kaçtır?


Basari Sıralamaları