LYS-1 soru analizleri yorumları

Adayların çok zor olarak nitelendirdikleri ve erken çıktıkları Matematik Sınavı’nda (LYS-1) 2 sorunun müfredat dışı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

İşte eğitimcilerin LYS-1 ile ilgili yorumları:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

MATEMATİK: Matematik soruları genel anlamda normaldi. Eleyici olan 4-5 soru vardı ve iyi hazırlanmış olan sorulardan oluşuyordu. Kolay olan sorular rahat yapılabilecek düzeydeyken, zor olan sorular gerçekten zorluk düzeyi çok yüksekti. Zorluk derecesi yüksek olan 4-5 sorunun daha çok üst gruptaki adayları sıralamaya yönelik olduğu yorumu yapılabilir. Ayrıca öğrenciler Matematik’teki açık uçlu kısa cevaplı sorularda genel anlamda zorlandıklarını ve boş bırakabildiklerini de belirttiler.

GEOMETRİ: ÖSYM; bu yılın değil, geçen yılın müfredat programına bakarak sınavı hazırlamış. 4 yıl önce yenilenen ve bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin okuduğu müfredatta olmayan Uzay Analitiği konusundan 2 soru sorulmuş. Adayların 1 hafta sonra girecekleri sınavlarda psikolojik olarak etkilenmemeleri için bir an önce ÖSYM yetkilileri tarafından bu soruların iptal edileceği ile ilgili açıklama yapılması gerekiyor. Ayrıca çok sayıda öğrencimiz müfredat dışı bu 2 sorunun iptali ile ilgili ÖSYM’ye başvuru yapacaklarını da söylüyorlar.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ:
MATEMATİK: Öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, bu yıl ki sınav; soru tipleri ve dağılımlarıyla önceki yıllardaki LYS-1 dağılımlarına benzerlik göstermektedir. Sınavın zorluk düzeyinin de geçen seneki sınava benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Açık uçlu soruların testin sonunda yer aldığını ve iki adet matematik açık sorusundan birinin bölünebilme, diğerinin integral sorusu olduğu, bir adet geometri açık uçlu sorusunun da üçgende açı konusundan sorulduğunu gözlemlenmiştir.

GEOMETRİ: Geometride üçgenler konusundan beklenenden fazla soru sorulduğunu, önceki yıllarda sıkça sorulan katlama ve çizime dayalı soruların sorulmadığını; ayrıca uzayda doğru-düzlem denklemleri konusundan sorulan iki sorunun müfredat dışı olabileceği ihtimali bulunmaktadır. Soruların yayınlanmasından sonra bu durum netlik kazanacaktır.

DOĞA KOLEJİ

MATEMATİK: 2017 LYS-1 de Matematik geometri soruları ilk kez aynı kitapçıkta uygulandı. Öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, bilgi düzeyi ağır bir sınav olduğu kanaatindeyiz. Bu yıl ilk defa kullanılan açık uçlu son üç soru üçgende açı, integral ve bölünebilme kuralından geldi. Bölünebilme sorusunun ayırt edici olduğu görüldü. Soru dağılımları ve zorluk düzeyleriyle ilgili geçen yıla göre bazı değişiklikler vardı. Matematik testinde soruların bazıları ayırt edici düzeyde, yorum gücüne dayalı ve fazla işlem gerektiren sorulardı. Her yıl öğrencileri zorlayan integral ve türev soruları önceki yıllara paralellik göstermektedir. Müfredatta anlatıldığı kapsamının dışında, toplam sembolünün trigonometri sorusunun içinde olduğu bir soru ve bir soruda da toplam sembolünün kullanıldığı görüldü.

GEOMETRİ: Müfredat dışı (uzay analitiği) 2 soru olduğu görüldü. Sorulardan şekil çizdirmeye yönelik soru yoktu. Katı cisim sorularının da zorluğu dikkat çekti. Geometri bu sene zorlayan alan oldu. Bu sebeple Türkiye matematik ortalamasının ciddi oranda düşeceğini tahmin ediyoruz.

UĞUR OKULLARI

Bugün uygulanan LYS-1 Matematik sınavında, ilk defa bu sene matematik ve geometri soruları aynı kitapçık içinde yer almıştır. Ayrıca üç tane açık uçlu soru sorulmuştur. Öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, sorulan açık uçlu soruların ilki üçgende açı, ikincisi bölünebilme, üçüncüsü ise integral konusundandır. Öğrencilerimizin vermiş olduğu bilgilere göre, müfredat dışı sorular olduğu belirtilmektedir. ÖSYM tarafından sorular yayımlandıktan sonra soruların müfredata uygunluğu incelenerek detaylı açıklama yapılacaktır.

NESİBE AYDIN EĞİTİM KURUMLARI

Sınavdan çıkan öğrencilerimizin geri dönütleri doğrultusunda, 11 Haziran 2017 Pazar günü yapılan, LYS-1 (Matematik) sınavında, R3 analitik konusunda müfredat dışı 2 soru sorulmuştur. R3 analitik konusunun MEB’in 01.01.2013 tarihli ve 9 sayılı Ortaöğretim Matematik dersi 9,10,11 ve 12.sınıflar öğretim programı konulu kararı ile 2017 müfredatında yer almadığı görülmektedir. Ayrıca bu konu MEB tarafından lise ve dengi okullara dağıtılan 2017 yılı Matematik ders kitaplarında da yer almamıştır. Bu iki sorunun öğrencilerde zaman ve motivasyon kaybına neden olduğu açıktır. Bu nedenle bu sınavın, 80 soru üzerinde değil de, 78 soru üzerinden değerlendirilmesinin daha uygun olacağı görüşündeyiz. Yapılan ilk değerlendirmelere göre sınavın, 2015 ve 2016 sınavlarıyla benzer zorlukta olduğu anlaşılmıştır.

Ygs de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Lys de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

LYS VE YGS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bölümler Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 1 kaçtır?