Kök Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Kök Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Kök Nedir? Kök Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Kök nedir, Kök nasıl yazılır tdk, Kök anlamı tdk, Kök Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Kök – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Kök  kelimesinin anlamı:

Kök Biyoloji Terimi Olarak Kök:
Bitkinin toprak altında kalan kısmıdır. Bitkiyi toprağa bağlar. Gövdenin boşlukta gelişmesine yardımcı olur. Topraktan su ve suda çözünmüş madensel tuzların alınmasını sağlar. Bazı bitkilerde de yedek besin depo eder.

Kök Türkçe-Dil Bilgisi Terimi Olarak Kök:
Bir sözcüğün üzerinde bulunan bütün ekler atıldığında anlamlı olarak kalabilen en küçük parçadır. Örnek : Bal, kaş, göz, el

Kök Tarih Terimi Olarak Kök:
(Eski Türkler’de) Gök rengi, gökyüzü, mavi, lacivert, yeşil, hava, sema.

Kök Kimya Terimi Olarak Kök:
İyon hâlindeki atom grubu.

Kök Ağız ve Diş Sağlığı Terimi Olarak Kök:
Dişi çeneye bağlayan diş yapısı.

Türk Dil Kurumu’na göre Kök  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bilişim Terimleri Sözlüğü – 1981
kök
İngilizce: radix, Fransızca: base (de numération)
Bir köksel sayılama dizgesinde bir basamağın ağırlığını elde etmek üzere, bir alt sıradaki basamağın ağırlığının çarpılması gereken katsayı, örn. onlu sayılama dizgesinde her sayı yerinin kökü 10’dur. “Taban” sözcüğü, örneği kayan ayrımlı gösterim dizgesinde görülen, matematiksel kullanıma ayrılarak, bu anlam için kullanılmamalıdır.

Kimya Terimleri Sözlüğü – 1981
kök
Türkçe: cezir, radikal, İngilizce: radical, Fransızca: radical, Almanca: Radikal
1. Çok kısa yaşamlı olup başka kök ya da moleküllerle hızla tepkime veren ve tek sayılı elektron bulunduran atom ya da molekül (Örn. BrCH3). 2. Olağan koşullarda çevresinden yalıtılamayan, ancak birçok tepkimeden nitelik değiştirmeden geçebilen atom kümesi (Örn. -NO3).

Kimya Terimleri Sözlüğü – 2007
kök
Türkçe: cezir, radikal, İngilizce: radical, Fransızca: radical, Almanca: Radikal
1. Çok kısa yaşamlı olup başka kök ya da moleküllerle hızla tepkime veren ve tek sayılı elektron bulunduran atom ya da molekül (Örn. BrCH3). 2. Olağan koşullarda çevresinden yalıtılamayan, ancak birçok tepkimeden nitelik değiştirmeden geçebilen atom kümesi (Örn. -NO3).

Tarım Terimleri – 1949
kök
Türkçe: cezir, Diğer: wurzel

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
kök
Türkçe: cezir, cezrî, Fransızca: radical
(köksel) (kimya)

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
kök
Türkçe: cezir, Fransızca: racine
(biyoloji ,botanik,matematik)

Dilbilgisi Terimleri Sözlüğü – 1972
kök
Türkçe: cezir, İngilizce: root, Fransızca: racine, Almanca: Wurzel
Sözcüğün, ekleri ayrıldıktan sonra, geriye kalan anlamlı bölümü: Evlendirilmek sözcüğünün kökü ev, başlatılmak sözcüğünün kökü baş yapılmalı sözcüğünün kökü yap vb.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
kök
Türkçe: cezr, İngilizce: root, Fransızca: racine, Almanca: Wurzel
1. Bitkinin toprak altında gelişen, topraktaki tuzları ve suyu emen, bitkiyi toprağa bağlayan, karbohidratları depo eden, hormon sentezleyen ve yer çekimi doğrultusunda büyüyen yapısı. 2. Dişin, saçın, tırnağın gömülü kısımları.

Dilbilim Terimleri Sözlüğü – 1949
kök
Türkçe: cezir, Fransızca: racine
Bir kelimenin, şekil öğeleri çıkarıldıktan sonra artık daha yalın bir hale konamıyan kısmı, ki bir kelime ailesi üyelerinde ya değişiksiz veya değişik olarak görünür (bk. Gövde, Köken, Taban). Bopp’tan beri, kökleri ikiye ayırırlar: bir şeyi gösterip belirtmeye yarayan GÖSTERMELİK veya ZAMİRLİK (indicative ou pronominale) kökler ile bunların dışında kalan ve bir şeyin niteliğini gösteren HABERLİK, YÜKLEMLİK, KAVRAMLIK véya FİİLLİK (attributive, predicative, significative ou verbale kökler.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
kök
İngilizce: root, Fransızca: racine, Almanca: Wurzel
Kelimelerin bütün yapım ve çekim eklerini çıkardıktan sonra ayrılamayan ve esas (temel) anlamı taşıyan bölümü: ye-, sor-, kış, el(elig), al-, dur-, yol, ver- vb.

Türk Dünyası Gramer Terimleri Kılavuzu – 1997
kök
Azerbaycan Türkçesi: kök; Türkmen Türkçesi: kök; Gagauz Türkçesi: kök; Özbek Türkçesi: ozak; Uygur Türkçesi: tomur ~ yiltiz;Tatar Türkçesi: tamir ~ tamir kisäk; Başkurt Türkçesi: tamir; Kmk: tamur; Krç.-Malk.: tamir;Nogay Türkçesi: tamir; Kazak Türkçesi: tübir; Kırgız Türkçesi: ungu; Alt: tazıl; Hakas Türkçesi: töstîk; Tuva Türkçesi: tazıl;Şor Türkçesi: *tazıl; Rusça: koren

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
kök
hlk. Eyer bağı.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
kök
İngilizce: root
Bitkiyi toprağa bağlayan ve topraktan su ve suda çözünmüş tuzları ve organik maddeleri bitkiye sağlayan toprak altında bulunan organ.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam